Radni zdecydują o przyszłości dawnej kręgielni

  Radni zdecydują o przyszłości dawnej kręgielni

  Małgorzata Szlachetka

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Radni zdecydują o przyszłości dawnej kręgielni
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Anna Kurkiewicz

  Na najbliższej sesji Rady Miasta, 30 kwietnia, radni mają głosować nad projektem uchwały o sprzedaży działki przy ulicy Wieniawskiej 15.
  Chodzi o teren, na którym stoi charakterystyczny budynek dawnej, poniemieckiej kręgielni. Powstał w latach 40. XX wieku. Przeciwko planom jego wyburzenia zaprotestowali na Facebooku autorzy profilu "Uratujmy byłą niemiecką, nazistowską kręgielnię w Lublinie". Do piątku strona miała ponad 900 polubień.

  - Zaczynamy zbieranie podpisów pod apelem o zachowanie budynku. Link do niej jest na naszej stronie - mówi przewodniczka miejska Agata Witkowska.
  - Jeśli my sami będziemy niszczyć pamiątki historii, to ona kiedyś zostanie zapomniana - dodaje autorka strony "Uratujmy byłą niemiecką, nazistowską kręgielnię w Lublinie". KLIKNIJ TUTAJ

  O przyszłości działki zdecydują radni. Obecnie właścicielem terenu jest miasto, ale chce się go pozbyć.

  - Projekt uchwały w sprawie sprzedaży w trybie przetargu nieograniczonego działki przy ul. Wieniawskiej został skierowany na najbliższą sesję Rady Miasta, 30 kwietnia - potwierdza Joanna Bobowska z zespołu prasowego Urzędu Miasta Lublin.

  - Działka nie jest objęta opieką konserwatora zabytków i nie jest to nieruchomość niezbędna w zasobie miasta - dodaje Bobowska.

  Działką z dawną kręgielnią jest zainteresowana firma Orion, która otrzymała już decyzję o warunkach zabudowy przy ulicy Wieniawskiej 15. Wystąpić o nią można nawet wtedy, gdy nie jest się właścicielem działki. Wniosek dotyczył zabudowy biurowo-usługowej z podziemnym parkingiem.

  - Będziemy zainteresowani zakupem działki - potwierdza Edward Leńczuk, prezes spółki Orion.

  Ten deweloper na sąsiedniej działce planuje postawić biurowiec, pod który już została wyburzona dawna siedziba Tektury i wycięte drzewa. Ratusz podpisał umowę na wynajęcie części przyszłego budynku - w sumie 14 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Nowy gmach przy ulicy Wieniawskiej powstaje w sąsiedztwie wieżowców już zajmowanych przez urzędników z Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta.


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (35)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  !!

  Agata Witkowska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Pragnę wyrazić podziekowanie uzytkownikowi "Ość". Przekleilam Twoje wpisy do fejsbuka, tam przeczyta je wiecej osób, niz tutaj.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wszystko dla dewelopera?

  frosen (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Będę śledził jak radni będą głosowali w tej sprawie. Obrady są rejestrowane. To jest chore by specjalnie dla jakiegoś dewelopera miasto kupowało działkę by mu ją potem sprzedać!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Muzeum.

  Blob. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Można by tam zrobić hardcorowe muzeum absurdu wolskiej czwartej rzeczpospolitej bliźniaczej koniecznie z kapliczką martyrologii smoleńskiej.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Budynek przy ul. Wieniawskiej

  the architect (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Szkoda kolejnego charakterystycznego budynku w mieście tak dobrze wpisanego w otoczenie (kino Kosmos, budynki Weterynarii, planowane wyburzenie PDTu).
  Inwestycja dewelopera (Orion)...rozwiń całość

  Szkoda kolejnego charakterystycznego budynku w mieście tak dobrze wpisanego w otoczenie (kino Kosmos, budynki Weterynarii, planowane wyburzenie PDTu).
  Inwestycja dewelopera (Orion) współpracującego z Miastem zupełnie zniszczyła urokliwy charakter tego miejsca z wartościową zabudową.
  Link do filmu przedstawiającego budynek planowany do wyburzenia:

  www.youtube.com/watch?v=uXjirWzwCzM&feature=youtu.bezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zgadzam się

  Ość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  to i owo już na ten temat napisałem, więc powtórzę tylko propozycję: ponieważ budynek ten kojarzy się z niemieckim okupantem i zbrodniami przez niego uczynionymi, proponuję z budynku i w budynku...rozwiń całość

  to i owo już na ten temat napisałem, więc powtórzę tylko propozycję: ponieważ budynek ten kojarzy się z niemieckim okupantem i zbrodniami przez niego uczynionymi, proponuję z budynku i w budynku zrobić miejsce pamięci czasów wojny, okupacji. Tak, owszem, jest Majdanek - ale muzeum obozu Majdanek bardziej jest nastawione na pokazywanie zbrodni wobec ludności Żydowskiej, bardzo mało mówi o innych nacjach, których krew równie obficie tam przelewano. Trochę na ten temat jest na Zamku, ale - niewiele. Natomiast nic praktycznie nie pokazuje się z codziennego życia w okupowanym - najpierw przez Niemców, potem - przez Rosjan Lublinie... bardzo mało jest o ofiarach poniesionych przez Lublinian i mieszkańców okolicznych miejscowości pochodzenia nie żydowskiego. A takie były i to naprawdę duże...
  Obecnie jakby, być może w wyniku "poprawności" politycznej, wycisza się wspomnienia z tamtych, strasznych czasów, coraz mniej wspomina się o olbrzymiej daninie krwi płaconej przez Polaków w walce o wolność - ot, trochę uroczystości z "okazji" paru rocznic, z lekka odbębnianych i tyle... już więcej mówi się o tym, jak to w komunie było źle i jak to z nią walczono przez ostatnie lata jej panowania. Ale ta "walka", choć kosztowała sporo ofiar, jednak nijak się ma do tego, co działo się w latach 1939 - 1945 i kilku późniejszych, już po "wyzwoleniu" od jednego okupanta przez następnego...
  Jest okazja, bo jest budynek - do stworzenia w nim i z niego miejsca pamięci.
  Owszem, wiem, jest wielu przeciwników tego, zaraz odezwą się głosy - a po co wracać do zamierzchłej przeszłości, to staje się już nudne, szkoda pieniędzy itp. Ale TRZEBA wracać, TRZEBA pamiętać - nie dla podsycania nienawiści czy żądzy odwetu - ale aby WIEDZIEĆ, że coś takiego się wydarzyło i że wydarzyć się JESZCZE MOŻE. Wiedzieć, że człowiek, ba - cały naród jest zdolny do wszystkiego, do bezmiaru zbrodni - wystarczy stworzyć mu odpowiednie warunki... rozbudzić w nim bestię odpowiednią propagandą - i właśnie dzięki tej wiedzy, dzięki świadomości, że takie warunki można stworzyć - przeciwstawiać się takiemu zezwierzęceniu, takiej nieuświadamianej często nienawiści, którą jakże często rozbudzają i podjudzają różni politycy, sterowani żądzą władzy, żądzą zysku za wszelką cenę w imię własnych korzyści... to cały czas JEST i TRWA. I to MUSIMY sobie uświadamiać, pokolenie po pokoleniu, aby nie stać się - czy to sprawcami, czy ofiarami bestialstwa. Bo nieprawdą jest, że żyjemy obecnie w świecie pokoju, bezpieczeństwa i - spokoju... to, co działo się podczas tej najkrwawszej, najokrutniejszej z wojen - w każdej chwili może się powtórzyć i tu. Bo to dzieje się obecnie w innych częściach świata, nawet nie tak bardzo odległych od naszych granic.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ktoś interweniował w tej spraie?

  vivainor (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Jeszcze niedawno miał być przetarg ograniczony w którym mógł wystartować tylko Edward Leńczuk a teraz nieograniczony.
  Mam nadzieję ,że działkę kupi ktoś inny i zostawi budynek w spokoju....rozwiń całość

  Jeszcze niedawno miał być przetarg ograniczony w którym mógł wystartować tylko Edward Leńczuk a teraz nieograniczony.
  Mam nadzieję ,że działkę kupi ktoś inny i zostawi budynek w spokoju.

  "Przetarg nieograniczony to tryb udzielenia zamówienia publicznego przewidziany w ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, w którym w odpowiedzi na publiczne ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy, spośród których jest wybierana oferta najkorzystniejsza"zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lepiej mi oddajcie za 1 PLN

  orion to chała (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Lepiej mi oddajcie za 1 PLN, zrobię tam Variete z tancerkami i będzie przynajmniej jakiś powiew wolności w tym zapyziałym grajdole z betonowymi biurowcami i nadmiarem kościołów.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W sąsiedztwie wieżowców????? Gdzie te wieżowce??

  Stan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  Według przepisów wieżowcem czy drapaczem chmur określamy u nas konstrukcje wyższe niż 52 piętra. Gdzie w Lublinie takie są?? Te bloczki to wieżowce? Litości....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  powstał

  siwy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  podczas niemieckiej okupacji.
  Wciąż jest jednym z owej okupacji symboli. Komu zależy, żeby takie "pamiątki" hołubić??? *Unijna zalecenie?
  W 20-leciu międzywojennym szybko pozbyto się tych...rozwiń całość

  podczas niemieckiej okupacji.
  Wciąż jest jednym z owej okupacji symboli. Komu zależy, żeby takie "pamiątki" hołubić??? *Unijna zalecenie?
  W 20-leciu międzywojennym szybko pozbyto się tych zaborczych "zabytków".zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  No dobrze, nazistowski itp...

  Ość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

  Ale co budynek winien? Ot, martwa kupa cegły jako tako uformowana... Przynajmniej architektonicznie ma jakiś charakter - nie byle buda z blachy, betonu i szkła, jakich to koszmarków coraz więcej......rozwiń całość

  Ale co budynek winien? Ot, martwa kupa cegły jako tako uformowana... Przynajmniej architektonicznie ma jakiś charakter - nie byle buda z blachy, betonu i szkła, jakich to koszmarków coraz więcej... po jakim takim wyremontowaniu wcale ładny. Ot, taki przerywnik w monotonii psedonowoczesno-miejskiej.
  Psa z kulawą łapą by ten budynek nie obchodził, gdyby nie atrakcyjna dla spodziewanych zysków - działka...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Petycja.

  Agata Witkowska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Mielismy niedawno wszyscy przykład, do czego prowadzi ignorancja historyczna - mam tu na myśli słynna wypowied szefa FBI. W interesie nas wszystkich jest zachowanie pamiatek tamtej strasznej...rozwiń całość

  Mielismy niedawno wszyscy przykład, do czego prowadzi ignorancja historyczna - mam tu na myśli słynna wypowied szefa FBI. W interesie nas wszystkich jest zachowanie pamiatek tamtej strasznej historii. Petycja jest pod adresem - http://www.petycje.pl/petycja/11279/o_uratowanie_strzelnicy-kregielni_o._globocnika.html zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SZANOWNA PANI, DWIE ZASADNICZE KWESTIE!!!

  dr Marco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

  1/. Nie sądzi Pani, że używam Sr.ajbooka, bo swą tożsamość sprzedałem Jankesom za free.
  2/. Tylko czekać, aż ta idea rozniesie się w zagranicznych mediach. I proszę się później nie dziwić że nami...rozwiń całość

  1/. Nie sądzi Pani, że używam Sr.ajbooka, bo swą tożsamość sprzedałem Jankesom za free.
  2/. Tylko czekać, aż ta idea rozniesie się w zagranicznych mediach. I proszę się później nie dziwić że nami pomiatają, tak jak dyrektor FBI. Czy dzisiejsza afera z zabawką firmy Mattel. Jest więcej niż pewne, że takich przypadków będzie więcej! zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A co ma piernik do tego?

  Ość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Budynek, odpowiednio opisany - bardziej by przyczynił się do zachowania pamięci o tamtych czasach, jak parę wzmianek w podręczniku szkolnym. Taki widoczny pomnik strasznych dziejów. W tym budynku...rozwiń całość

  Budynek, odpowiednio opisany - bardziej by przyczynił się do zachowania pamięci o tamtych czasach, jak parę wzmianek w podręczniku szkolnym. Taki widoczny pomnik strasznych dziejów. W tym budynku można by utworzyć np. muzeum okupacji Lublina - przez Niemców i przez Rosjan choćby, bo i oni i ich poplecznicy też sporo Polskiej krwi rozlali.
  A jeśli chodzi o tego z FBI - cóż, trudno wymagać od "antypodowca" z jakiejś tam Hameryki, żeby znał tragiczną historię Polski, oni o tym w szkołach się nie uczyli. Ba, kiepsko znają własne tragedie - choćby w Indochinach, gdzie ich trochę Japończycy wytłukli, nie wspomnę już o masowych mordach przez nację japońską w Chinach czynionych... może to i owo, choć mocno zafałszowane, wiedzą o Wietnamie, bo o tym, co wyczyniali w Iraku, poza "zwycięstwem" (prędzej pogromem i to nie do końca we własnym interesie) nad wielokroć słabszym przeciwnikiem (z nader kiepskimi dla tego regionu konsekwencjami) - to już raczej nie. I mocno się dziwują nienawiści do siebie... Cóż, tak grają, jak im ich doraźny interes mówi - to nie nowość... bo bliższa własna koszula ciału jak czyjeś futro. Od razu przypomina mnie się wojna Polsko-Bolszewicka - o niej też całej prawdy u nas się nie mówi, poza, oczywiście niewątpliwym i bohaterskim wysiłkiem żołnierzy Polskich... (a co wiedzą o niej usamani? NIC, tak jak i my niewiele o ich wojnie z Meksykiem) spychając w zapomnienie ciemne strony tej wojny. Za to pamiętają je inni... Tak to już jest. Dlatego warto podobne pamiątki, choć gorzkie - jednak zachować, nie przeliczać jeno na mamonę, a także olać tzw poprawność polityczną... nie w celu kultywowania zemsty, nienawiści, ale żeby pamiętać - coś takiego BYŁO i JEST MOŻLIWE, że się powtórzy... a to, czy się powtórzy - także od nas zależy.
  Wracając do współczesności - ten tam ...book, czy co innego, jest tym tylko, co z niego użytkownicy zrobią. Tak jak młotek - można nim zabić, można dom wybudować - zatem w zależności od sposobu i celu używania go trzeba ocenić użytkującego. Sam młotek ocenom innym, poza użytecznością - nie podlega. Pomysł, aby pewne, wcale nie g****** idee rozpowszechniać też na facebooku nie taki zły, jeśli pomyśli się o tym, do ilu tą drogą szansa jest dotrzeć... a nie wszyscy z użytkowników tegoż, to - dno intelektualne czy moralne. Tak miedzy nami - chęć podzielenia się sobą (proszę nie wulgaryzować od razu) - nie taka naganna, ale jej pragnienie tak powszechne i nie zawsze najlepiej realizowane - dużo mówi o naszych czasach, i to wcale nie pochlebnie.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  Agata Witkowska (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  Szanowny Panie, a moze trochę mnie zacietrzewienia by się Panu przydało? Adres, który wkleiłam, pokierowalby Pana do strony POLSKIEGO serwisu petycje.pl. Zas co do rozgłosu - to, szczerze...rozwiń całość

  Szanowny Panie, a moze trochę mnie zacietrzewienia by się Panu przydało? Adres, który wkleiłam, pokierowalby Pana do strony POLSKIEGO serwisu petycje.pl. Zas co do rozgłosu - to, szczerze powiedziawszy, zadziwia mnie Pańska logika. Idac za nią, trzeba by zaorac równiez Auschwitz i Majdanek, żeby nami nie pomiatano - zas temu ma słuzyć własnie ocalenie budynku. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GŁUPEK JESTEŚ !!!

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  Pierdolisz głupoty !!!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo