Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie w lubelskich kościołach. Zobacz, jak wyglądają (ZDJĘCIA)

Agnieszka Kasperska
PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA (ul. Zbożowa).
PARAFIA PW. ŚW. STANISŁAWA BISKUPA I MĘCZENNIKA (ul. Zbożowa). Małgorzata Genca
W tym roku w większości lubelskich kościołów przygotowano tradycyjne Groby Pańskie. Głównym ich elementem jest krzyż rozpostarty nad ciałem Jezusa i korona cierniowa. Tak mało, a zarazem aż tak wiele. Groby zmuszają do zadumy, ale są też materialnym znakiem nadziei katolików na życie wieczne.

Zwyczaj budowania Grobów Pańskich narodził się w Palestynie. Wpisał się jednak już na stałe do polskiej tradycji. Podobne instalacje można spotkać także na Węgrzech, w Austrii czy Bawarii. W Polsce, od XVI wieku, w centrum grobu umieszcza się figurę zmarłego Jezusa oraz monstrancję. Obok nich pojawiają się też dekoracje, które czasem nawiązują do bieżących wydarzeń. W niemal wszystkich świątyniach groby są ozdobione dużą ilością kwiatów.

- W tym roku, centrum naszego Grobu Pańskiego stanowi przestrzenny krzyż wykonany z drewna. Eksponując go, chcemy pokazać, że krzyż stanowiący narzędzie zbrodni, w rękach Boga stał się znakiem nadziei i zwycięstwa. Jest więc zarazem znakiem śmierci, ale i życia - mówi Wioletta Lenart, współautorka tegorocznej instalacji w kościele pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Lublinie. - Chcieliśmy, aby grób zmuszał do refleksji, dlatego jego hasłem jest cytat zaczerpnięty z jednej z kościelnych pieśni: "A z tej śmierci życie tryska".

Inny niż zwykle będzie Grób Pański w kościele powizytkowskim.

- W tym roku w tle Grobu Pańskiego zostały umieszczone karty Pisma Świętego. Na niebieskiej stronie znajduje się Oko - symbol Opatrzności Bożej, na czerwonej krzyż oznaczający cierpienie, a na zielonej - Chrystus Zmartwychwstały, który pokonał śmierć - tłumaczy ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła powizytkowskiego przy ul. Narutowicza w Lublinie. - Numeracja stron też nie jest przypadkowa, znak nieskończoności oznacza paruzję, czyli ponowne przyjście Chrystusa w przyszłości. Ciało Jezusa spoczywa na katafalku, gdyż Chrystus z pokorą przyjął wolę swego Ojca. Przed Nim leży Biblia - księga nad księgami. W ten sposób autorzy przypominają, jak ważna w życiu chrześcijanina jest lektura Pisma Świętego.

Tylko w Polsce tak silny jest zwyczaj odwiedzania Grobów Pańskich w Wielką Sobotę. Skłaniają one wtedy do zadumy nad własnym życiem i ofiarą, jaką Jezus poniósł dla ludzi. Przed rezurekcją figura Jezusa jest wynoszona z grobu. Pusta instalacja daje katolikom nadzieję na zmartwychwstanie.

- Grób działa na wyobraźnię - wyjaśnia ks. Robert Śliż. - Taka instalacja pomaga zrozumieć, co właściwie się stało. Grób skłania nas też do refleksji nad tym, co jest w naszym życiu najważniejsze - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Groby Pańskie w lubelskich kościołach. Zobacz, jak wyglądają (ZDJĘCIA) - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski