Ksiądz Zygfryd L. spod Korfantowa molestował seksualnie i...

  Ksiądz Zygfryd L. spod Korfantowa molestował seksualnie i rozpijał nieletnich? Jest akt oskarżenia

  Krzysztof Strauchmann (AIP)

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ksiądz Zygfryd L. spod Korfantowa molestował seksualnie i rozpijał nieletnich? Jest akt oskarżenia
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Polska Press

  Do Sądu Rejonowego w Nysie trafił akt oskarżenia przeciwko ks. Zygfrydowi L. Duchowny miał molestować seksualnie i rozpijać nieletnich.
  Dla dobra poszkodowanych, którzy są nieletni, nyska prokuratura rejonowa bardzo zdawkowo informuje o szczegółach aktu oskarżenia, który w poniedziałek trafił do sądu. Były proboszcz jednej z parafii pod Korfantowem usłyszał w sumie 14 zarzutów, w tym trzy o charakterze seksualnym – dokonania innej czynności seksualnej” na osobach poniżej 15. roku życia. Grozi mu za to do 12 lat więzienia.

  Poza tym prokuratura zarzuca mu rozpijanie nieletnich, w sumie 11 osób, co trwało od grudnia 2013 roku do czerwca 2014, kiedy sprawa z wielkim hukiem wyszła na jaw.
  Proboszcz miał udostępniać pomieszczenia na spotkania z alkoholem, sam przynosił wódkę, pił z nieletnimi. Do takich spotkań doszło zdaniem śledczych co najmniej 8 razy. Za rozpijanie nieletnich grozi do 2 lat więzienia.

  Ksiądz Zygfryd L. nie przyznaje się do winy, ale... – Oskarżony złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze, co pozwoli uniknąć prowadzenia rozprawy – mówi prok. Bolesław Wierzbicki, szef Prokuratury Rejonowej w Nysie. – Wniosek został przyjęty przez prowadzącego śledztwo. Sąd będzie decydował, czy się do niego przychyli. W czerwcu ub.r. w parafii ks. Zygfryda L. wybuchł skandal po tym, jak rodzice 14-letniego chłopca zawiadomili policję o przypadku rozpijania ich syna.

  Wtedy, po wieczornej mszy, ksiądz zaprosił do swojego ogrodu grupę młodzieży przygotowującej się do bierzmowania. Po spotkaniu w szerszym gronie proboszcz zaprosił do plebanii czterech chłopców w wieku 14-18 lat. Zamówił pizzę, a potem podał dwie butelki wódki i pił razem z innymi z jednego kieliszka. Późnym wieczorem rodzice najmłodszego chłopca zabrali swoje dziecko na policję, która stwierdziła u niego 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

  Dzieciak trafił następnie na obserwację do szpitala w Nysie. – Nigdy wcześniej nic podobnego nie miało miejsca – zapewniał nas wtedy ks.Zygfryd. – Coś mnie podkusiło. Uległem. Przeprosiłem parafian. Natychmiast po ujawnieniu zdarzenia biskup zawiesił księdza Zygfryda L. w obowiązkach, a potem usunął z parafii. Rzecznik kurii wyraził ubolewanie za niestosowne zachowanie księdza.

  Śledztwo w sprawie ks. Zygfryda L. trwało 10 miesięcy. - Konieczne było przesłuchanie dużej liczby świadków i uzyskanie kilkunastu specjalistycznych opinii biegłych. To wymagało czasu - mówi Bolesław Wierzbicki, prokurator rejonowy w Nysie.

  Jeśli sąd zgodzi się przyjąć wniosek o dobrowolne poddanie się karze, rozprawa nie będzie przeprowadzona, sąd nie będzie też musiał przesłuchiwać świadków - mieszkańców jego miejscowości, gdzie pracował przez poprzednich 10 lat. Także poszkodowani nieletni unikną trudnego dla nich składania zeznań przed sądem. Wieś, gdzie doszło do zdarzenia, jest zamieszkana przez ludność autochtoniczną, która niechętnie komentuje wydarzenia w parafii. Bezpośrednio po zajściu proboszcz był u rodzin chłopców, przepraszał, chciał wręczyć kawę.

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w ramach kary dodatkowej adwokat oskarżonego księdza zaproponował dla niego zakaz pracy z młodzieżą. W ubiegłym roku w całej Polsce policja potwierdziła w sumie 134 przypadki rozpijania nieletnich przez dostarczanie im alkoholu i ułatwianie picia.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Uległem..."

  Ex-Parafianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Gdyby policja sprawdziła wszystkie parafie, w których urzędował "Zyga", wiedzieliby że nic go nie podkusiło i że nie "uległ" po raz pierwszy. Przynajmniej od 13 lat przejawiał dziwne zachowania,...rozwiń całość

  Gdyby policja sprawdziła wszystkie parafie, w których urzędował "Zyga", wiedzieliby że nic go nie podkusiło i że nie "uległ" po raz pierwszy. Przynajmniej od 13 lat przejawiał dziwne zachowania, próbował się wkupić w łaski ministrantów i marianek "młodzieżowym" zachowaniem, wysyłał zboczone smsy dzieciom poniżej 15 roku życia...Tylko ten, kto to przeżył, zna prawdę. Nie wiem czy dorośli nie wierzyli dzieciom w opowieści o poczynaniach księdza, czy sprawę już wtedy zamieciono pod dywan, a Zyga poszedł na kolejną parafię...Niech kara będzie surowa i niech będzie przestrogą dla innych niewyżytych księży-pedofili. Stop celibatowi!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taka prawda

  karol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  tu celibat do tego nic nie ma szatan który jest naprawdę to jest sprawca kapłan ma pościć za kapłana powinna być modlitwa od ludzi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Drodzy parafianie, nie k'lękajcie się!

  Wolnyodopiumdlaludu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Zaprawdę powiadam wam drodzy parafianie że nic złego klesze się nie stanie, że nawet nie musną go nieprzyjemności jakie dotknęły prawego i prostolinijnego choć skrajnie naiwnego ks. Lemańskiego...rozwiń całość

  Zaprawdę powiadam wam drodzy parafianie że nic złego klesze się nie stanie, że nawet nie musną go nieprzyjemności jakie dotknęły prawego i prostolinijnego choć skrajnie naiwnego ks. Lemańskiego który w naiwności swej kapłańskiej w całym ogromnym od wieków zgangrenowanym ciele Kościoła chciał "upudrować" mały paluszek i tym dowieść, że reszta zgniłej góry mięsa, niczym słynne jajeczko, jest tylko "częściowo nieświeża".zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Zaprawdę powiadam wam

  Ernest Mamrot

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Winno być MAŁOLETNICH a nie "nieletnich" pisarczyki jedne. Czas się naumieć. W sądzie Wam wyjaśnią jaka jest zasadnicza różnica. Na przyszłość nie ubliżać pokrzywdzonym.
  +++++++++
  Zaprawdę...rozwiń całość

  Winno być MAŁOLETNICH a nie "nieletnich" pisarczyki jedne. Czas się naumieć. W sądzie Wam wyjaśnią jaka jest zasadnicza różnica. Na przyszłość nie ubliżać pokrzywdzonym.
  +++++++++
  Zaprawdę Powiadam Wam Siostry i Bracia!
  Wystrzegajcie się uczonych w Piśmie rzymsko-katolickich faryzeuszy, tych konsekrowanych szamanów, agentów UB i SB, pedofilów i innej maści seksualnych dewiantów, społecznych pasożytów, świętobliwych oszustów i złodziei, którzy chętnie chodzą w długich szatach a nawet mundurach Wojska Polskiego, lubiących pozdrowienia na rynkach i pierwsze krzesła w świątyniach, oraz pierwsze miejsca na ucztach; którzy pasożytując pożerają renty i emerytury moherowych wdów i dla pozoru długo się modlą; tych spotka szczególnie surowy wyrok. [wg Marka Ewangelisty 12:38-40 ]
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kim ty jestes

  Staś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  kim ty Jesteś by oceniać ludzi nie każdy jest taki jeden jest taki a drugi taki powiec dlaczego nie wierzysz w Boga tylko w ludzi grzesznych bo gdybyś wierzył w Boga to byś się tym nie zrażał do...rozwiń całość

  kim ty Jesteś by oceniać ludzi nie każdy jest taki jeden jest taki a drugi taki powiec dlaczego nie wierzysz w Boga tylko w ludzi grzesznych bo gdybyś wierzył w Boga to byś się tym nie zrażał do całego kościoła prawdziwego który chrystus załorzył wskazał na Piotra jeżli dziejo sie takie rzeczy robi to szatan
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a kim ty jesteś?

  bezbożny... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  oj, dziejo sie, dziejo panie drogi takie rzeczy, że świat nie słyszoł a Chrystus nie załorzył...
  To, że nie wierze w Boga to moja sprawa i nic nikomu do tego, czy ktoś wierzy, czy nie i każdy ma...rozwiń całość

  oj, dziejo sie, dziejo panie drogi takie rzeczy, że świat nie słyszoł a Chrystus nie załorzył...
  To, że nie wierze w Boga to moja sprawa i nic nikomu do tego, czy ktoś wierzy, czy nie i każdy ma prawo do własnego zdania.
  Odpowiedz na pytanie;
  Skoro Chrystus założył kościół, to dlaczego wypełnił go szatanami i kto jakim prawem ich nazwał sługami bożymi...???
  zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  komtur Zygfryd de Lôwe, ten Krzyżak?

  Piotr Quaz

  Zgłoś naruszenie treści

  Przecież on się powiesił.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiadomo,że się nie przyzna...

  Max (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ...przecież te "nieloty" same do niego "lgnęły".Tak jak do tego z Dominikany...ogłośmy ich męczennikami...niewinni a siedzą.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mapa

  ibis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  http://parafialny.eu/pedofilia-w-kosciele/mapa-pedofilow-w-polsce/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Cytuję

  ostatnie zdanie; (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  "W ubiegłym roku w całej Polsce policja potwierdziła w sumie 134 przypadki rozpijania nieletnich przez dostarczanie im alkoholu i ułatwianie picia".

  Ale tylko o tym przypadku napisano. O innych...rozwiń całość

  "W ubiegłym roku w całej Polsce policja potwierdziła w sumie 134 przypadki rozpijania nieletnich przez dostarczanie im alkoholu i ułatwianie picia".

  Ale tylko o tym przypadku napisano. O innych nie słyszałem.

  Tzw. "rozpijanie nieletnich" to bajki. Nieletni sami piją, co widać wieczorami na ulicach wielu miast.
  Bluzgają przy tym niemiłosiernie o wandalizmie i narkomanii już nie wspominając.
  zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo