Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Ogórek" przewiezie nas po Lublinie z lat 70.

Małgorzata Szlachetka
Lubelski "ogórek" nie jeździł, po remoncie wygląda, jakby właśnie zszedł z taśmy produkcyjnej.
Lubelski "ogórek" nie jeździł, po remoncie wygląda, jakby właśnie zszedł z taśmy produkcyjnej. Anna Kurkiewicz
Szykuje nam się nowa atrakcja turystyczna. Na miasto popatrzymy przez okno "ogórka", czyli odrestaurowanego autobusu, który kursował u nas w latach 70. Przy okazji pasażerowie posłuchają o tym, jak wyglądał Lublin w tamtym czasie.

Kierowca, konduktor i przewodnik będą mieli na sobie ubrania nawiązujące do epoki. - Ja myślę o okularach w stylu Cybulskiego i spodniach typu szwedy - mówi Kurierowi Łukasz Fiuta z Lubelskiego Stowarzyszenia Pilotów i Przewodników Turystycznych "Pogranicze", które wyszło z pomysłem pokazywania Lublina z lat 70.

Dokładny przebieg trasy linii T poznamy w maju. Przewodnicy rozmawiają właśnie o tym z Zarządem Transportu Miejskiego, który ustala rozkłady komunikacji miejskiej. Na trasie mogą się znaleźć dawny dom partii przy Al. Racławickich, ale też obecny plac Singera, gdzie 19 lipca 1979 roku został odsłonięty pomnik Bolesława Bieruta.

Pierwszy kurs już 5 lipca (niedziela).

Zbudować sobie magnes na turystów

Na fali mody na odkrywanie śladów PRL-u, w Lublinie ma powstać nowa trasa turystyczna. Dzięki niej turyści poznają miasto z lat 70. Swoistym wehikułem czasu będzie popularny "ogórek" nazywany Gutkiem, czyli zabytkowy autobus Jelcz 272 Mex, należący do MPK Lublin.

Jego remont trwał blisko 8 miesięcy. Zapoczątkował go wyjazd do Krakowa i obfotografowanie dwóch tamtejszych "ogórków", a potem zaczęło się szukanie w całej Polsce brakujących części.

- Silnik kupiliśmy pod Lublinem, nie dość że był sprawny, to miał tylko 160 tysięcy kilometrów przebiegu - wspomina Kazimierz Suchorab, kierownik Zakładu Naprawczego MPK Lublin, który osobiście nadzorował remont Gutka.

Nowe fotele zostały zrobione pod Krakowem. Generalnego remontu wymagała też karoseria, a pierwszym krokiem było usunięcie z dachu papy, którą położył jeden z poprzednich właścicieli.

Teraz lubelski "ogórek" nie tylko jeździ, ale i świetnie wygląda. Zanim 5 lipca zadebiu-tuje na trasie turystycznej T, będzie można się nim przejechać 25 kwietnia, w ramach cyklu bezpłatnych imprez "Sezon Lublin 2015". Start o godz. 15 na placu Zamkowym. Dodajmy, że to będzie generalna próba przed wakacyjnym zwiedzaniem Lublina z lat 70.

"Moc atrakcji związana będzie przede wszystkim z odkrywaniem Lublina z epoki krempliny i ondulacji. Jak się okaże, nawet wsiadanie do autobusu odbywało się wtedy inaczej…" - intrygują organizatorzy wycieczki.

"Ogórek" jest już czwartym zabytkowym pojazdem w taborze MPK Lublin. Pierwszy był Ziutek, czyli wyremontowany radziecki trolejbus ZIU-9B.

W przyszłym roku, na miejskiej linii turystycznej T zobaczymy trolejbus Skoda 9 Tr HT, wyprodukowany w 1986 roku w Czechosłowacji. Wcześniej jeździł on w Równem na Ukrainie. Na razie pojazd jest mocno skorodowany, podobnie jak wcześniej "ogórkiem" zajmą się nim mechanicy z MPK Lublin.

Linia turystyczna T będzie kursowała w każdą niedzielę lipca i sierpnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski