Sondaż prezydencki Kuriera: Na Lubelszczyźnie Duda zwiększa...

  Sondaż prezydencki Kuriera: Na Lubelszczyźnie Duda zwiększa przewagę nad Komorowskim

  Anna Kowalska

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Sondaż prezydencki Kuriera: Na Lubelszczyźnie Duda zwiększa przewagę nad Komorowskim
  1/3
  przejdź do galerii
  Prezentujemy drugi regionalny sondaż przed majowymi wyborami prezydenckimi 2015. Dzisiejsze rezultaty nieznacznie różnią się od tych, które przedstawialiśmy dwa tygodnie temu.
  - W sposobie prowadzenia kampanii nie zaszły istotne zmiany, nie miały miejsca spektakularne wydarzenia lub skandale. Żaden z kandydatów nie wywołał także swoją aktywnością ani propozycjami programowymi widocznie większego zainteresowania wyborców niż dotychczas - komentuje dr hab. Ewa Nowak z Wydziału Politologii UMCS. Tak samo jak pokazywało poprzednie badanie, w województwie lubelskim, inaczej niż w skali całego kraju, na największe poparcie może liczyć Andrzej Duda (PiS).
  Nieco urosła też jego przewaga nad Bronisławem Komorowskim (PO). Chęć głosowania na tego pierwszego zadeklarowało teraz 40,4 proc. pytanych mieszkańców regionu, drugiego zamierza poprzeć 30,7 proc. Przed dwoma tygodniami było to kolejno 40 i 33,9 proc.

  Na trzecią pozycję wysunął się Janusz Korwin-Mikke, wcześniej zajmujący czwarte miejsce. Z podium spadł za to Paweł Kukiz. - Zwolennicy obu kandydatów to ludzie pragnący radykalnych zmian na hermetycznej scenie politycznej - ocenia prof. Marek Żmigrodzki, politog z UMCS. - Jednocześnie są to często wyborcy o zmiennych poglądach, którzy mogą wcale nie pójść głosować.

  Obydwa badania zrealizowano na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych mieszkańców regionu metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego w Lublinie, Kraśniku oraz gminach Godziszów, Wilków i Garbów. Sondaż przeprowadzili studenci Wydziału Politologii UMCS i dziennikarze Kuriera we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej "Dobra Opinia". Drugą turę badania zrealizowano w połowie kwietnia.
  1 »

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (109)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PIS do kościoła

  PIS do kościoła (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  PIS do kościoła. PO Do roboty

  Zdjęcie autora komentarza
  Jar

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Tylko KUKIZ się liczy !!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nowakowski PO: "godne reprezentowanie państwa"

  kris (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  chyba na krześle

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  taka prawda

  polaczek na smyczy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=796890767047651&set=a.205204636216270.45781.100001802042695&type=1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brawo prawdziwi polacy!mam pytanie czy to ten a.duda

  którego żona to Kornahauser z Krakowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  taka blond zydoweczka?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaden wybór

  Jordi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

  Wybierać pomiędzy Dudą a Komorowskim to tak jakby wybierać czy chce się umrzeć na raka źołądka czy raka jelita grubego. A może po prostu wybrać kogoś uczciwego nie skażonego "polityką...rozwiń całość

  Wybierać pomiędzy Dudą a Komorowskim to tak jakby wybierać czy chce się umrzeć na raka źołądka czy raka jelita grubego. A może po prostu wybrać kogoś uczciwego nie skażonego "polityką kolesiowskich układów'?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zagłosuję na człowieka bez pamieci,historii i twarzy!

  Znik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

  Zagłosuje na pana Bronisława Komorowskiego ponieważ jestem z Lublina i nie chce żeby uważali ten region za ciemnogród a oddanie głosu na Komorowskiego to takie super nowoczesne jest bo teraz w...rozwiń całość

  Zagłosuje na pana Bronisława Komorowskiego ponieważ jestem z Lublina i nie chce żeby uważali ten region za ciemnogród a oddanie głosu na Komorowskiego to takie super nowoczesne jest bo teraz w modzie jest być człowiekiem bez pamięci,historii i twarzy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie załapałem ironii

  leming (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  przepraszam ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polska to kraj dla kalek,upośledzonych i niedorozwiniętych!

  Wsciekły (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Polska to kraj dla kalek,upośledzonych i niedorozwiniętych,wszędzie tylko miejsca parkingowe dla inwalidów,w zakładach pracy karły,kaleki albo ludzie z grupą a zdrowy normalny człowiek musi...rozwiń całość

  Polska to kraj dla kalek,upośledzonych i niedorozwiniętych,wszędzie tylko miejsca parkingowe dla inwalidów,w zakładach pracy karły,kaleki albo ludzie z grupą a zdrowy normalny człowiek musi pracować na wszystkich inwalidów i płacić ZUS 1000zł bo jakby nie oni to ZUS byłby około 500zł !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego głosujemy na Kukiza !!

  Ruan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Należy:
  1. Wprowadzić JOW-y z możliwością odwołania wybranych posłów. Procedura odwołania powinna uwzględniać wynik wyborczy (im lepszy tym trudniej odwołać). Taki sposób wyboru powoduje, że...rozwiń całość

  Należy:
  1. Wprowadzić JOW-y z możliwością odwołania wybranych posłów. Procedura odwołania powinna uwzględniać wynik wyborczy (im lepszy tym trudniej odwołać). Taki sposób wyboru powoduje, że wybrany zależmy jest od wyborcy, a nie od SZEFA partii i odporny na naciski lobbystów.
  2. Wprowadzić DECENTRALIZACJĘ zarządzania i finansowania państwa. Taki system ogranicza korupcję dlatego, że kontrola społeczna jest „bliżej” możliwych patologii.
  Instytucje centralne ograniczone są do działań kontrolnych, a nie decyzyjnych – czyli są zainteresowane w łapaniu przekrętów (nic na tym nie tracą). Poza tym brak „dojnych krów” - trudno okradać samego siebie.
  3. Oba w/w punkty powodują, że ludzie utożsamiają się ze swoim „heimatem” i tworzy się Społeczeństwo Obywatelskie – oczywiście z czasem !!!
  4. Jak powinien wyglądać np: 10-cio miejscowy JOW – 3-4 miejsca są zarezerwowane dla partii, które uzyskały najlepsze wyniki w okręgu w ostatnich wyborach, 2 miejsca dla stowarzyszeń lokalnych (ta sama zasada), pozostałe (5-4) dla osób, które uzyskały najwięcej podpisów przed wyborami.
  5. Muszę dodać, że zasada wyboru w TYM przypadku to jeden z dziesięciu – czyli jest JEDEN wygrany. Ilość miejsc w JOW-ie to oczywiście sprawa do uzgodnienia.
  6. Taki system premiuje indywidualności i lokalnych liderów – co powoduje napływ do polityki nowych twarzy.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ciekawe proporcje !

  Ruan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Na jednego normalnego trzech niewolników (łapki).

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Duda ja i moja rodzina głosujemy na Pana

  Pracownik Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 11

  Pan i PiS przeprowadzicie zmiany i myślę, że również będzie dotyczyło to Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, a szczególnie Wojewody i dyrektorków.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo