Egipt: Były prezydent Mohammad Mursi skazany na 20 lat...

  Egipt: Były prezydent Mohammad Mursi skazany na 20 lat więzienia

  Aleksandra Gersz AIP

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  Były egipski prezydent, Mohammad Mursi, został we wtorek skazany na 20 lat więzienia. Sąd uznał obalonego przywódcę winnym aktów przemocy wobec protestujących podczas Arabskiej Wiosny w 2012 roku.
  Egipt: Były prezydent Mohammad Mursi skazany na 20 lat więzienia

  ©wikipedia

  Mursi został oskarżony o akty przemocy i spowodowanie śmierci demonstrantów biorących udział w protestach w 2012 roku. Podczas zamieszek zginęło 10 osób, a rannych zostało wtedy około 700. Wyrokiem sądu, spędzi on w więzieniu 20 lat. Przywódca nie będzie mógł odwoływać się od wyroku - informuje Reuters.

  Jak podaje z kolei agencja AP, proces Mohammada Mursiego był jednym z serii postępowań karnych wobec członków Bractwa Muzułmańskiego, do którego należał także obalony przywódca. Islamska organizacja została uznana przez obecnego prezydenta Abda al-Fattaha as-Sisiego za terrorystyczną i jest obecnie w kraju nielegalna.

  Wraz z Mursim przed sądem stanęło 12 innych członków Bractwa Muzułmańskiego, którym postawiono zarzuty przemocy, porwania i tortur wobec demonstrantów, które doprowadziły do ich śmierci. Jak podaje Reuters, mężczyźni zostali skazani na karę śmierci, jednak niektórzy z nich mogą złożyć apelację.

  Mohammad Mursi był pierwszym prezydentem Egiptu wybranym w demokratycznych wyborach. Swoją władzę rozpoczął w czerwcu 2012 roku po, wymuszonej przez społeczne protesty, dymisji Husniego Mubaraka, który pełnił funkcję prezydenta od 1981 roku. Na skutek masowych i krwawych demonstracji Mursi został obalony w lipcu 2013 roku przez armię, na której czele stał as-Sisi.

  Władze Egiptu są często oskarżane o wykorzystywanie sądownictwa do represji wobec przeciwników politycznych. Wyrok w sprawie Mursiego został skrytykowany przez Amnesty International, które już wcześniej alarmowało w sprawie procesów członków Bractwa Muzułmańskiego. Według organizacji, były one przeprowadzane w sposób nieprawidłowy - podaje ABC News.

  - Proces Mursiego jest pogwałceniem sprawiedliwości i niszczy resztki iluzji niepodległości i bezstronności sądownictwa w Egipcie - skomentowali liderzy Amnesty International, cytowani przez Reutersa. Organizacja zaapelowała o ponowne przeprowadzenie procesu byłego prezydenta w sądzie cywilnym "zgodnie z międzynarodowymi standardami" lub, w innym przypadku, o jego wypuszczenie.

  Wyrok byłego prezydenta skrytykował także Biały Dom. - Mohammad Mursi oraz wszyscy inny oskarżeni zasługują na sprawiedliwy i legalny proces. Stany Zjednoczone są całkowicie przeciwne upolitycznianiu procesów sądowych - powiedział rzecznik Białego Domu Josh Earnest.

  Kilkanaście dni temu egipski sąd potwierdził karę śmierci dla lidera Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Badie oraz dla 13 członków kierownictwa ugrupowania za planowanie "ataków na państwo" - podało BBC.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo