Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe przepisy dla kierowców: Wyższe mandaty już w maju, a to dopiero początek

Agnieszka Kasperska, Sławomir Cichy
Prezydent podpisał przepisy pozwalające policji zabierać prawa jazdy piratom i pijakom na drodze. W połowie roku ruszy odcinkowa kontrola prędkości, będzie znacznie więcej fotoradarów.

Najpóźniej 17 maja zaczną obowiązywać zaostrzone przepisy dotyczące karania kierowców za drastyczne przekroczenie prędkości, jazdę bez prawa jazdy, kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości. Tak wynika z kalendarza legislacyjnego dotyczącego przepisów podpisanych przez prezydenta 2 kwietnia.

Jakby tego było mało, w tegoroczne wakacje łatwiej też będzie można stracić prawo jazdy, łapiąc maksymalną liczbę punktów karnych. Przybędzie na polskich drogach 100 nowych fotoradarów, uruchomione zostaną odcinkowe pomiary prędkości (na Lubelszczyźnie prędkość sprawdzana będzie w ten sposób na 2,9-kilometrowym odcinku drogi krajowej nr 82 w Łuszczowie na trasie Lublin - Łęczna) i rejestratory przejazdu na czerwonym świetle (na Lubelszczyźnie będziemy mieli tylko jeden. Stanie w Anielinie).

Policja będzie zabierać prawa jazdy

Podstawową zmianą dla zwykłego kierowcy jest możliwość utraty prawa jazdy na 3 miesiące za przekroczenie dozwolonej prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. Sankcja jest natychmiastowa i nieodwołalna. Na miejscu zdarzenia policjant zabierze dokument za pokwitowaniem. Jeśli taka przygoda zdarzy się na wakacjach, 600 km od domu, to może być prawdziwy problem. I nie warto próbować wrócić z urlopu autem bez ważnego dokumentu. W razie przyłapania kierowcy na prowadzeniu pojazdu po odebraniu prawa jazdy, trzymiesięczny okres zostanie przedłużony do pół roku. Jeśli w tym czasie w trakcie kontroli policja stwierdzi, że dalej lekceważymy zakaz jazdy, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem i konieczne będzie zdawanie państwowego egzaminu w WORD od nowa.

Koniec przeładowanych aut i busów

Prawo jazdy na 3 miesiące zatrzyma na miejscu policjant kierowcy, który będzie przewozić co najmniej o dwie osoby więcej niż pozwala na to wpis w dowodzie rejestracyjnym lub wynika to z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji. Wyjątkiem ma być tylko pojazd komunikacji miejskiej. W takich przypadkach decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące wyda starosta.

To znaczne zaostrzenie przepisów. Kiedy w październiku ubiegłego roku policja zatrzymała przeładowany autobus na trasie Gniewoszów - Puławy (kierowca przewoził o 8 osób więcej niż upoważniały go dokumenty pojazdu) skończyło się na 500-złotowym mandacie i ośmiu punktach karnych.

Po kielichu za kierownicę? Lepiej nie ryzykować

W ubiegłym roku policjanci ruchu drogowego sprawdzili na Lubelszczyźnie trzeźwość blisko 650 tys. kierujących.

- Wart uwagi jest spadek udziału w zdarzeniach drogowych kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu aż o 22 procent w porównaniu z rokiem wcześniejszym - podsumowuje rok nadkom. Mariusz Kołtun, zastępca komendanta miejskiego policji w Lublinie. - Tendencję tę obserwujemy również w trakcie rutynowych kontroli drogowych, podczas których tylko 0,15 proc. poddanych badaniom kierowców znajdowało się w stanie nietrzeźwości. W 2013 roku było ich 0,27 proc. więcej.

Mimo to, tylko w środę, 15 kwietnia policjanci zatrzymali na lubelskich drogach 17 nietrzeźwych kierowców. W czasie Świąt Wielkanocnych - ponad 50. Te liczby wciąż szokują, stąd zmiana przepisów.

Dzięki nowym przepisom, wobec pijanych kierowców, oprócz kary więzienia i nawet dożywotniego orzeczenia zatrzymania prawa jazdy, sądy będą mogły orzekać obowiązek zapłaty 5 tysięcy złotych nawiązki na fundusz pomocy pokrzywdzonym (dla recydywistów - 10 tys. zł) lub 10 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego.

W autach osób skazanych za jazdę po pijanemu, gdy będą się starać o przywrócenie prawa jazdy, przepisy wprowadzają obowiązek montażu blokad alkoholowych. Urządzenie zdefiniowano w przepisach jako uniemożliwiające uruchomienie silnika pojazdu silnikowego i pojazdu szynowego w przypadku, gdy zawartość alkoholu w wydychanym przez kierującego powietrzu wynosi co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm sześc.

Skończy się też bezkarność za jazdę bez prawa jazdy po odebraniu go przez sąd. Będzie za to groziło do dwóch lat więzienia.
Na koniec jeszcze jedna wiadomość. Kierowcy, którym grozi przekroczenie 24 punktów karnych i utrata prawa jazdy, za 300 zł mogą dziś odbyć kurs reedukacyjny i skasować z konta 6 z nich, ratując się przed ponownym egzaminem na prawo jazdy.

Po 1 stycznia 2016 roku zostanie zlikwidowana taka możliwość, zaczną bowiem obowiązywać nowe, ostrzejsze przepisy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski