Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skansen w Lublinie czeka na zwiedzających. Miasteczko Prowincjonalne się bogaci

Małgorzata Szlachetka
Miasteczko Prowincjonalne Europy Środkowej zostało zbudowane dzięki unijnej dotacji.
Miasteczko Prowincjonalne Europy Środkowej zostało zbudowane dzięki unijnej dotacji. Małgorzata Genca
Mieszkanie burmistrza, zakład cholewkarski, przedwojenny sklep monopolowy, czy gabinet dentystyczny. Miasteczko Prowincjonalne bogaci się i rozwija.

Miasteczko Prowincjalne Europy Środkowej cofa nas do okresu dwudziestolecia międzywojennego. Lubelski skansen zdradza, jakie ekspozycje będę tam uruchamianie w kolejnych miesiącach.

Na pierwszy ogień idzie mieszkanie burmistrza, które ma wyglądać jak z 1939 r. Jest obecnie urządzane w domu z Wąwolnicy - otwarcie tej stałej wystawy w czerwcu. W środku będzie kuchnia, sypialnia dla rodziców, gabinet i pokój dla dwóch nastoletnich synów.

- Inspiracją dla nas były losy Jana Minora, który w 1935 roku przyjechał do Tomaszowa Lubelskiego z Krakowa. Burmistrzem miasteczka był do 1940 roku, kiedy aresztowali go Niemcy - opowiada Agnieszka Kirsz z działu naukowego Muzeum Wsi Lubelskiej. Obiekt, w którym powstaje nowa ekspozycja, został zbudowany na wzór drewnianego domu z końca XIX wieku, który nadal stoi w Wąwolnicy.

Do czerwca w miasteczku ma być urządzony także zakład cholewkarski. Nie ze wszystkim muzeum zdąży na sezon turystyczny. Jesienią lublinianie będą mogli odwiedzić kolejne pomieszczenia: sklepik oraz gabinet dentystyczny i przedwojenny sklep monopolowy. Miasteczko Prowincjonalne Europy Środkowej zostało postawione dzięki unijnej dotacji. To w dużej mierze obiekty budowane od nowa na wzór już istniejących domów sprzed lat.

W lubelskim skansenie równolegle trwają prace porządkowe, związane ze zbliżającym się sezonem. Na przykład nową strzechą kryta jest chałupa z Tarnogóry, najstarszy obiekt w sektorze Wyżyna Lubelska (zbudowany w 1773 roku). Konieczna okazała się także naprawa drewnianego dachu na kuźni z Ciosm, reprezentującej sektor Roztocze.

Muzeum Wsi Lubelskiej jest otwarte przez cały rok. Od 1 maja do 30 września codziennie w godz. 9-18. Bilety 6 i 12 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Skansen w Lublinie czeka na zwiedzających. Miasteczko Prowincjonalne się bogaci - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski