Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowa latarnia przy Bramie Grodzkiej zagrożona

Małgorzata Szlachetka
Lubelska latarnia - symbol.
Lubelska latarnia - symbol. Małgorzata Genca
Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Podzamcza nie przewiduje ochrony dla przedwojennej latarni - symbolu.

W Lublinie pozostało tylko sześć takich przedwojennych latarni. Ta przy Bramie Grodzkiej świeci się przez całą dobę. To znak pamięci po znajdującej się w tym miejscu w przeszłości dzielnicy żydowskiej, której mieszkańcy zostali wymordowani przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Teraz okazuje się, że w zapisach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miejscy planiści nie przewidują ochrony dla latarni. Urzędnicy czekają, aż ktoś inny wskaże taką potrzebę. - Latarnia na ul. Podwale ma głównie wartość symboliczną, a nie historyczną. W uzgodnieniach projektu miejscowego planu zagospodarowania z wojewódzkim konserwatorem zabytków nie została wskazana do specjalnej ekspozycji i ochrony - tłumaczy Małgorzata Żurkowska, główny urbanista miasta i zastępca dyrektora Wydziału Planowania UML.

- Dotychczas nie wpłynął żaden formalny wniosek w tej sprawie. Latarnia jest uwidoczniona na materiałach geodezyjnych jako infrastruktura techniczna - dodaje dyrektor Żurkowska.

Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie, był inicjatorem tego, aby wyjątkowa latarnia świeciła się przez całą dobę.

- To upamiętnienie lubelskich Żydów, które wiąże się z poszanowaniem przestrzeni wokół. Przez lata ta inicjatywa spotkała się z wieloma pozytywnymi reakcjami. Arcybiskup Życiński też był życzliwy dla tego pomysłu i poparł go - komentuje dyrektor Pietrasiewicz. - Byłoby żal, gdyby latarnia została z jakiegoś powodu usunięta.

Dyskusja o Podzamczu

Do 8 maja można zgłaszać pisemne uwagi do projektu planu, w poniedziałek w Trybunale Koronnym odbędzie się publiczna dyskusja o Podzamczu. Początek o godz. 13.

Wczoraj ratusz poinformował, że ze względu na zainteresowanie tematem odbędzie się druga, nieprzewidziana wcześniej dyskusja publiczna nad planem. W środę, 22 kwietnia, o godz. 17. Tym razem w ratuszu (sala nr 2). - Dodatkowo, jeszcze dziś papierową wersję planu będzie można obejrzeć w Wydziale Planowania UML, przy ul. Wieniawskiej 14, pokój nr 1206 także po południu, między godz. 16 a 18 - mówi Joanna Bobowska z zespołu prasowego UM Lublin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wyjątkowa latarnia przy Bramie Grodzkiej zagrożona - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski