Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. Miał 93 lata

  Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. Miał 93 lata

  LUB/AIP

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Władysław Bartoszewski
  1/2
  przejdź do galerii

  Władysław Bartoszewski

  W piątek w szpitalu w Warszawie zmarł prof. Władysław Bartoszewski. Miał 93 lata.
  Władysław Bartoszewski trafił do szpitala MSW w piątek po południu. Z nieoficjalnych informacji RMF24 wynikało, że nie oddychał samodzielnie i został zaintubowany. Tego samego dnia wieczorem zmarł w szpitalu.


  źródło: TVN24/x-news


  Marszałek Sejmu Radosław Sikorski poinformował w piątek wieczorem na Twitterze, że dla uczczenia pamięci Bartoszewskiego Sejm opuści flagi do połowy masztu. Były premier Donald Tusk na swoim koncie na tym samym portalu napisał "Panie Profesorze, praca z Panem była dla mnie największym zaszczytem, a Pańska przyjaźń największym darem. To bardzo smutny dzień dla nas".

  Na Twitterze wypowiedział się również prezydent Bronisław Komorowski stwierdzając, że "odszedł wielki Polak". Na tym samym portalu kandydat na prezydenta Andrzej Duda napisał "Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie", a kandydująca na urząd prezydenta Magdalena Ogórek zacytowała "żeby nie zginęła pamięć o szlachetnych ludziach" dodając, że "dzisiaj odszedł Jeden z Nich".


  źródło: TVP/x-news

  Kandydujący na to samo stanowisko Adam Jarubas napisał na swoim twitterowym koncie "Cześć Jego pamięci!". Szewach Weiss w rozmowie z TVP Info stwierdził, że "współczuje z całym narodem Polskim", który powinien być "dumny, mając takich ludzi". Przyjaciel Bartoszewskiego i autor wywiadu-rzeki z nim Michał Komar w wypowiedzi dla TVN 24 powiedział, że "Władysław Bartoszewski jest dla mnie, jest - bo dla mnie żyje - jest człowiekiem niezwykłej miary".

  Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 r. w Warszawie. Był historykiem, dziennikarzem i działaczem społecznym. Dwukrotnie zajmował stanowisko ministra spraw zagranicznych. 22 września 1940 r. został uwięziony w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz, wyszedł z niego 8 kwietnia 1941 r. W sierpniu 1942 r. został żołnierzem Armii Krajowej. Od 1 sierpnia 1944 r. walczył w powstaniu warszawski. W 1946 r. zatrudnił się w „Gazecie Ludowej”, która była związana z Polskim Stronnictwem Ludowym Stanisława Mikołajczyka i wstąpił w szeregi tej partii, za co został aresztowany (oficjalnym powodem było szpiegostwo) i skazany na więzienie, z którego wyszedł w 1948 r.

  Władysław Bartoszewski od 2007 r. pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dwukrotnie zajmował stanowisko ministra spraw zagranicznych.

  W latach 1973-1985 prowadził wykłady z historii najnowszej w KUL.

  Był autorem ok. 1,5 tys. artykułów i ok. 40 książek. W 2010 r. ukazał się tom wspomnień Bartoszewskiego pt. „Zycie trudne, lecz nie nudne”. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. Krzyż Walecznych, Order Orła Białego i Nagrodę Kisiela.

  Bartoszewski słynął z barwnego języka. Poniżej kilka cytatów:

  "Inteligent tym się różni od nieinteligenta, że nie obraża się o żarty, rozumie żarty i lubi żarty".

  "Jak się ktoś urodził człowiekiem, to łatwiej mu jest być człowiekiem, niż stać się świnią".

  "Jeśli panna nie jest piękna i posażna, to powinna być choć sympatyczna, a nie nabzdyczona".

  "Jeśli polityka ma polegać na wielkim kłamstwie, to ja będę mówił, że do Oświęcimia wpakowali mnie Francuzi".

  "Kocham moich rodaków, choć doprowadzają mnie do cholery".

  "Największym problemem Polski jest zły stosunek do samego siebie: podejrzliwość, kłótliwość, swarliwość, nienawiść, kompleksy, brak pewności siebie i negatywny stosunek do własnej historii, i aby jeden drugiemu mógł dojechać dobrze, gotów jest przy okazji popełnić samobójstwo".

  "Patriotyzm polski nie polega na mówieniu o patriotyzmie, tylko na służbie".

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (117)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  błaszczak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 11

  A ja czekam kiedy zdechnie mały prezio


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mały moralnie

  prezio PO (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Donald Gold

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do błaszczak

  a ja kiedy ty (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  w końcu...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Może wreszcie ... !

  lube (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Może wreszcie IPN odbarwi życiorys tego Pana - patrz:http://pokazywarka.pl/wladyslawbartoszewski/

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W rzeczy samej

  Ość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Cyt: "Największym problemem Polski jest zły stosunek do samego siebie: podejrzliwość, kłótliwość, swarliwość, nienawiść, kompleksy, brak pewności siebie i negatywny stosunek do własnej historii, i...rozwiń całość

  Cyt: "Największym problemem Polski jest zły stosunek do samego siebie: podejrzliwość, kłótliwość, swarliwość, nienawiść, kompleksy, brak pewności siebie i negatywny stosunek do własnej historii, i aby jeden drugiemu mógł dojechać dobrze, gotów jest przy okazji popełnić samobójstwo".

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  on nigdy nie był formalnie profesorem

  bardzo kontrowersyjna postać (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

  w przeszłości zasłużona, a w obecnych czasach lekko mówiąc - kontrowersyjna...


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Otóż formalnie był profesorem

  niepatriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  A dokładnie to o co Ci chodzi. Sprawdź w encyklopedii lub w internecie jakie znaczenie ma tytuł profesor to może przestaniesz powtarzać brednie głoszone w radiostacji Ojca Radiowęzła.
  W przypadku...rozwiń całość

  A dokładnie to o co Ci chodzi. Sprawdź w encyklopedii lub w internecie jakie znaczenie ma tytuł profesor to może przestaniesz powtarzać brednie głoszone w radiostacji Ojca Radiowęzła.
  W przypadku prof. Bartoszewskiego oznacza stanowisko nauczyciela akademickiego. Wykładając na KUL miał stanowisko starszego wykładowcy (bo komuchy uniemożliwiły formalne ukończenie studiów i działalność naukową - złożył pracę magisterską u profesora Juliana Krzyżanowskiego, znakomitego historyka literatury), ale gdy w latach 80-tych wyjechał z Polski i zaczął wykładać na uniwersytecie w Monachium otrzymał tytuł profesora wizytującego (tak w Niemczech używa się takich tytułów). Tak, że mylisz się twierdząc, że nigdy nie był profesorem! Formalnie nie był profesorem w rozumieniu peerelowskiej nomenklatury, który to tytuł jest obecnie znany jako profesor belwederski i jako taki jest postkomunistycznym kuriozum znanym tylko w kilku postkomunistycznych państwach!
  Nie bardzo wiem na czym polega kontrowersyjność postaci prof. Bartoszewskiego, może na tym że wysoko wyrósł ponad przeciętność rodaków. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Otóż formalnie był profesorem", "Formalnie nie był profesorem"

  Luceq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  to był czy nie był?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mgr też może być wykładowcą

  edi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  czyli profesorem

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie był

  sasasa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Chyba nie znasz przepisów i zasad w przypadku tytułów i stopni naukowych. Przed nazwiskiem umieszcza się tylko i wyłącznie TYTUŁY i STOPNIE, np.: prof. Jan Kowalski, dr Jakub Malina, inż. Zenon...rozwiń całość

  Chyba nie znasz przepisów i zasad w przypadku tytułów i stopni naukowych. Przed nazwiskiem umieszcza się tylko i wyłącznie TYTUŁY i STOPNIE, np.: prof. Jan Kowalski, dr Jakub Malina, inż. Zenon Klucz. Stanowiska umieszcza się TYLKO I WYŁĄCZNIE po nazwisku, przy profesorach uczelnianych podaje się obowiązkowo uczelnie, np.: dr hab. Jakub Nowak, prof. UMCS. Jeśli nie ma się tytułu naukowego profesora a umieszcza się przed nazwiskiem łamie się prawo (KW Art. 61. § 1.). Poza tym stanowisko nie jest dożywotnie.

  Oczywiście w prywatnej rozmowie z osobą na stanowisku profesora możemy zwracać się "panie profesorze", tu problemu nie widzę. Przecież w liceach tak samo zwraca się to nauczycieli. Problem w tym, że wielu polskich naukowców ma manię wielkości i jeśli zrobi sobie habilitację to często umieszcza sobie na siłę stanowisko profesora przed nazwiskiem, oczywiście prawo mają gdzieś.

  Co do Bartoszewskiego nie przypominam sobie, aby sam tytułował się gdzieś publicznie profesorem - znaczy się sam w tej kwestii był uczciwy. Problem w tym, że gazety i ludzie z dziwnym wykształceniem (bo osoby z wyższym powinny wiedzieć kto jest kim) go tak nazywały (zresztą nie tylko jego) i z tym należy walczyć.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sasasa - dalej tego nie zrozumiales/-as -

  moritz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  to ze media zwracaly sie do niego per profesor - przeciez nie robily tego ze wzgledu jakiejs - NiE poprawnosci czy checi lamania prawa - a tylko poprzez zwykla chec okazania panu profesorowi -...rozwiń całość

  to ze media zwracaly sie do niego per profesor - przeciez nie robily tego ze wzgledu jakiejs - NiE poprawnosci czy checi lamania prawa - a tylko poprzez zwykla chec okazania panu profesorowi - nalezytemu szacunku. Ja z tym trowniez nie wiedze zadnego problemu. Przeciez nie kazdy wywiad w gazecie jest jakasims protokolarnym odzewem Polskiego Rzadu - gdzie wszystko musi byc zapiete na ostatni guzik, gdzie roznice miedzy jej/jego majestet a wasza wysokosc musza byc scisle okreslone... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trójca

  edi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

  Bartoszewski "profesor", Wałęsa "doktor", a Kwaśniewski "magister"


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jak tak to....

  stasiek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  a duda idiota


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a Obama

  Luceq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  murzyn

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie duda tylko Ruska Buda

  czyli (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Bredzisław Kompromitowski vel Skaczący Szogun Po Krzesłach

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  coś chciałeś napisać

  edi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ale wyszło mocno nie w temacie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ty jesteś motłoch i dureń bez szkoły

  Donald (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  ty jesteś motłoch i dureń bez szkoły

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nasi i szkopy niech Go gloryfikują a ja nie muszę.

  Polip (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 4

  Jak mnie nazywał tumano maotłkiem czy bydłem to ja na Jego temat zamilczę. Jak mawiali dawni ludzie : " milczenie jest złotem" . Szkoda szargać sobie język na takie nasi dobro narodowe.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W końcu ktoś się przyznaje

  niepatriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  O ile pamiętam to bydłem nazwał indywidua, które beczały i gwizdały na cmentarzu podczas pogrzebu Geremka. I znam takich, którzy mieli do Bartoszewskiego chyba słuszna pretensję, że obraża...rozwiń całość

  O ile pamiętam to bydłem nazwał indywidua, które beczały i gwizdały na cmentarzu podczas pogrzebu Geremka. I znam takich, którzy mieli do Bartoszewskiego chyba słuszna pretensję, że obraża zwierzęta. A "tumano matołki" pomyliły Ci się z "dyplomatołkami" a to raczej do Ciebie się nie odnosiło, ale do poniektórych polityków. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chociaż on nie kumał za wiele

  i dyplomatołów (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  co teraz skłóciły nas z sąsiadami i pozwalaja by amerykańscy faszyści mówli ze to my mordowaliśmy Niemców uważał za genialnych dyplomatów takich jak on

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no pacan zaropiały

  kibic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  no i miał rację, uważam że i tak był baaaaardzo wyrozumiały,

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jednego mniej

  hoho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  pomalutku sami się wyplenia z naszej ojczyzny

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wielka szkoda

  POpapraniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 10

  Bronek będzie miał jeden głos mniej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielki patriota

  Wielki patriota (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 15

  Wielki patriota. Państwa Izrael.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bydło nie ludzie !!!

  Teresa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22 / 23

  Piękne świadectwo wystawiają sobie tutaj KATOLICY i PATRIOCI z PiS - brawo za obłudę, chamstwo, zawiść i nienawiść ! dokładnie tacy jesteście


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z** im pupy posciskal

  moritz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  z** im pupy posciskal - bo w swoich szeregach nie maja sie czym pochwalic, bo nie maja takiego WiELKiEGO POLAKA - rozpoznawalnego i szanowanego na calym swiecie - a tylko same mendy i intelektualne...rozwiń całość

  z** im pupy posciskal - bo w swoich szeregach nie maja sie czym pochwalic, bo nie maja takiego WiELKiEGO POLAKA - rozpoznawalnego i szanowanego na calym swiecie - a tylko same mendy i intelektualne ZERA z ich taka sama banda wyborcow...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie wycieraj gęby innymi

  and (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  patrz na hołotę z którą siedzisz w jednej ławie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie POdcieraj sobie ryja katolikami i to z PiS.

  Juno (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

  Jestem katolem ale nie z PiSu i szargam taką kreaturą jak ten samozwańczy profesor. Polska nie zawali się bez Tego siroty.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czosnek

  hoho (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 6

  ciemiężców się tępi a jak sami odchodzą to super

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  z Auschwitz sie uciekało a nie wychodziło

  ereer (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 24 / 14

  z Auschwitz więźniowie nie wychodzili żywi, a jak żywi to tylko kapusie albo uciekinierzy


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ?

  pysia 22 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Pilecki to kapuś?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  artykuł

  Aśka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/wladyslaw-bartoszewski-bartman-zyd-kolaborant-zdrajca-2013-09

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rotmistrz Pilecki

  fish1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Pilecki sam dobrowolnie wszedł i uciekł debilku, a nie wyszedł na zwolnienie od lekarza.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nigdy

  wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

  Właśnie dzięki takim jak ty nie zagłosuję na Dudę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mała strata

  and (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  krótki żal

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POmroczność jasna

  POpapraniec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  wyjść z Auschwitz można było oczywiście : 1) przez krematorium 2) doczekać wyzwolenia 3) iść na współpracę

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bo?

  (} (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  bo?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kompletny debil

  Jan bez ziemi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  O byłeś tam wachmanem,a może kapo? sie pilnowało debilu, co?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  byłeś

  dsa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  widziałeś, że wypowiadasz takie sądy?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo