Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkt Kultury powstaje przy ul. 1 Maja. Ma być atrakcją dla mieszkańców okolic dworca PKP

paf
Punkt Kultury znajduje się w byłym sklepie mięsnym.
Punkt Kultury znajduje się w byłym sklepie mięsnym. Małgorzata Genca
Na parterze odrapanej kamienicy przy ulicy 1 Maja 35, w dzielnicy Za Cukrownią, jeszcze pięć lat temu mieścił się sklep mięsny. Od przyszłego tygodnia znajdzie się tam Punkt Kultury - miejsce, w którym dzieci będą mogły pograć w piłkarzyki, a uzdolnieni artystycznie okoliczni mieszkańcy wziąć udział w warsztatach plastycznych. Wszystko po to, by pobudzić do życia ulicę, która dawno straciła swą świetność. Kilka lat temu zamknięto ją dla ruchu, gdy obok powstała nowa trasa. Wzbudziło to liczne protesty tamtejszych kupców. Bez efektu.

Finałem ożywienia ulicy 1 Maja będzie duża plenerowa impreza. Odbędzie się w jedynym sensownym terminie: 1 maja. - Ta akcja nie ma nic wspólnego z komunistycznymi pochodami pierwszomajowymi, proszę tak nie myśleć. Tłumaczyłem to już proboszczowi, który miał takie obawy - podkreśla Szymon Pietrasiewicz z Centrum Kultury, pomysłodawca projektu. W Punkcie Kultury mają działać studenci, animatorzy kultury, artyści. Miejsce będzie otwarte przez cały kwiecień, od wtorku do piątku, od godziny 14.

Szykuje się święto ulicy dla mieszkańców 1 Maja

Animator Kultury Arkadiusz Pasożyt chce, by na ulicę wróciły zapomniane już dziś gry, jak np. kapsle. - Zamierzam wskrzesić kulturę uliczną. Zrobiliśmy rozeznanie wśród dzieciaków i jest sporo chętnych - komentował na wczorajszej konferencji.

Od wtorku do piątku odbywać się tam będą bezpłatne zajęcia plastyczne i muzyczno-teatralne. Jednym z zadań Punktu Kultury będzie ożywienie bram na ulicy. Przynajmniej dwóch z nich. - Porozumiemy się z mieszkańcami i właścicielami kamienic, by stworzyć w przejściach duże malowidła ścienne - mówił Cezary Hunkiewicz z Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej.

Jan Kamiński z KUL planuje "efemeryczne interwencje artystyczne", czyli sztukę, która ubarwiłaby ulicę o coraz gorszej reputacji. - Wszystko od-będzie się w porozumieniu z mieszkańcami - zapewniał.

W piątek, o godz. 17 działacze zapraszają mieszkańców ulicy do pierwszego spotkania, na którym omówią wspólnie obchody 1 Maja, "święto ulicy". Podczas festynu przy placu Bychawskim stanie scena, zwrócona w stronę dworca PKP. Ruch samochodowy zostanie całkowicie wstrzymany.

Planowane są koncerty, pokazy strażackie, zawody zręcznościowe, degustacje i wystawa prac osób zaangażowanych w projekt. Kto zagra - wciąż nie wiadomo. Szymon Pietrasiewicz z Centrum Kultury twierdzi, że jest otwarty na wszelkie pomysły. Póki co wiadomo, że na ulicy działa zespół grający na weselach. Może więc zostanie "zagospodarowany".

Renowacja zaniedbanych i zapomnianych miejsc to nie nowość w Lublinie. Kiedy przy ul. Narutowicza 32 funkcjonowała Galeria Biała, zorganizowano tam Podwórko Sztuki. Pojawiły się murale, parasolki, neony. W 2014 r. Teatr NN postanowił tchnąć nowe życie w podwórko na Żmigrodzie, włączając do tego działania mieszkańców.

Posadzono więc zieleń, zbudowano meble podwórkowe, karuzelę, odnowiono komórki, stworzono miejsca do spotkań i zabawy. Najsłynniejszym tego typu pomysłem był Most Kultury, który kojarzył się ze wszystkim, tylko nie z rozrywką, zamienił się on w największą wakacyjną atrakcję miasta, gdzie co weekend odbywały się koncerty lub potańcówki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Punkt Kultury powstaje przy ul. 1 Maja. Ma być atrakcją dla mieszkańców okolic dworca PKP - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski