Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. Miał 93 lata

LUB/AIP
Władysław Bartoszewski
Władysław Bartoszewski
W piątek w szpitalu w Warszawie zmarł prof. Władysław Bartoszewski. Miał 93 lata.

Władysław Bartoszewski trafił do szpitala MSW w piątek po południu. Z nieoficjalnych informacji RMF24 wynikało, że nie oddychał samodzielnie i został zaintubowany. Tego samego dnia wieczorem zmarł w szpitalu.

źródło: TVN24/x-news

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski poinformował w piątek wieczorem na Twitterze, że dla uczczenia pamięci Bartoszewskiego Sejm opuści flagi do połowy masztu. Były premier Donald Tusk na swoim koncie na tym samym portalu napisał "Panie Profesorze, praca z Panem była dla mnie największym zaszczytem, a Pańska przyjaźń największym darem. To bardzo smutny dzień dla nas".

Na Twitterze wypowiedział się również prezydent Bronisław Komorowski stwierdzając, że "odszedł wielki Polak". Na tym samym portalu kandydat na prezydenta Andrzej Duda napisał "Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie", a kandydująca na urząd prezydenta Magdalena Ogórek zacytowała "żeby nie zginęła pamięć o szlachetnych ludziach" dodając, że "dzisiaj odszedł Jeden z Nich".

źródło: TVP/x-news

Kandydujący na to samo stanowisko Adam Jarubas napisał na swoim twitterowym koncie "Cześć Jego pamięci!". Szewach Weiss w rozmowie z TVP Info stwierdził, że "współczuje z całym narodem Polskim", który powinien być "dumny, mając takich ludzi". Przyjaciel Bartoszewskiego i autor wywiadu-rzeki z nim Michał Komar w wypowiedzi dla TVN 24 powiedział, że "Władysław Bartoszewski jest dla mnie, jest - bo dla mnie żyje - jest człowiekiem niezwykłej miary".

Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 r. w Warszawie. Był historykiem, dziennikarzem i działaczem społecznym. Dwukrotnie zajmował stanowisko ministra spraw zagranicznych. 22 września 1940 r. został uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, wyszedł z niego 8 kwietnia 1941 r. W sierpniu 1942 r. został żołnierzem Armii Krajowej. Od 1 sierpnia 1944 r. walczył w powstaniu warszawski. W 1946 r. zatrudnił się w „Gazecie Ludowej”, która była związana z Polskim Stronnictwem Ludowym Stanisława Mikołajczyka i wstąpił w szeregi tej partii, za co został aresztowany (oficjalnym powodem było szpiegostwo) i skazany na więzienie, z którego wyszedł w 1948 r.

Władysław Bartoszewski od 2007 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dwukrotnie zajmował stanowisko ministra spraw zagranicznych.

W latach 1973-1985 prowadził wykłady z historii najnowszej w KUL.

Był autorem ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek. W 2010 r. ukazał się tom wspomnień Bartoszewskiego pt. „Zycie trudne, lecz nie nudne”. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Walecznych, Order Orła Białego i Nagrodę Kisiela.

Bartoszewski słynął z barwnego języka. Poniżej kilka cytatów:

"Inteligent tym się różni od nieinteligenta, że nie obraża się o żarty, rozumie żarty i lubi żarty".

"Jak się ktoś urodził człowiekiem, to łatwiej mu jest być człowiekiem, niż stać się świnią".

"Jeśli panna nie jest piękna i posażna, to powinna być choć sympatyczna, a nie nabzdyczona".

"Jeśli polityka ma polegać na wielkim kłamstwie, to ja będę mówił, że do Oświęcimia wpakowali mnie Francuzi".

"Kocham moich rodaków, choć doprowadzają mnie do cholery".

"Największym problemem Polski jest zły stosunek do samego siebie: podejrzliwość, kłótliwość, swarliwość, nienawiść, kompleksy, brak pewności siebie i negatywny stosunek do własnej historii, i aby jeden drugiemu mógł dojechać dobrze, gotów jest przy okazji popełnić samobójstwo".

"Patriotyzm polski nie polega na mówieniu o patriotyzmie, tylko na służbie".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski