Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Puławska weterynaria kończy 70 lat

Wojtek Antosz
Tak dzisiaj prezentuje się puławski instytut weterynarii
Tak dzisiaj prezentuje się puławski instytut weterynarii Archiwum Państwowego Instytutu Weterynarii
Skupia największych fachowców, podejmuje bardzo poważne wyzwania i odnosi sukcesy.

W tym roku Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Zakres prowadzonych badań, ich złożoność i precyzja otrzymywanych wyników, doprowadziły do tego, że placówka stała się jedyną w swoim rodzaju na terenie Polski.

Początki PIWet. sięgają pierwszych miesięcy po zakończeniu II wojny światowej. Wtedy do Puław zaczęli powracać naukowcy związani z Państwowym Instytutem Naukowym Gospodarstwa Wiejskiego, którego jednym z wydziałów była właśnie weterynaria. Zapotrzebowanie na sprawnie działające służby weterynaryjne było bardzo duże. Stanowiło to impuls do powstania Państwowego Instytutu Weterynarii. Dekret w tej sprawie został podpisany 6 czerwca 1945 roku. Początki instytutu były trudne, ale determinacja jego pierwszych dyrektorów, profesora Alfreda Trawińskiego, dr. Ludwika Wigockiego i dr. Stanisława Kraussa, zaowocowała szybkim rozwojem instytutu i powstawaniem nowych zakładów w ramach placówki.

To właśnie w pierwszych latach funkcjonowania instytutu powstały wydziały, które współcześnie uznawane są za kluczowe zarówno w kraju, jak i na całym świecie. Mowa o Zakładzie Chorób Świń, Zakładzie Wirusologii czy Dziale Mikrobiologii.

Pierwsze lata funkcjonowania Państwowego Instytutu Weterynarii były również bardzo ważne dla jego późniejszej działalności, gdyż to właśnie na początku lat 50. zdecydowano o wyodrębnieniu z jego struktur działalności produkcyjnej. Dzięki temu instytut stał się placówką, stricte naukowo-badawczą, którą jest do dzisiaj.

Współcześnie PIWet. w Puławach to jedna z najlepszych tego typu placówek na świecie. Dysponuje laboratoriami, które mogą poszczycić się jednymi z najlepszych zabezpieczeń. Wejście instytutu w XXI wiek związane jest głównie z osobą byłego już dyrektora, profesora Tadeusza Wijaszki. Jego dziesięcioletnia kadencja obfitowała w wiele sukcesów, które przełożyły się na pozycję placówki zarówno w kraju, jak i za granicą. To właśnie za kadencji profesora Wijaszki, PIWet. w 2003 roku dołączył do grona 14 instytucji badawczo-naukowych, które noszą miano Państwowego Instytutu Badawczego. Również za jego kadencji oddano do użytku nowe laboratoria, których budowa wraz z wyposażeniem kosztowała prawie 22 miliony euro.

Od czterech lat placówką kieruje dr hab. Krzysztof Niemczuk, dzięki któremu Państwowy Instytut Weterynarii oraz jego pracownicy otrzymują liczne wyróżnienia w kraju i za granicą.

Urodziny
Główne uroczystości związane z obchodami 70-lecia istnienia Państwowego Instytutu Weterynarii zaplanowano na 15 maja br. Odbędą się one pod honorowym patronatem prezydenta RP.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski