Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Chata" golonką stoi. Zakończył się I Lubelski Festiwal Golonki (FOTO)

Marcin Koziestański
Dla wielu ludzi golonka jest zwykłym kawałkiem mięsa, jednak przez wtajemniczonych jest uwielbiana. Golonki, pod różnymi postaciami, królowały przez dziesięć dni na stołach "Chaty".

Przygrywała kapela Drewutnia, a była sołtysowa z Prawiednik w ludowym stroju witała gości I Lubelskiego Festiwalu Golonki. Impreza przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. W czasie festiwalu karczmę przy Nadbystrzyckiej 16 w Lublinie odwiedziło kilka tysięcy fanów golonki.

- W tym roku debiutujemy z festiwalem, ale chcemy go organizować co roku. Liczymy, że to będzie ciekawe kulinarne wydarzeniem - powiedział Artur Poleszak, właściciel karczmy "Chata".

W ramach festiwalu zorganizowano dwa golonkowe konkursy. Wyniki ogłoszono w piątek. W konkursie "Najlepszy przepis na golonkę od czytelników Kuriera Lubelskiego" jury, pod przewodnictwem właściciela "Chaty", wyróżniło trzy osoby (nagrody to bony konsumpcyjne do "Chaty" o wartości 500, 300 i 200 zł). Pierwsze miejsce zajął Adam Gawinek, autor przepisu na golonkę pieczoną w bejcy. - Uwielbiam golonki . Ich przyrządzaniem zajmuję się od 7 lat - przyznaje pan Adam. - Jako zawodowy kierowca przemierzyłem całą Polskę wzdłuż i wszerz, w każdej części kraju próbowałem różnych golonek. Swój przepis udoskonalałem przez ostatni rok. Do udziału w konkursie namówiła mnie żona - dodaje.

W kategorii najlepsza golonka z menu "Chaty", goście festiwalu oceniali cztery rodzaje golonek i oddawali na nie swoje głosy. Gwiazdą festiwalu została golonka po lubelsku z pieca.

Golonka pieczona w bejcy. Przepis:

Składniki: 6 golonek, 3 liście laurowe, 10 ziarenek ziela angielskiego, 8 ziarenek pieprzu, 6 ząbków czosnku, 0,5 łyzeczki chilli, sól, chrzan, 2 kostki rosołowe drobiowe

Bejca: 250 ml piwa (piwo regionalne – „Perła mocna”), 1 łyżka miodu, 1 łyżka octu winnego, 1 łyżka musztardy francuskiej, 6 ząbków czosnku, kilka rozdartych w rękach igieł rozmarynu, 1 łyżeczka czarnego pieprzu

Oczyszczone i umyte golonki gotujemy 2 godziny w posolonej wodzie z dodatkiem przypraw: liści laurowych, ziela angielskiego, pieprzu, czosnku, chilli, kostek rosołowych. Przygotowujemy bejcę, dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Skórę na ugotowanych golonkach nacinamy w kratkę, nacieramy bejcą i układamy golonki w brytfannie. Całość polewamy resztą bejcy. Pieczemy w nagrzanym do 190 stopni piekarniuku przez 45 minut. Podajemy z tartym chrzanem.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski