Śledztwo w sprawie bikeparku przy ul. Janowskiej utknęło

  Śledztwo w sprawie bikeparku przy ul. Janowskiej utknęło

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Tor rowerowy przy ul. Janowskiej od lipca 2014 r. jest zamknięty. Jest w katastrofalnym stanie.

  Tor rowerowy przy ul. Janowskiej od lipca 2014 r. jest zamknięty. Jest w katastrofalnym stanie. ©Anna Kurkiewicz

  Prokuratura nie może znaleźć ekspertów, którzy rozstrzygną, kto jest winny tego, że tor rowerowy przy ul. Janowskiej się rozpada.
  Tor rowerowy przy ul. Janowskiej od lipca 2014 r. jest zamknięty. Jest w katastrofalnym stanie.

  Tor rowerowy przy ul. Janowskiej od lipca 2014 r. jest zamknięty. Jest w katastrofalnym stanie. ©Anna Kurkiewicz

  Poszukiwania ekspertów trwają od prawie czterech miesięcy. Efekt? Żaden. - Wszyscy nam odmawiają. Mamy problem - przyznaje Maciej Maćkowski, szef Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ.

  Bez ekspertyzy śledztwo stoi w miejscu. - Bez opinii biegłych nie możemy iść naprzód. Ekspertyza wskaże, na jakim etapie inwestycji lub eksploatacji nastąpiły uchybienia. Bez niej nie możemy wskazać podejrzanego, postawić zarzutów - tłumaczy Maćkowski.


  Prokuratorzy zwrócili się do ośrodków akademickich. Jako pierwsza odmówiła Politechnika Lubelska. Do niej dołączają kolejne placówki akademickie. - Łącznie zwróciliśmy się do kilkunastu ośrodków - mówi Maćkowski. I dodaje: - Tłumaczenia odmów są różne, w większości uczelnie wskazują na brak kadry. Na pewno problemem nie jest kwota, którą oferujemy za wykonanie ekspertyzy. Nie mogę jej zdradzić, ale nie ma praktycznie górnej granicy wydatków. Pod warunkiem, że będą racjonalne.

  Wykonania opinii odmówiło też m.in. lubelskie Biuro Ekspertyz Sądowych. - To bardzo skomplikowane zlecenie. Wymagałaby powołania wieloosobowego zespołu, w skład którego wchodziliby specjaliści z różnych branż, m.in. budownictwa, hydrologii, gleboznawstwa. Może łatwiej byłoby, gdyby prokuratura podzieliła zlecenie na części, a nie oczekiwała jednego zespołu - twierdzi Artur Przybysz, prezes Biura Ekspertyz Sądowych w Lublinie.

  Śledczy zapowiadają, że zwrócą się do prywatnych ośrodków. - A jeśli nie przyniesie to efektu, to sięgniemy po specjalistów z zagranicy. Ale to zdecydowanie wydłużyłoby czas uzyskania opinii, bo wszystkie dokumenty, a jest ich niemało, trzeba by przetłumaczyć. Mogłoby to potrwać od kilku do kilkunastu miesięcy i zdecydowanie podrożyłoby koszty sporządzenia ekspertyzy - tłumaczy Maćkowski.

  Tor rowerowy przy ul. Janowskiej nie działa od początku lipca 2014 roku. MOSiR zamknął bikepark na polecenie nadzoru budowlanego. Powód? Katastrofalny stan obiektu, służącego do ekstremalnej jazdy na rowerze. W sierpniu 2014 r. śledztwo w sprawie toru wszczęła prokuratura. Śledczy nikomu na razie nie postawili zarzutów.

  Tor został oddany do użytku w lipcu 2010 r. Powstał na prawie 11-hektarowej działce przy ul. Janowskiej. Kosztował 3 mln złotych.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  specjalisci

  qpkers (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Skoro nikt nie chce podjąć się ekspetyzy to szacun dla projektanta i wykonawcy - to musiały być wybitne jednostki aby zaprojektować taki obiekt!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prywata nieposkromiona

  Kazio (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Powiedzmy sobie szczerze, kilku radnych chciało zafundować swoim dzieciom tor krosowy (ci sami co storpedowali budowę wiaduktu na skrzyżowaniu Sikorskiego i Solidarności) i na to poszły pieniądze....rozwiń całość

  Powiedzmy sobie szczerze, kilku radnych chciało zafundować swoim dzieciom tor krosowy (ci sami co storpedowali budowę wiaduktu na skrzyżowaniu Sikorskiego i Solidarności) i na to poszły pieniądze. Ale zrobił się krzyk wśród okolicznych mieszkańców i na os. Nałkowskim (tor jest na skarpie otoczony łąkami, hałas niósł się w promieniu kilku kilometrów), to czym prędzej przekształcono go w bikepark. Jeżdżę obok codziennie w różnych porach. Na ogół tor był zamknięty, kilka razy były jakieś imprezy. Klasycznie pieniądze wyrzucone w błoto. Czyli prywata wzięła górę! Ale winnych nie można znaleźć, bo i po co jak były radny jest teraz developerem i na byłym miejskim terenie zacznie budowę budynków z centrum handlowym na parterze. Nawet park go nie powstrzymał.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  proste jak budowa cepa

  sad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Wasilewski zbudował bubla który zaczął się sypać zaraz po otwarciu, ot i cała zagadka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To ma być artykuł?

  Jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

  Warto zapoznać się z faktami zanim się coś napisze. Po pierwsze tor nie kosztował 3 mln. Większość tej kwoty pochłonęły prace ziemne, czyli zasypywanie ziemią wysypiska gruzu, które tam było. Sam...rozwiń całość

  Warto zapoznać się z faktami zanim się coś napisze. Po pierwsze tor nie kosztował 3 mln. Większość tej kwoty pochłonęły prace ziemne, czyli zasypywanie ziemią wysypiska gruzu, które tam było. Sam tor to może z 300 tys. Po drugie, tor działał przez 3 lata, odbywały się tam imprezy. Tak było do czasu, kiedy pan prezydent postanowił wylać bezpartyjnego prezesa, a na jego miejsce wsadzić koleżkę z podwórka i przy okazji z partii (wiadomo jakiej). I nagle w ciągu roku okazało się, że tor nie nadaje się do użytku. Tak trudno wskazać winnego? Skoro jeden prezes był w stanie a drugi nie, to nie za bardzo rozumiem o jakich ekspertyzach mówimy. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Imprezy

  K. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  akurat z organizacja imprez Mosir miał gowno wspólnego, wszystkie imprezy robiłem ja, wypruwający sobie flaki za frajer bo pieprzone miasto slamanego grosza nie chciało dać

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mądralo któremu się wydaje że wszystko wie może się zgłoś do Prokuratury

  zastąpisz cały zespół ekspertów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  będzie taniej i szybciej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech szukają

  Uncle (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Tylko w jakim celu ten tor jest dalej oświetlany wieczorami?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a biegli sadowi z Lublina ?

  albert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Przeciez są na liscie ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja wiem !

  Zenek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Winna jest ENTROPIA


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do aresztu z nią

  ch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Aresztować ją na podstawie prawa (trzeciego termodynamiki) !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Antek

  Brzoza (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Nie może czy nie chce znaleźć ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  śledztwo

  lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Polska to dziki kraj...

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo