Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyskretny i pomoże usłyszeć. Rozmowa z Andrzejem Kapitanem

Dorota Krupińska
Aleksandra Kapitan
Z Andrzejem Kapitanem, mistrzem protetyki słuchu, rozmawia Dorota Krupińska.

Jakie są objawy niedosłuchu? Kiedy powinniśmy się zgłosić do specjalisty?
Jest wiele symptomów, które mogą świadczyć o niedosłuchu. Najbardziej oczywiste to prośba o powtórzenie pytania czy zwiększanie poziomu głośności telewizora. Często problem ten zauważają rodzina lub przyjaciele. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich nie słyszy prawidłowo, zwróćmy uwagę na pewne zachowania, takie jak: unikanie rozmów w większym gronie, udzielanie odpowiedzi nie na temat. Osoby niedosłyszące często bardziej uważnie obserwują twarz rozmówcy, by móc czytać z ruchu warg. Dlatego, gdy zauważymy takie objawy, zbadajmy słuch. Badanie wykaże, czy mamy do czynienia z ubytkiem słuchu. Im wcześniej zdiagnozujemy problem, tym szybciej będziemy mogli poprawić jakość naszego życia.

Współczesne aparaty słuchowe znacznie różnią się od tych dawnych. Jakie dają możliwości?
Z roku na rok pojawia się coraz więcej możliwości. Noszenie aparatów pozwala na lepsze rozumienie mowy. Aparaty nie są już kojarzone tylko z protezą. Nowością na rynku są aparaty, którymi można sterować za pomocą smartfonu. Urządzenia mogą spełniać funkcję zestawu słuchawkowego, a funkcja bezprzewodowości pozwala na słuchanie muzyki bezpośrednio w aparatach. Za-awansowanie technologiczne współczesnych aparatów dorównuje możliwościom komputerów. Aparaty mają coraz więcej funkcji, które ułatwiają osobom niedosłyszącym komunikację w trudnych warunkach akustycznych, takich jak sala restauracyjna, sala wykładowa, ulica.

Czy można ukryć aparat tak, by był niewidoczny?
Dzięki miniaturyzacji osoby z niedosłuchem nie muszą się obawiać, że aparat słuchowy będzie widoczny. Popularność zyskują dyskretne aparaty zauszne, połączone cienkim wężykiem ze słuchawką w uchu. Dla osób, które chcą ukryć, że niedosłyszą, polecane są aparaty umieszczane głęboko w przewodzie słuchowym. Takie urządzenia są niewidoczne dla osób trzecich.

Ile czasu zajmuje przyzwyczajenie się do takiego urządzenia?
Akceptacja aparatu słuchowego jest sprawą indywidualną. Proces adaptacji zależy w dużej mierze od nastawienia osoby z niedosłuchem oraz reakcji otoczenia. Niedosłyszący na początku swojej przygody z aparatem mogą się czuć nieswojo, gdyż zaczynają odbierać dźwięki, których często nie słyszeli od lat. Z jednej strony cieszy ich, że mogą słyszeć bliskich i śpiew ptaków, z drugiej zaś przeszkadza im np. uliczny hałas. W pierwszych miesiącach pomocą służy protetyk słuchu, którego zadaniem jest nauka obsługi urządzenia oraz dopasowanie aparatu do indywidualnych potrzeb. Nieocenione jest także wsparcie otoczenia.

Jak wygląda sytuacja z dofinansowaniem aparatu słuchowego?
Każda osoba ubezpieczona może się starać o refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Od 2014 roku osoby dorosłe z obustronnym ubytkiem słuchu powyżej 40dB mogą uzyskać dofinansowanie do dwóch aparatów. Dodatkowo fundusze na aparaty słuchowe można dostać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz fundacji, które zajmują się pomocą osobom niedosłyszącym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski