Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej gapowiczów w komunikacji miejskiej w Lublinie

Małgorzata Szlachetka
W Lublinie miesięcznie przeprowadzanych jest 8,5 tys. kontroli biletów w pojazdach komunikacji miejskiej
W Lublinie miesięcznie przeprowadzanych jest 8,5 tys. kontroli biletów w pojazdach komunikacji miejskiej archiwum
Znamy liczbę mandatów za brak biletu, wystawionych w autobusach i trolejbusach Lublina w pierwszym kwartale tego roku.

Po porównaniu tych danych z analogicznym okresem 2014 roku, okazuje się, że liczba wystawianych wezwań do zapłaty za brak biletu zwiększyła się o ponad jedną trzecią.

- W pierwszym kwartale 2014 roku wystawiono łącznie 6016 wezwań. W tych samych miesiącach roku bieżącego liczba ta wyniosła 10 423 - informuje Justyna Góźdź, rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Przypomnijmy, że w całym 2014 roku zostało wystawionych ponad 38 tys. mandatów dla gapowiczów podróżujących miejską komunikacją. W tym czasie najczęściej biletu nie kasowali studenci i osoby w wieku 25 - 30 lat. W Lublinie miesięcznie przeprowadzanych jest ponad 8,5 tysiąca kontroli. Czym ZTM tłumaczy większą liczbę mandatów? Tym, że generalnie rośnie liczba pasażerów. - Wyniki ostatnich badań wykazały większą mobilność pasażerów, co oznacza, że miejską komunikacją jeżdżą częściej niż tylko do szkoły lub pracy - zauważa Justyna Góźdź.

Okazuje się też, że obecnie większy nacisk jest położony na przeprowadzanie kontroli w nocnej komunikacji i liniach podmiejskich, łączących Lublin z sąsiednimi gminami. ZTM mówi o "uszczelnieniu systemu kontroli".

- To połączenia, na których osób nie kasujących biletów jest więcej. Być może dlatego, że pasażer sądzi, że w nocy lub poza miastem nie będzie kontroli - tłumaczy Justyna Góźdź z ZTM Lublin.

Nocne linie w Lublinie mamy trzy, punktem przesiadkowym dla nich są przystanki przy placu Litewskim. Najwięcej pasażerów mają w weekendy, kiedy m.in. studenci wracają do domu z lokali w Śródmieściu i na Starym Mieście.

Wśród linii podmiejskich jest na przykład autobus nr 55, kursujący z Lublina do Świdnika. W Kurierze wielokrotnie pisaliśmy o tym, że bywa do tego stopnia zatłoczony, że na niektórych przystankach pasażerowie nie są w stanie wsiąść do środka.

Od połowy marca 2014 roku kontrolą biletów w pojazdach miejskiej komunikacji w Lublinie zajmuje się radomska spółka Reflex.

Wcześniej bilety sprawdzała MKK, spółka - córka miejskiego przewożnika, czyli MPK. Poza pracownikami spółki Reflex tym zadaniem zajmuje się także 10 kontrolerów ZTM Lublin.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski