Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do świąt wielkanocnych na ostatniej prostej

Piotr Nowak
W Olimpie zaopatrzymy się w specjały nagrodzone podczas konkursu Wojewódzki Lider Smaku
W Olimpie zaopatrzymy się w specjały nagrodzone podczas konkursu Wojewódzki Lider Smaku Anna Kurkiewicz
Smak tradycji poczujemy podczas jarmarków i kiermaszów. Okazją do religijnej refleksji będą obchody ŚDM w Lublinie

Obchody Światowych Dni Młodzieży w Lublinie otworzy droga krzyżowa na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Procesja ruszy w piątek spod Pomnika-Bramy o godz. 18. Później wierni przejdą przez pole więźniarskie do krematorium i Mauzoleum. Po drodze poznają tragiczną historię obozu, na podstawie relacji byłej więźniarki. - W rozważaniach chcemy wydobyć świadectwa tych, którzy w tym mrocznym miejscu zachowali czystość serca - tłumaczy ks. Adam Bab, koordynator diecezjalny ŚDM.

W sobotę ciąg dalszy obchodów ŚDM. W planach: wykłady i warsztaty, które odbędą się w gmachu głównym KUL.

- Młodzi będą dyskutować o tym, jak dojrzale przeżywać miłość - zapowiada ks. Adam Bab. Forum Młodych potrwa od godz. 9 do 18.

W Niedzielę Palmową wierni spotkają się na placu Litewskim o godz. 11.30, by wspólnie śpiewać, dawać świadectwo i czytać Ewangelię. Pojawią się przedstawiciele 72 parafii, które w przyszłym roku przyjmą pielgrzymów z zagranicy. - Wszyscy otrzymają okolicznościowe świece papieskie. Później procesja przejdzie do archikatedry lubelskiej - mówi koordynator ŚDM. O godz. 13 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego.

Niedzielę Męki Pańskiej w bogatej oprawie muzycznej przeżyjemy podczas festiwalu Tempus Paschale w kościele Świętej Rodziny. Po mszy św. zacznie się koncert "Stabat Mater Dolorosa" w wykonaniu solistów z Teatru Muzycznego z akompaniamentem. W programie utwory J.S. Bacha, A. Vivaldiego i L. Boccheriniego. Msza święta w parafii przy ul. Jana Pawła II o godz. 18.

Coś dla ciała
Oprócz duchowych przygotowań, ostatni weekend przed Wielkim Tygodniem upływać będzie na zakupach. Ręcznie wyszywane serwetki, pisanki i koszyki będzie można kupić podczas Festiwalu Wielkanocnego, który w sobotę, w godz. 11-15, odbędzie się w Wojewódzkim Ośrodku Kultury przy ul. Dolnej Panny Marii 3.

- Nie zabraknie wyrobów ludowych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich - tłumaczy Sylwia Janasz z WOK.

W trakcie festiwalu z koncertem wystąpią ludowi artyści, w programie także warsztaty budowania uli i spektakl dla dzieci. Ciekawostką będzie wernisaż 285 toreb ekologicznych, które biorą udział w konkursie wielkanocnym. Będzie też okazja, żeby ekologiczne produkty wykonać samemu. - Goście będą mogli sami ozdobić torbę i wziąć ją ze sobą - przyznaje Sylwia Janasz.

Rękodzieło i potrawy oparte na tradycyjnych recepturach z naturalnymi składnikami kupimy jeszcze jutro w Galerii Orkana. Dłużej potrwa Festiwal Wielkanocny w Galerii Olimp. Zaopatrzymy się tam w potrawy regionalne, palmy i pisanki. W programie też gotowanie na żywo, warsztaty wyrobu ozdób i występy kapel ludowych. Kiermasz rusza dziś i potrwa do 1 kwietnia. Do piątku spróbujemy m.in. chleba żytniego na maślance, szarlotki razowej, wędlin i wielu innych potraw wyróżnionych podczas konkursu Wojewódzki Lider Smaku.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski