Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Dzień Teatru: Nagrody dla ludzi ze sceny i zza kulis (ZDJĘCIA)

Andrzej Z. Kowalczyk
Międzynarodowy Dzień Teatru
Międzynarodowy Dzień Teatru Anna Kurkiewicz
Nie będzie przesady w twierdzeniu, że całe życie kulturalne koncentrowało się w piątek wokół sceny. Działo się tak oczywiście za sprawą Międzynarodowego Dnia Teatru. To wielkie święto ludzi teatru – tych, których podziwiamy na scenie, ale także pracujących poza nią – było w tym roku obchodzone już po raz 54.

Dzień Teatru ustanowiono w czerwcu 1961 r. podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Od tego czasu święto jest obchodzone rokrocznie przez ponad sto narodowych ośrodków ITI na całym świecie. Wszyscy ludzie teatru przyjmują życzenia i nagrody, a przede wszystkim wyrazy sympatii od widzów na co dzień wypełniających teatralne sale.

W Lublinie ludzie teatru spotkali się na uroczystości w Urzędzie Marszałkowskim. Spotkanie rozpoczęło odczytanie tradycyjnego orędzia Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, którego autorem był tym roku Krzysztof Warlikowski, wybitny reżyser teatralny i operowy. Następnie gratulacje i podziękowania złożyli przedstawiciele wojewódzkich i miejskich władz samorządowych. I wreszcie nadszedł czas na to, co najważniejsze – wręczenie nagród i wyróżnień.

Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” – przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – uhonorowana została Nina Skołuba-Uryga, wieloletnia wybitna aktorka Teatru im. J. Osterwy, obchodząca właśnie 50-lecie pracy artystycznej. O dziesięć lat krócej na scenie występuje Anna Torończyk (również z Teatru Osterwy), której jubileusz został upamiętniony specjalnym dyplomem Prezydenta Miasta Lublin. Zaś Agnieszka Kurkówna z Teatru Muzycznego i Krzysztof Olchawa z Teatru Osterwy zostali wyróżnieni Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”.

Nagrody Kulturalne Województwa Lubelskiego otrzymali: Marta Ledwoń, Janusz Łagodziński i Nina Skołuba-Uryga z Teatru Osterwy, Małgorzata Papiewska z Teatru Muzycznego, Gabriela Jaskuła z Teatru Andersena, Władysław Dubaj z Towarzystwa Kultury Teatralnej w Warszawie, Paweł Kieszko z OPT „Gardzienice” i Joanna Łukaszczyk z Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju.

Listy gratulacyjne Marszałka Województwa Lubelskiego trafiły do: Barbary Fink, Lucyny Jabłońskiej, Jolanty Jasińskiej, Ewy Szeloch, Anny Zarajczyk i Piotra Żerdzickiego z Teatru Osterwy oraz Anny Kobryń, Marcina Marca i Leszka Oliwiaka z Teatru Muzycznego. Zaś dyplomy marszałka otrzymali: Andrzej Biliński, Małgorzata Bójko, Tomasz Bujak, Mariusz Orpik, Maria Sioma, Rafał Stępniewski i Anna Torończyk z Teatru Osterwy, Magdalena Bicz, Ewa Broda, Krzysztof Duda, Joanna Filipczuk, Jarosław Humeniuk, Stanisław Iwanicki, Grażyna Mazur, Marcin Nogas, Małgorzata Papiewska, Magdalena Rembielińska, Anna Sokal, Krystyna Sulczyńska, Michał Wnuk, Agnieszka Wolińska i Justyna Żukowska z Teatru Muzycznego oraz Marcin Woszczewski z Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie Hucie, Małgorzata Zając z GOK w Zalesiu i Sławomir Żyłka z GOK w Ulan Majoracie.

Okolicznościowe Nagrody Prezydenta Miasta Lublin otrzymali: Daniel Arbaczewski, Bartosz Siwek i Teresa Wrzos z Teatru Andersena, Marek Krupa i Grzegorz Reske z lubelskiego Centrum Kultury, Joanna Holcgreber-Gołaj z OPT „Gardzienice”, Jan Wojciech Krzyszczak z Teatru Kameralnego, Maria Pietrusza-Budzyńska z Fundacji „Teatroterapia”, Magdalena Sztejman-Lipowska z Teatru Osterwy oraz Justyna Żukowska z Teatru Muzycznego. Natomiast dyplomy prezydenta lublina trafiły do: Krystyny Ekielskiej, Ewy Kręcisz, Tadeusza Krukowskiego, Marcina Nogasa, Agnieszki Skoczylas, Krystyny Sulczyńskiej, Małgorzaty Wierzbickiej i Michała Wnuka z Teatru Muzycznego oraz Michała Dziedzica, Norberta Góździa, Mariusza Mąki, Dominiki Mendel, Anny Mikusz i Bożeny Ufniarz z Teatru Ludzi Niepełnosprawnych przy „Teatroterapii”.

Po tej lawinie nagród i wyróżnień nadszedł wreszcie moment najbardziej chyba oczekiwany przez artystów – ogłoszenie, komu przypadnie Złota Maska przyznawana przez lubelski oddział ZASP. Oczekiwany tym bardziej, że w roku ubiegłym owo trofeum nie zostało przyznane. Tym razem jednak wybór został dokonany i Złota Maska trafiła do aktora Teatru Osterwy Daniela Dobosza, który otrzymał ją za rolę Korowiowa w spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Artura Tyszkiewicza.

Kurier Lubelski serdecznie gratuluje nagrodzonym i wyróżnionym, a wszystkim ludziom teatru życzy wielu sukcesów.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski