Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2015: Na Lubelszczyźnie wygrywa kandydat PiS

Aleksandra Dunajska
Andrzej Duda/Bronisław Komorowski
Andrzej Duda/Bronisław Komorowski archiwum
Andrzej Duda (PiS) przed Bronisławem Komorowskim (PO) - takie byłyby wyniki głosowania w woj. lubelskim, gdyby wybory prezydenckie odbyły się obecnie. Badanie na ten temat przeprowadzili studenci Wydziału Politologii UMCS i dziennikarze Kuriera, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia".

Na kogo odda pan/pani głos w wyborach na prezydenta polski | Create infographics

Andrzej Duda z PiS (40 proc. poparcia), Bronisław Komorowski z PO (33,9 proc.), potem długo nic i Paweł Kukiz (6,7 proc.). Tak przedstawiają się wyniki nowego prezydenckiego sondażu uwzględniającego opinie mieszkańców województwa lubelskiego. Na przełomie marca i kwietnia na terenie Lublina, Kraśnika oraz gmin Godziszów, Wilków i Garbów zrealizowali go studenci Wydziału Politologii UMCS i dziennikarze Kuriera, we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia". W prezentowanych wynikach sondażu nie uwzględniliśmy tych kandydatów, którzy nie zdobyli ani jednego głosu mieszkańców Lubelszczyzny.

Odwrócenie pozycji liderów w porównaniu z ogólnopolskimi sondażami nie powinno dziwić. Na Lubelszczyźnie PiS ma tradycyjnie większe poparcie niż PO. Pięć lat temu w naszym regionie Jarosław Kaczyński zdobył w pierwszej turze 48,76 proc. głosów, a Bronisław Komorowski - 27,65 proc. W skali całego kraju było odpowiednio 36,46 i 41,54 proc. - Sondaż odzwierciedla pewną tendencję, jaka może się pojawić także w wynikach wyborów 10 maja - komentuje prof. Grzegorz Janusz, dziekan Wydziału Politologii UMCS.


Na kogo odda pan/pani głos w wyborach na prezydenta polski (płeć)
| Create infographics

Zdaniem Krzysztofa Michałkiewicza, posła i prezesa PiS w okręgu lubelskim, na dobry rezultat Dudy wpływa nie tylko szyld partyjny, który za nim stoi. - Towarzyszyłem mu podczas ostatniej wizyty w naszym regionie i widziałem, że przede wszystkim on sam był bardzo dobrze odbierany przez mieszkańców województwa.

PO liczy, że poparcie dla Bronisława Komorowskiego będzie w Lubelskiem większe niż dla partii jako całości. - Spodziewam się w naszym regionie wyniku bliskiego remisowi między kandydatem PO i PiS - mówi Mariusz Grad, szef regionalnego sztabu wyborczego PO.

Trzeci wynik uzyskał Paweł Kukiz. - To typowy kandydat antysystemowy, na którego ludzie głosują na zasadzie przekory. Świeży, niebędący wcześniej w polityce, a do tego znany ze sceny. To wszystko działa na jego korzyść - ocenia prof. Janusz.

Czwarty wynik zanotował Janusz Korwin-Mikke. Następne miejsca, ex aequo, zajęli Janusz Palikot (TR) i Magdalena Ogórek (SLD).

- Zakładam, że wynik będzie lepszy, co najmniej dwucyfrowy - podkreśla Jacek Czerniak, lider lubelskiego SLD. - Wynik pokazuje poprawę w porównaniu z wcześniejszymi badaniami ogólnopolskimi. Liczymy na poparcie pomiędzy 5 a 8 proc. I "przeskoczenie" Magdaleny Ogórek - prognozuje tymczasem Michał Kabaciński, poseł TR.

Słabo wypada Adam Jarubas (2,7 proc.). - Sondaże zawsze zaniżają rzeczywiste poparcie dla PSL, więc nie przywiązujemy do nich zbyt dużej wagi - podkreśla Krzysztof Hetman, szef sztabu Jarubasa. Lubelski kandydat w walce o prezydenturę - Marian Kowalski z RN - dostał 1,7 proc. wskazań. - O rzeczywistym poparciu dla mnie przekonamy się 10 maja - komentuje.

Ciekawie wygląda zestawienie poparcia dla kandydatów z deklarowanymi sympatiami partyjnymi ankietowanych. O ile na najwierniejszy wygląda elektorat PiS - 90,9 proc. zwolenników tej partii deklaruje chęć głosowania na Dudę - o tyle np. popierający SLD są już mniej zdecydowani. Tylko 68,4 proc. z tej grupy zamierza głosować na Magdalenę Ogórek. 15,8 proc. wskazało na Pawła Kukiza, a 14,3 proc. na Adama Jarubasa. - Może to wynikać z rozczarowania polityką kierownictwa SLD i decyzją o wystawieniu Magdaleny Ogórek - uważa prof. Janusz. - Poza tym niestabilność naszej sceny politycznej powoduje, że preferencje wyborcze są bardzo płynne, często się przesuwają.

7,1 proc. zwolenników PO chce głosować na kandydata PSL. - Jeżeli będzie druga tura, to ci wyborcy będą się przesuwać w stronę Komorowskiego - liczy Mariusz Grad z PO.

Badanie zrealizowano na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych mieszkańców regionu metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego. O prezydenturę walczy 11 kandydatów, ale w naszym zestawieniu jest ośmiu, bo trzech nie uzyskało ani jednego głosu.

W poniedziałek kolejna część sondażu. Pokażemy, na jakie poparcie mogą liczyć w naszym regionie poszczególne partie.

Czytaj nasz serwis:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wybory prezydenckie 2015: Na Lubelszczyźnie wygrywa kandydat PiS - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski