Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ptactwo Lubelszczyzny: Kaczka dziwaczka mieszka na cmentarzu albo na strychu

Agnieszka Ciekot naszemiasto.pl
Ornitolodzy twierdzą, że krzyżówki to inteligentne ptaki - w sezonie polowań przenoszą się do miasta, gdzie są bezpieczne
Ornitolodzy twierdzą, że krzyżówki to inteligentne ptaki - w sezonie polowań przenoszą się do miasta, gdzie są bezpieczne materiał Towarzystwa Ornitologicznego
Krzyżówki gniazdują nie tylko w szuwarach wodnych. Potrafią budować swe "domy" na strychach, cmentarzach, a nawet na wieży kościelnej.

Krzyżowka to najbardziej pospolity w Polsce gatunek dzikiej kaczki. Każdej zimy można ją spotkać na niezamarzniętych rzekach. - Nazwa pochodzi pewnie od charakterystycznej sylwetki krzyża, jaką ta kaczka przyjmuje w locie - mówi Włodzimierz Czeżyk z Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego, który podczas zimowych liczeń widywał nad Bugiem stada, z których każde liczyło po 300 sztuk ptaków.

Uwagę przykuwają barwne kaczory. Z rudą piersią, białym szalem i połyskującą zieloną głową. Samice są brązowo-szare. Takie upierzenie w okresie wysiadywania jaj pozwala im zamaskować się przed drapieżnikiem.

- Od jesieni do wiosny samiec wyraźnie różni się wyglądem od samicy. Zaś latem i wczesną jesienią przedstawiciele obu płci bardzo zbliżają się do siebie wyglądem - przyznaje Katarzyna Groblewska, rzeczniczka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Ale wśród krzyżówek można spotkać również osobniki ubarwione inaczej. - Są to tzw. sołtysy - dodaje.

Krzyżówki gniazdują nie tylko w szuwarach wodnych. Spotkać je można w bardzo różnych miejscach. - W ostatnich latach coraz częściej widuje się lęgi w miastach, również w tak nietypowych miejscach, jak balkony wysokich budynków, w dziuplach na drzewach, na grobach, a także wysoko na strychach czy wieżach kościelnych - mówią miłośnicy ptaków.

Jak podkreślają ornitolodzy, krzyżówki są bardzo inteligentne. - Od połowy sierpnia, gdy rozpoczyna się sezon polowań, to sporo z nich zaczyna żerować w miastach, gdzie obowiązuje zakaz polowania na nie - podkreśla Czeżyk.

Mają też swój kaczy patent na wodoodporność. Krzyżówki posiadają gruczoł kuprowy, który produkuje oleistą substancję. - Dziobem rozprowadzają ją po całym ciele. Dzięki temu ich pióra stają się wodoodporne - wyjaśnia Groblewska. I co bardzo ciekawe, temperatura nóg krzyżówek jest o około 30 stopni niższa od wnętrza ciała. Wynika to ze specjalnej budowy układu krwionośnego. - Dzięki temu kaczki wolniej tracą ciepło i mogą przebywać nawet w bardzo zimnej wodzie - tłumaczy rzeczniczka OTOP.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ptactwo Lubelszczyzny: Kaczka dziwaczka mieszka na cmentarzu albo na strychu - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski