Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs na zmianę wyglądu błoni pod Zamkiem utknął na starcie

Artur Jurkowski
archiwum
Dwumiesięczne opóźnienie z ogłoszeniem konkursu na zmianę wizerunku błoni pod Zamkiem. Ratusz tłumaczy poślizg dodatkowymi uzgodnieniami i zmianami w składzie sądu konkursowego.

- W ciągu kilku, najpóźniej kilkunastu dni ukaże się ogłoszenie o konkursie architektonicznym na zagospodarowanie błoni pod lubelskim Zamkiem - zapowiedziała wczoraj Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza. To oznacza, że procedury ruszą z dużym poślizgiem wobec poprzednich zapewnień ratusza.

- Konkurs ogłosimy w lutym - przekonywał jeszcze w styczniu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodawał: - To bardzo ważna część miasta, chcemy spojrzeć na nią kompleksowo, w połączeniu ze Starym Miastem oraz Podzamczem.

Na zapowiedziach się jednak skończyło. - Ogłoszenie konkursu opóźnia się z dwóch powodów. Prace nad regulaminem są trudne, wymagały wielu uzgodnień. Drugą przyczyną były zmiany w składzie sądu konkursowego. Zrezygnował jeden z sędziów i należało wskazać jego zastępcę - wyjaśniała Bobowska.

Nowy skład sądu już został ogłoszony w zarządzeniu prezydenta Lublina, które wczoraj ukazało się na stronie internetowej magistratu.

Konkurs ma objąć 36 hektarów terenów położonych między al. Tysiąclecia, al. Unii Lubelskiej oraz ul. Zamojską.

- Dwa kluczowe obszary to błonia pod Zamkiem oraz teren wokół starej słodowni przy ul. Misjonarskiej. W przypadku tego drugiego myślimy o utworzeniu tam centrum kuturalno-oświatowego w rodzaju poznawalni przypominającej warszawskie Centrum Kopernika, ale w mniejszej skali - zapowiadał na początku roku Mirosław Hagemejer, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UM Lublin.

Na błoniach miałyby powstać m.in. alejki dla pieszych, trasy rowerowe i do biegania. Ma to być przestrzeń do rekreacji dla osób w każdym wieku. Można by tam też organizować imprezy masowe, np. koncerty, wiece, wystawy. Wśród założeń przygotowanych przez ratusz dla architektów jest tam miejsce np. na amfiteatr. - Niczego nie przesądzamy. Zdecyduje o tym konkurs. Ale obecność po sąsiedzku Zamku wymaga dużej ostrożności w kształtowaniu tej przestrzeni publicznej - zastrzegł Krzysztof Żuk.

Architekci mogą zaplanować wycinkę części drzew. Powód? Zdaniem miasta, wysoka zieleń w niektórych miejscach przesłania zabytki.

Konkurs to pieszy krok do przekształcenia terenów wokół Zamku. W oparciu o zwycięską koncepcję powstanie projekt budowlano-wykonawczy. Jego opracowanie potrwa kilka miesięcy. Prace przy zmianie błoni mogą ruszyć w 2016 roku.

Na inwestycję ratusz chce przeznaczyć m.in. część funduszy, które uzyska od inwestora budującego Tarasy Zamkowe. Austriacka grupa Immofinanz zadeklarowała, że przekaże do kasy ratusza 50 mln zł. Większość tych pieniędzy trafi jednak na przebudowę al. Unii Lubelskiej. Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane na październik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Konkurs na zmianę wyglądu błoni pod Zamkiem utknął na starcie - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski