Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotoradary w Jastkowie i Starej Dąbi jednymi z najbardziej dochodowych w Polsce

Agnieszka Kasperska
20 fotoradarów znajduje się w tej chwili na Lubelszczyźnie. Niedługo dołączy do nich kolejny
20 fotoradarów znajduje się w tej chwili na Lubelszczyźnie. Niedługo dołączy do nich kolejny archiwum
Fotoradary w Jastkowie k. Lublina i Starej Dąbi (pow. rycki) są najbardziej dochodowymi urządzeniami do łupienia kierowców na Lubelszczyźnie, a w skali kraju znalazły się w pierwszej dziesiątce.

- Nie prowadzimy statystyk mówiących ile dokładnie mandatów wygenerowano po analizie zdjęć wykonanych przez poszczególne urządzenia. Rzeczywiście jednak z przygotowanego przez nas rankingu dziesięciu fotoradarów najczęściej robiących zdjęcia w całej Polsce, aż dwa znajdują się na Lubelszczyźnie - mówi Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Co więcej, radar w Starej Dąbi we wcześniejszych rankingach znajdował się nawet w pierwszej trójce najbardziej dochodowych urządzeń.

Jeszcze przed wakacjami liczba fotoradarów na polskich drogach wzrośnie o sto urządzeń. Jedno z nich trafi na Lubelszczyznę.

Fotoradarów będzie więcej

- Wszystkie lokalizacje znajdują się na razie na etapie planowania i nieupubliczniamy ich dokładnych lokalizacji - mówi o lokalizacji fotoradaru Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Wiadomo natomiast, że do połowy roku CANARD postawi na 20 najbardziej ruchliwych skrzyżowaniach dróg krajowych w całej Polsce kamery monitoringu przejazdu na czerwonym świetle. Jedna z nich trafi do Anielina (powiat puławski). W założeniach monitoring ma usprawnić jazdę przez skrzyżowanie oraz wyrobić w kierowcach nawyk przestrzegania przepisów.

Na początku czerwca CANARD rozpocznie też instalację 29 bramek do odcinkowego pomiaru prędkości.

- Jedna z nich trafi do Łuszczowa w powiecie lubelskim. Pomiar będzie dokonywany tam na odcinku 2,9 km -tłumaczy Majchrzak.

Podobną odległość będzie miała większość nowych urządzeń. Wyjątkiem będzie jedynie blisko 6-kilometrowy pomiar w woj. warmińsko-mazurskim przy DK 59 oraz zaledwie 890-metrowy w woj. śląskim przy DK 78.

Na razie nie wiadomo dokładnie, kiedy wszystkie urządzenia rozpoczną pracę. - Mogę tylko powiedzieć, że musimy skończyć ich stawianie do końca grudnia, bo wtedy kończy się ważność projektu unijnego, który służy rozbudowie sieci CANARD - mówi Majchrzak.

To jednak niejedyne fotoradary, które trafią na polskie drogi. Majchrzak podkreśla, że CANARD będzie poszukiwał pieniędzy na dalszą rozbudowę sieci fotoradarów. Chce pozyskać w tym celu środki unijne z kolejnej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Czy będą potrzebne? Po budowie najnowszych fotoradarów w całej Polsce będzie ich 400. Majchrzak podkreśla, że w porównaniu z innymi państwami to i tak niewiele. We Francji na milion samochodów przypada 100 fotoradarów, w Wielkiej Brytanii 140, a w Polsce to wciąż mniej niż 20.

- Cieszą natomiast statystyki, które mówią o tym, że w miejscach, w których staje fo-toradar, znacznie wzrasta bezpieczeństwo - tłumaczy. - Dzieje się tak dlatego, że nie stawiamy urządzeń w przypadkowych miejscach. Wybieramy je po dokładnej analizie.

Jeśli fotoradar zrobi nam zdjęcie za zbyt szybką jazdę, mandat wyniesie od 100 do 500 zł, zależy o ile przekroczyliśmy dozwoloną prędkość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fotoradary w Jastkowie i Starej Dąbi jednymi z najbardziej dochodowych w Polsce - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski