Przetarg na śmigłowce. PZL-Świdnik odpowiada na zarzuty MON

  Przetarg na śmigłowce. PZL-Świdnik odpowiada na zarzuty MON

  Piotr Nowak

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Śmigłowiec AW149
  1/2
  przejdź do galerii

  Śmigłowiec AW149 ©materiał PZL Świdnik

  - Świdnik zaoferował armii śmigłowce cywilne – twierdzi Ministerstwo Obrony Narodowej. – To nieprawda – odpowiada PZL-Świdnik. Trwa spór o przetarg na śmigłowce dla MON. Dyskusję utrudnia brak jawności dokumentów.
  W środę na Twitterze rozgorzała dyskusja między ministrem Tomaszem Siemoniakiem, a Krzysztofem Krystowskim, prezesem PZL-Świdnik. W odpowiedzi MON zamieściło na swojej stronie oświadczenie, w którym płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON, stwierdził, że informacje upublicznione przez Krystowskiego są nieprawdziwe.

  2017, czy 2019?
  „Zaoferowany przez wykonawcę termin dostaw śmigłowców AW-149PL, zgodnych z wymaganiami technicznymi przetargu, to 2019 r.
  MON ze względu na potrzeby operacyjne wymaga pierwszych dostaw, skonfigurowanych i gotowych do wykonywania swoich zadań śmigłowców, już w 2017 r. Warunki takie zostały postawione wszystkim uczestnikom przetargu” – czytamy w oświadczeniu MON.

  Innego zdania jest PZL-Świdnik. Swoje stanowisko firma wyraziła w dzisiejszym oświadczeniu: „(…) upublicznione dotychczas w mediach społecznościowych przez prezesa firmy informacje dotyczące proponowanej dostawy pierwszych śmigłowców w 2017 roku przez PZL-Świdnik są zgodne z prawdą. W ten sposób treść oferty PZL-Świdnik odpowiada oczekiwaniom zamawiającego w zakresie terminów dostaw”.

  Śmigłowce cywilne?
  MON utrzymuje, że PZL-Świdnik zaoferował wojsku dostarczenie kilku śmigłowców w wersji cywilnej (bez uzbrojenia) w 2017 r., jako formy zastępczej. Podkreśla, że taka oferta jest niedopuszczalna „ze względu na fakt, iż warunki przetargu nie przewidywały takiego sposobu zaspokojenia potrzeb Sił Zbrojnych RP”.

  „Przyjęcie proponowanego przez WSK „PZL-Świdnik” S.A., alternatywnego rozwiązania jest niezgodne z warunkami przetargu, a także naruszałoby fundamentalną zasadę równego traktowania wszystkich jego uczestników” – informuje płk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.

  Zarząd PZL-Świdnik odpowiada: „Zaprzeczamy jednocześnie jakoby oferowany przez naszą firmę AW149 był śmigłowcem cywilnym, ponieważ jest to konstrukcja wyłącznie wojskowa, która uzyskała wojskowy certyfikat typu nr 083 w ramach certyfikacji przeprowadzonej przez Dyrekcję Uzbrojenia Lotniczego i Zdolności do Lotu włoskiego Ministerstwa Obrony, zgodnie ze najnowszymi standardami obowiązującymi w NATO”.

  Rozstrzygnięcie kto ma rację jest trudne ze względu na brak jawności przetargu. Podkreśla to PZL-Świdnik. „Odbieramy z przykrością fakt, że prowadzenie publicznej dyskusji w sytuacji, w której jedna ze stron nie ma możliwości pełnego informowania o szczegółach oferty nie zapewnia pełnej przejrzystości zasad prowadzonego postępowania, a co więcej, może wprowadzać opinię publiczną w błąd i godzić w dobry wizerunek naszej firmy, którego jesteśmy zobowiązani chronić.

  Skomplikowane sprawy formalne i techniczne powinny stanowić domenę dyskusji prawników i ekspertów technicznych, na co PZL-Świdnik jest gotowy w każdym momencie” – informuje zarząd zakładu.

  Testy śmigłowca Caracal MON zapowiada na 12 maja. Udział w dalszym postępowaniu przetargowym weźmie obserwator społeczny.

  Czytaj także: Stanowisko Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego w sprawie PZL Świdnik skierowane do szefa MON


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Komentarze (54)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bez sczegółów nie poznamy prawdy

  siwz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Ale czy AW149 zaoferowano z uzbrojeniem, czy bez? Wystarczy, że sporządzający ofertę nie napisał tego wprost - i koniec: formalnie nie zaoferowano śmigłowca zgodnego z SIWZ i do widzenia !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spokojnie - jak zwykle mamy 1000 "fachowców"

  Rozsądny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Oczywiście chciałbym żeby WP/MON kupowało produkowane polskie śmigłowce , ale ich nie ma ....

  Tak bezstronny komentarz o śmigłowcach
  https://www.youtube.com/watch?v=j5rlrRVOBZI

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Komentarz

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 5

  Prawdopodobnie przetarg na śmigłowce będzie od nowa, to co zrobili jest nie do zaakceptowania. Ceny jakie mieli by zapłacić za te Caracale są delikatnie mówiąc szokujące. Za to co zrobili mogą...rozwiń całość

  Prawdopodobnie przetarg na śmigłowce będzie od nowa, to co zrobili jest nie do zaakceptowania. Ceny jakie mieli by zapłacić za te Caracale są delikatnie mówiąc szokujące. Za to co zrobili mogą również polecieć głowy w MON. Społeczeństwo nie zaakceptuje tego by szfowano miliardami w nieprzejrzysty sposób w sytuacji gdy się ludziom podwyższa wiek emerytalny o dwa lata i brakuje pieniędzy na leczenie chorych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie zagłosuję na Komorowskiego!!!!

  Nie zagłosuję na Komorowskiego!!!! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  1. zamówienia strategiczne związane m.in. z obronnością nie podlegają pod Prawo Zamówień Publicznych więc GDYBY rząd dbał o swoje interesy to wdrożyłby inną procedurę ale poza PZP.
  2. Prawo...rozwiń całość

  1. zamówienia strategiczne związane m.in. z obronnością nie podlegają pod Prawo Zamówień Publicznych więc GDYBY rząd dbał o swoje interesy to wdrożyłby inną procedurę ale poza PZP.
  2. Prawo zamówień publicznych dopuszcza dialog technologiczny czyli rozmowę z firmami kto co może zaproponować i za ile ale rząd wolał nałożyć sobie sznur na szyję i być teraz zobowiązanym do zakupu obcego sprzętu.
  3. GDYBY rządzący dbali o interesy NAS POLAKÓW to tak by ustawili przetarg, że dostałyby go Mielec albo Świdnik. Zakładom należało pomóc w złożeniu takich ofert, żeby wygrała polska firma a nie opowiadać teraz, że zakłady się nie spisały.
  4. Polski rząd od kilkunastu lat nie otrzymał offsetu za zakup myśliwców F 16
  5. W razie niepokoju żaden francuzik nie przyjedzie do Polski serwisować naszych maszyn. Wypną się na nas jak w 1939 i 1945. Najpierw oddali nas Hitlerowi a później sprzedali Stalinowi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lubelszczyzna po raz kolejny dostała po d****

  Art (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

  Jeszcze parę lat i Lubelskie będzie kojarzyło mi się głównie z emerytami, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. My Polacy i mieszkańcy Lubelszczyzny powinniśmy stanąć ponad podziałami i walczyć o...rozwiń całość

  Jeszcze parę lat i Lubelskie będzie kojarzyło mi się głównie z emerytami, którzy ledwo wiążą koniec z końcem. My Polacy i mieszkańcy Lubelszczyzny powinniśmy stanąć ponad podziałami i walczyć o swój region. Tyle tu złych komentarzy na temat zakładów PZL- Świdnik. A przecież to jedyna firma która tak naprawdę produkuje śmigłowce i ma do tego świetnych specjalistów polskich a nie włoskich. W tej chwili pracuje tam 3500 osób a była możliwość na kolejne dwa tysiące. Smigłowce francuskie będą składane w większości we Francji i to tamtejsze firmy będą miały zyski. Przejrzyjcie ludzie na oczy nie dajmy sie tak doić. Nasi politycy sobie poradzą, wyjadą do Brukseli i będzie im dobrze. My natomiast dalej będziemy dziadowali do czego się już chyba przyzwyczailiśmy... zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpowiedz

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  całe szczęście że z iraku to badziewie zabrali

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odpowiedż

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  a co takiego wyprodukowaliście? nielota sw-3 za przeogromne pieniądze

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I nikt nam nie powie że białe jest białe!!!

  Zbawca_Świata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  zapamiętajcie sobie !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Patrzcie łysy cwel na kładzie

  cwel (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1019409,title,Pobili-ojca-na-oczach-dzieci-bo-zwrocil-im-uwage-Agresywne-zachowanie-w-Bobrownikach-Slaskich,wid,17481639,wiadomosc.html

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  o to niech ktoś sprawdzi kto tu kłamie

  iya (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  bo się robi duuuza zadyma.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jak to fajnie produkować coś czego nie można sprzedać

  Pan Cieć z Alei Lubartowskiej w Lublinie k/Świdnika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  To tak jakby z wielkiej sosny, w pocie czoła, scyzorykiem wystrugano jedna zapałkę i cieszono by się, że ją się ma. I nic po za tym.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  PZL wtopił i najlepiej niech zamilknie, to nawet wstyd wmawiać że ma się produkt

  podatnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  którego w rzeczywistości nikt gotowego wojskowego egzemplarza nie widział na oczy, ja chcę aby za moje podatki wojsko miało dobry sprawdzony sprzęt a nie jakąś niedoróbę. Spadajcie cienkie bolki.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tyle tu emocji i oskarżeń - ja czekam na obszerną debatę publiczną w której wezmą udział :

  Kaciej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  konstruktorzy ,piloci wojskowi, tylko nie tacy jak Lasek czy Hypki bo ci i ufo by ocenili jakby była taka potrzeba.
  Słyszę polityków,związkowców i Bozia wie jeszcze kogo a tu by wystarczyły...rozwiń całość

  konstruktorzy ,piloci wojskowi, tylko nie tacy jak Lasek czy Hypki bo ci i ufo by ocenili jakby była taka potrzeba.
  Słyszę polityków,związkowców i Bozia wie jeszcze kogo a tu by wystarczyły tabelki i parę mądrych słów i zapewnień tych którym na tym sprzęcie przyjdzie spełniać swój żołnierski obowiązek.
  Póki w Polsce będzie obowiązywał zakaz "lania w mordę" to ja nie widzę innego sposobu na uzdrowienie sytuacji.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo