Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie powstaje sąd arbitrażowy

Piotr Nowak
Nad ustawą o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów pracuje Ministerstwo Gospodarki.
Nad ustawą o wspieraniu polubownych metod rozwiązywania sporów pracuje Ministerstwo Gospodarki. archiwum Polska Press Grupy
Ma przyspieszyć i ułatwić rozwiązywanie sporów między firmami. - To dobra alternatywa dla sądów powszechnych - twierdzi ekspert.

Pod koniec marca rada Fundacji Centrum Badań "Prawo i Gospodarka" zadecydowała o powołaniu Lubelskiego Sądu Arbitrażowego. - Chcemy otworzyć sąd jak najszybciej, bo bardzo dużo przedsiębiorców dopytuje nas o możliwość skorzystania z tej metody rozwiązywania sporów prawnych - mówi Damian Bara z Lubelskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, którego misją jest wspieranie firm w rozwiązywaniu konfliktów.

Z szacunków Ministerstwa Gospodarki z 2014 roku wynika, że konflikty w sprawach gospodarczych w Polsce generują rocznie ok. 40 mld zł kosztów dla przedsiębiorców, a liczba spraw gospodarczych w sądach powszechnych rośnie. Alternatywą dla nich jest arbitraż. Polega on na rozstrzygnięciu konkretnego sporu przez powołanych przez strony arbitrów - z reguły specjalistów z danej dziedziny.

Sąd państwowy jedynie stwierdza wykonalność wyroku wydanego przez sąd arbitrażowy (polubowny). - W pewnej kategorii sporów, przede wszystkim gospodarczych, to bardzo atrakcyjna alternatywa - przyznaje prof. Andrzej Her-bet, kierownik Katedry Prawa Handlowego KUL.

Dlaczego? - W ramach postępowania w charakterze arbitrów można powołać osoby, które lepiej znają i rozumieją daną sferę biznesu - tłumaczy prof. Andrzej Herbet.

Arbitraż prowadzony jest w jednej instancji, według bardziej elastycznych reguł postępowania. Znakomicie ułatwia rozwiązywanie sporów między przedsiębiorcami z różnych państw, przyspiesza je i upraszcza. Oczywiście, trzeba pamiętać, że generuje też koszty, bo strony same finansują takie postępowanie.

- Już na etapie zawierania umowy między sobą przedsiębiorcy będą mogli dodać zapis, w którym już będzie zawarta klauzula na Lubelski Sąd Arbitrażowy - wyjaśnia Damian Bara z Lubelskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji. Zapewnia, że w trakcie postępowań dochowana będzie zasada poufności stron. Spory będą rozstrzygać specjaliści z długoletnim i międzynarodowym doświadczeniem. Ich lista właśnie powstaje. Trwają też prace organizacyjne nad uruchomieniem sądu, którego rozstrzygnięcia mają być prawnie skuteczne i uznawane na całym świecie.

Zdaniem Damiana Bary, to kolejny etap rozwoju Lubelskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji, jednego z sześciu takich ośrodków działających w kraju. - Otwarcie sądu planujemy na pierwszą połowę tego roku - zapowiada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: W Lublinie powstaje sąd arbitrażowy - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski