Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Medialab East, czyli polsko-ukraińska inwestycja w kulturę

Aleksandra Boruch
Lublin i trzech ukraińskich partnerów z Tarnopola, Iwano-Frankiwska i Równego realizuje program „Medialab East”. W Lublinie w tej inicjatywie wzięło udział 30 uczestników tworząc sześć wyjątkowych projektów. Finał już w tym miesiącu.

- Jesteśmy dumni, ponieważ od kilku lat Lublin stawiany jest w roli eksperta w obszarze współpracy z naszymi sąsiadami zza wschodniej granicy – powiedział Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina na konferencji prasowej dotyczącej kulturowo-społecznego projektu „Medialab East”.

W Lublinie powstały już trzy pracownie, które zostały wyposażone w odpowiedni sprzęt do tworzenia i zapoznawania mieszkańców z nowymi technologiami. Pracownie mieszczą się w: Warsztatach Kultury, Dzielnicowym Domu Kultury „Węglin” oraz Dzielnicowym Domu Kultury „Bronowice”.

- Dzięki tym wydarzeniom mamy kompetencje, by być inicjatorem tego typu działań – mówił Komorski. - Ostatnio miałem okazję zobaczyć w jaki sposób możliwe jest wygenerowanie tego potencjału pośród mieszkańców. Do dyspozycji mają nowe technologie, które pomagają im tworzyć naprawdę wspaniałe pomysły.

Uczestnicy konferencji wspominali o takich projektach, jak mechanizm, dzięki któremu jesteśmy zwolnieni z obowiązku naciskania przycisku na przejściu dla pieszych, ponieważ on sam wyczuwa obecność człowieka przed przejściem i włącza „zielone” w odpowiednim momencie, lub smartfon w połączeniu z żyroskopem zamontowanym na wózku inwalidzkim, który mapuje drogę dla niepełnosprawnych.

Propozycje projektów można było zgłaszać od 14 do 30 listopada 2014 roku, a od stycznia do marca przeprowadzono szereg warsztatów z uczestnikami. Zgłoszono sześć MediaLabowych projektów.

I miejsce w głosowaniu internetowym zdobył projekt Drużyny A „Pokonaj Lublin”. Grupa pięciu młodych chłopaków zakupiła wózek inwalidzki, aby sprawdzić, jak w rzeczywistości wygląda przystosowanie miasta do osób niepełnosprawnych. Kierowali się hasłem: „Aby kogoś zrozumieć, trzeba się przejść w jego butach.”

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele z Ukrainy. Przyjechali do Lublina, aby zobaczyć w jaki sposób program realizowany był przez Polskich partnerów, by podobnie jak tu wdrożyć to w życie w swoich ośrodkach za wschodnią granicą.

Co w przyszłości?
- W planach mamy pozyskiwanie środków na jesienne warsztaty. Chcemy, aby prowadziła je grupa profesjonalistów, która niedawno sama uczestniczyła w warsztatach i zapoznała się ze sprzętem, którym dysponujemy – mówi Agnieszka Wojciechowska, kierowniczka Pracowni Rozwoju Kompetencji Kadr Kultury.

„Media Lab” to forma instytucji umożliwiająca wspólną pracę i uczenie się osób o różnych umiejętnościach nad projektami wykorzystującymi nowe media i technologie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Medialab East, czyli polsko-ukraińska inwestycja w kulturę - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski