Medialab East, czyli polsko-ukraińska inwestycja w kulturę

  Medialab East, czyli polsko-ukraińska inwestycja w kulturę

  Aleksandra Boruch

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Medialab East, czyli polsko-ukraińska inwestycja w kulturę
  Lublin i trzech ukraińskich partnerów z Tarnopola, Iwano-Frankiwska i Równego realizuje program „Medialab East”. W Lublinie w tej inicjatywie wzięło udział 30 uczestników tworząc sześć wyjątkowych projektów. Finał już w tym miesiącu.
  Medialab East, czyli polsko-ukraińska inwestycja w kulturę
  - Jesteśmy dumni, ponieważ od kilku lat Lublin stawiany jest w roli eksperta w obszarze współpracy z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy – powiedział Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina na konferencji prasowej dotyczącej kulturowo-społecznego projektu „Medialab East”.

  W Lublinie powstały już trzy pracownie, które zostały wyposażone w odpowiedni sprzęt do tworzenia i zapoznawania mieszkańców z nowymi technologiami. Pracownie mieszczą się w: Warsztatach Kultury, Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” oraz Dzielnicowym Domu Kultury „Bronowice”.

  - Dzięki tym wydarzeniom mamy kompetencje, by być inicjatorem tego typu działań – mówił Komorski. - Ostatnio miałem okazję zobaczyć w jaki sposób możliwe jest wygenerowanie tego potencjału pośród mieszkańców. Do dyspozycji mają nowe technologie, które pomagają im tworzyć naprawdę wspaniałe pomysły.

  Uczestnicy konferencji wspominali o takich projektach, jak mechanizm, dzięki któremu jesteśmy zwolnieni z obowiązku naciskania przycisku na przejściu dla pieszych, ponieważ on sam wyczuwa obecność człowieka przed przejściem i włącza „zielone” w odpowiednim momencie, lub smartfon w połączeniu z żyroskopem zamontowanym na wózku inwalidzkim, który mapuje drogę dla niepełnosprawnych.

  Propozycje projektów można było zgłaszać od 14 do 30 listopada 2014 roku, a od stycznia do marca przeprowadzono szereg warsztatów z uczestnikami. Zgłoszono sześć MediaLabowych projektów.

  I miejsce w głosowaniu internetowym zdobył projekt Drużyny A „Pokonaj Lublin”. Grupa pięciu młodych chłopaków zakupiła wózek inwalidzki, aby sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda przystosowanie miasta do osób niepełnosprawnych. Kierowali się hasłem: „Aby kogoś zrozumieć, trzeba się przejść w jego butach.”

  W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele z Ukrainy. Przyjechali do Lublina, aby zobaczyć w jaki sposób program realizowany był przez Polskich partnerów, by podobnie jak tu wdrożyć to w życie w swoich ośrodkach za wschodnią granicą.

  Co w przyszłości?
  - W planach mamy pozyskiwanie środków na jesienne warsztaty. Chcemy, aby prowadziła je grupa profesjonalistów, która niedawno sama uczestniczyła w warsztatach i zapoznała się ze sprzętem, którym dysponujemy – mówi Agnieszka Wojciechowska, kierowniczka Pracowni Rozwoju Kompetencji Kadr Kultury.

  „Media Lab” to forma instytucji umożliwiająca wspólną pracę i uczenie się osób o różnych umiejętnościach nad projektami wykorzystującymi nowe media i technologie.


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  .

  Lord of Shadow

  Zgłoś naruszenie treści

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gonić plage do

  dziadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  do donbasu , a nie szukać miodu w POLSCE. Ukraina to 2 razy więszy kraj od nas.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tragedia

  lenio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Śmieszny ten Komorowski. Tam na Ukrainie dzieją się rzeczy straszne, zabijani są przedstawiciele mediów i opozycji, zastraszane jest społeczeństwo, po to żeby oczyścić pole dla banderowców. A ten...rozwiń całość

  Śmieszny ten Komorowski. Tam na Ukrainie dzieją się rzeczy straszne, zabijani są przedstawiciele mediów i opozycji, zastraszane jest społeczeństwo, po to żeby oczyścić pole dla banderowców. A ten g***** się cieszy. Z banderowcami nie powinno być żadnej współpracy! zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tak, ale bez banderowców

  kl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Cieszy mnie ta współpraca, ale mam jedno ważne "ale", a mianowicie współpraca Ukraińcami powinna wykluczać osoby popierające banderyzm (zbrodnicze UPA). Hitler, Stalin i Bandera to kaci Polaków i...rozwiń całość

  Cieszy mnie ta współpraca, ale mam jedno ważne "ale", a mianowicie współpraca Ukraińcami powinna wykluczać osoby popierające banderyzm (zbrodnicze UPA). Hitler, Stalin i Bandera to kaci Polaków i nie ma miejsca na współpracę z osobami, które popierają zbrodniczą UPA. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ukraina WON z Lublina

  gwidon (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  przecież ich rząd nie tylko popiera ale gloryfikuje zbrodniarzy z upa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo