Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lubelskie szpitale wśród czołowych w kraju

Gabriela Bogaczyk
Co zdążyły zrobić szpitale w 2014 roku, jaki sprzęt zakupiły, w czym ich oddziały są najlepsze? Gdzie i na co możemy się leczyć?

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 przy ulicy Staszica otworzył w maju ubiegłego roku Ponadregionalny Ośrodek Leczenia Chorób Narządu Wzroku. Koszt inwestycji wyniósł 32 mln zł. Placówka uruchomiła też Bank Komórek Krwiotwórczych wyposażony w specjalistyczny sprzęt. Klinika Chirurgii Naczyń i Angiologii szpitala jest jednym z wiodących ośrodków w wewnątrznaczyniowym leczeniu chorób układu naczyniowego. Od kilku lat zdecydowana większość tętniaków aorty brzusznej zaopatrywana jest metodami minimalnie inwazyjnymi - przy użyciu stentgraftów. Tę samą metodę lekarze stosują również przy tętniaku aorty piersiowej. W ten sposób stała się ona rutynową metodą leczenia.

1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką przy Alejach Racławickich stawia na Centrum Rehabilitacji, w którym wykonuje się zabiegi w ramach fizykoterapii, krioterapii czy hydroterapii. Najnowocześniejszym sprzętem medycznym może pochwalić się między innymi oddział gastrologii, gdzie wykonuje się manometrię, czyli diagnozowanie zaburzeń motoryki przewodu pokarmowego. Szpital wojskowy zajmuje się też chirurgią urazową i ortopedią. Miejscowy oddział wykorzystuje w leczeniu wszystkie nowoczesne i dostępne systemy zespoleń kości, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

W styczniu br. Szpital Wojewódzki im. Jana Bożego uruchomił Pracownię Zaburzeń Oddychania, która zapewnia diagnostykę obturacyjnego bezdechu sennego. W placówce przy ulicy Biernackiego wprowadzono najnowocześniejsze metody diagnostyki chorób płuc i gruźlicy. Analizator, który działa w Pracowni Mikrobiologii i Prątka Gruźlicy, jest jedynym tego typu urządzeniem w woj. lubelskim. Szpital jest drugim ośrodkiem w naszym regionie, gdzie wykonywane są małoinwazyjne badania bronchoskopii ultrasonograficznej, które pomagają zdiagnozować guzy śródpiersia czy raka płuc.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy przy ulicy prof. Gębali świadczy usługi pediatryczne w każdym zakresie i obejmuje leczeniem pacjentów od dnia narodzin do 18. roku życia. Rocznie realizuje ponad 28 tys. hospitalizacji. W 2014 roku po raz pierwszy w Polsce specjaliści zastosowali u noworodka sztuczną skórę do zabezpieczenia ubytku. II Oddział Ortopedii Dziecięcej wprowadził jako pierwszy w Polsce biodegradowalny implant do korekcji operacyjnej stóp płasko-koślawych. Umożliwia to małemu pacjentowi chodzenie już w kilka dni po zabiegu.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy alei Kraśnickiej leczyło się w minionym roku ponad 33 tys. pacjentów. Za 4,7 mln złotych ukończono termomodernizację budynków szpitalnych. W maju 2015 r. w szpitalu zacznie funkcjonować poradnia lekarza rodzinnego. Szpital chwali się nowym Oddziałem Toksykologiczno- Kardiologicznym, jedynym takim w kraju. Wykonuje się tam między innymi diagnostykę oraz leczy ostre, przewlekłe zatrucia wywołane przez ksenobiotyki.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 przy ulicy Jaczewskiego zakupił system do neuronawigacji dla kliniki neurochirurgicznej za 2,2 mln złotych. Szpital może się też pochwalić nowym sprzętem do tomografii komputerowej za 6,5 miliona złotych. Ma również najnowocześniejszy aparat USG do badań naczyniowych. Klinika Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej święci od wielu lat triumfy w różnych rankingach na najlepszy oddział neurochirurgii w Polsce. Dzięki kierownikowi Kliniki Położnictwa i Perinatologii, który wdrożył program trójstopniowej opieki perinatalnej, województwo lubelskie osiąga jedne z najlepszych wyników prenatalnych w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Lubelskie szpitale wśród czołowych w kraju - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski