Monika Palikot: Polityka to dla mnie obcy świat

  Monika Palikot: Polityka to dla mnie obcy świat

  Aleksandra Dunajska

  Kurier Lubelski

  Kurier Lubelski

  - Bywa, że mówię, że coś było za mocne, że go poniosło - przyznaje Monika Palikot, żona Janusza Palikota. - Ale on chce w ten sposób poruszać ludzi, prowokować do myślenia.
  Monika Palikot

  Monika Palikot ©Anna Kurkiewicz

  Do tej pory trzymała się Pani publicznie z dala od działalności politycznej męża. Teraz wystąpiła Pani w spocie wyborczym, wzięła Pani też udział w jego konwencji.
  Uznałam, że warto, żebyśmy teraz byli obok, zwłaszcza że mąż po raz pierwszy kandyduje przecież na najwyższy urząd w państwie. W kampanie prezydenckie kandydaci często angażują swoje rodziny.

  Typowy zabieg marketingowy - ocieplanie wizerunku kandydata.
  Nie nazwałabym tego ocieplaniem, ale raczej pokazaniem go takim, jakim jest naprawdę. Na co dzień Janusz jest może postrzegany jako bezwzględny, polityczny wojownik. Ale przecież nawet teraz, w ferworze kampanii, stara się codziennie wracać wieczorem do Lublina, żeby pobyć z nami, poczytać dzieciom. To także jest Janusz Palikot i chcemy o tym mówić.

  Ale Janusz Palikot to też polityk, który stwierdził, że Kaczyńskiego trzeba wypatroszyć i nazywał biskupów pedofilami. Wstydziła się Pani kiedyś za wypowiedzi czy działania męża?
  Nie pamiętam takiego momentu. Jestem osobą teatru i wiem, że używanie mocnych środków wyrazu ma swój cel. I tak jest u Janusza - on chce w ten sposób poruszyć ludzi, sprowokować do myślenia. Rozumiem to, nawet jeśli ja nie posłużyłabym się aż tak mocnymi instrumentami. Nierzadko uważam je za zbyt silne, o czym zawsze mówię.

  Często go Pani krytykuje? Po tym, jak powiedział o Wandzie Nowickiej, że "lubi być gwałcona", poseł Palikot sam przyznał w jednym z wywiadów, że przesadził. I że Pani też go za to zganiła.
  Bywa, że mówię, że coś było za mocne, że go poniosło. Ale też nigdy nie wywieram presji w rodzaju: "jak tak możesz, ja się źle z tym czuję". W naszym związku takie podejście działa w dwie strony - Janusz też mi nie narzuca, co mam mówić, jak postępować. Raczej radzi, a ja to uwzględniam albo nie. Mąż zawsze zna moją opinię, także krytyczną, ale jej nie narzucam. Kiedy pyta np., jak mi się podobało jego wystąpienie, to oceniam szczerze, bo wiem, że liczy się z moim zdaniem. Ale też zdaję sobie sprawę, że to, co mówię, nie jest ostateczne.

  Ale powiedział kiedyś o Pani: "mój jedyny i prawdziwy pijarowiec".
  Chyba trochę przesadził (śmiech). On konsultuje się z wieloma osobami.

  Zdarzyło się, że jednoznacznie sprzeciwiła się Pani jakimś jego zamierzeniom?
  Chyba nie. Pamiętam, kiedy Janusz planował konferencję ze sztucznym penisem, powiedziałam wtedy, że wibrator na zawsze do niego przylgnie. I tak się stało. Chociaż oczywiście było warto (konferencja z 2007 r. dotyczyła molestowania kobiet w policyjnym areszcie w Lublinie. Funkcjonariusz, który zgwałcił studentkę, został skazany - red.). Szkoda tylko, że dla wielu osób w pamięci pozostał gadżet, ale treść już nie - nie kojarzą, o co w sprawie chodziło.

  Popierała Pani odejście męża z PO i rozpoczęcie politycznej działalności na własną rękę?
  Tak, uważałam to za bardzo odważny ruch, "akt całkowity", mówiąc językiem teatralnym. Nowy początek.

  Jakie są przyczyny spadku notowań partii Twój Ruch?
  Niestandardowe myślenie o przyszłości Polski. Myślę, że Janusz trochę wyprzedza swój czas.

  Ludzie nie rozumieją jego przekazu?
  Raczej nie są gotowi, boją się radykalnych zmian, które proponuje. Zachowanie status quo, nawet jeśli się na nie narzeka, czasami jawi się jako bezpieczniejsze.

  A może ludzie są zmęczeni ciągłym show? Może mają dość miotania się: od walki z kościołem, przez lewicowe społecznie hasła, potem zapowiedź walki o ułatwienia dla przedsiębiorców, aż po koalicję z ludźmi Kwaśniewskiego?
  Nie nazwałabym tego "miotaniem się". Każdy myślący człowiek jest poszukujący. Janusz wciąż wypatruje takich punktów, które są najważniejsze w życiu społecznym i politycznym kraju, które by zmieniały mentalność, a tym samym popychały Polskę do przodu. Dotyka spraw rozpalonym żelazem. Poszukuje sojuszników, którzy poważnie i odpowiedzialnie traktowaliby Polskę.

  Henryk Wujec ocenił niedawno w Gazecie Wyborczej, że Janusz Palikot nie nadaje się do polityki, bo za bardzo traktuje ją jak biznes, rozpatrując w kategoriach inwestycji i zysku. A powinien walczyć o zrobienie czegoś ważnego, nawet jeśli od razu nie wychodzi.
  Nie zgadzam się z tą opinią. Janusz ma wiele takich spraw, o które walczy. Tak jak jego sztandarowe przyjazne państwo. Do dziś ludzie podchodzą do niego i dziękują, że dzięki zmianom prawa przyjętym dzięki komisji np. kontrola do firmy nie może przyjść bez zapowiedzi. Jego biznesowe doświadczenie to w polityce tylko plus, bo nauczył się dzięki niemu konsekwencji, sprawczości, doprowadzania spraw do końca.

  Zanim poznała Pani Janusza Palikota, pracowała Pani w Teatrze Gardzienice.
  Pochodzę z Dolnego Śląska. Studiowałam polonistykę we Wrocławiu, trafiłam na seminarium teatralne, a stamtąd prosto pod Lublin, do Teatru Gardzienice. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że zakocham się w teatrze na całe życie. Tam nauczyłam się, że żeby w nim uczestniczyć, trzeba być twórczym, ale jednocześnie przydatnym, współobecnym. Skończyłam w Gardzienicach Akademię Praktyk Teatralnych, kurs dla animatorów kultury. Potem zaproponowano mi stworzenie nowego projektu - galerii. Zaczęłam ją prowadzić i tak już zostałam. Teatr Gardzienice mnie ukształtował w sensie artystycznym, nauczył odpowiedzialności, szalenie rozwinął. Można też powiedzieć, że to dzięki Gardzienicom spotkaliśmy się z Januszem, bo gdyby nie teatr, nigdy bym do Lublina nie przyjechała. Kiedy poznałam Janusza, właściwie już odchodziłam z Gardzienic. Z koleżanką z Wrocławia wygrałyśmy konkurs na wspólną galerię, lada moment miałyśmy zaczynać. Janusz przesądził o zmianie planów.

  Poseł pisał w książce "Kulisy Platformy", że do Państwa znajomości przyczynił się też Paweł Graś, późniejszy rzecznik rządu.
  To prawda. Teatr Gardzienice organizował wtedy polityczne spotkanie, chyba po raz pierwszy w historii. Janusz przyjechał właśnie z Pawłem Grasiem i Bronisławem Wildsteinem, starym znajomym Włodzimierza Staniewskiego z czasów Teatru Grotowskiego. Byłam jedną z organizatorek spotkania i tam się poznaliśmy. I już właściwie od tego czasu się nie rozstaliśmy.

  Dziś nie pracuje Pani zawodowo. Nie tęskni Pani za teatrem?
  Mając ten komfort, że mogę teraz oddać swój czas dzieciom, zdecydowałam się być z nimi w naszym domowym "kosmosie" tak długo, jak to będzie potrzebne. Staram się jednak wrócić do realizacji mojej pasji. Na razie niewielkimi krokami, bo dzieci są jeszcze małe (syn Franek ma 8 lat, córka Zosia6 - red.). Ale Zosia idzie w przyszłym roku szkolnym do pierwszej klasy i będę miała nieco więcej swojej przestrzeni.

  Teatr to chyba niejedyna miłość. Widzę, że projektuje Pani ubrania.
  Trochę tak, ale na razie tylko "do szuflady". Kocham wszystko co estetyczne, staram się otaczać pięknymi przedmiotami. Sztuka jest dla mnie żywa, widzę ją wszędzie, wszystko nią jest - może nią być też to, w co się ubieramy, przedmioty codziennego użytku. Jako społeczeństwo potransformacyjne przeżywamy straszny zalew kiczu. Chciałabym to zmieniać.

  Jak poseł Palikot realizuje swoje poglądy na temat równouprawnienia, podziału domowych obowiązków?

  Komentarze (43)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  czyżby Januśek aż tak dołował w sondażach?

  czymże sobie tak zasłużył u Adasia i Schechtera? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  już jako członek Peło i szef komisji przyjazne państwo tak się zasłużył?

  krzyki i polifonię uprawiając zapomniał widać, że jako polityk ustawami rzeczywistość zmieniać winien

  ale szansa jest...rozwiń całość

  już jako członek Peło i szef komisji przyjazne państwo tak się zasłużył?

  krzyki i polifonię uprawiając zapomniał widać, że jako polityk ustawami rzeczywistość zmieniać winien

  ale szansa jest ogromna
  w kabarecie miejsce mają
  choć z zazdrością podziwiają
  męża stanu i małżonka
  polityka i półczłonka
  wspomagania wymagają
  by w swej sztuce
  niedościgły wzorzec członka
  co i żonę pierwszą, drugą
  a i wiernych swych poddanych
  w stan amoku i oddania,
  odurzenia i zniszczenia
  wyprowadzić na Kajmany, wyspa taka
  gdzie poczciwców cała masa
  by w ułomnej swej miłości
  konto, kabzę zwiększyć znacznie
  i wystawić ich nieznacznie
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pożar we wsi....

  strażak od paw laka z psl u.... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Myślę że ten ,,pali kot'', gotów był by ,,s palić wszystkie koty'' we wsi,
  wraz z ich właścicielami i domostwami, za ,,podoraną mu miedzę''.
  Taki typ.....


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  strażak itd

  lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  pisz gumofilc,będzie ci łatwiej

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pani Monika

  lucyper (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 11

  nie warto czytać durnych komentarzy,trzeba być ponad to,są popierający męża,myślący jak On


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no to nie pisz

  madry (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  to nikt nie bedzie czytał

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a jest ich trzech

  ..... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  lucyper, dr Marco i maciej w uszance. Ale dr Marco bedzie głosował na Bredzisława

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  on

  on (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 6

  Pani Monika ładna kobita. Janusz zrób porządek z katabasami i pisowstwem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ałodziutka Monisia

  biedulka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

  nie pamieta jak jejmezunio obrazał innych prymitywnymi i chamskimi słowami jak niedouczony kmiotek. na pewno też nie pamieta że jako lewicowiec głosował na wydłużenie wieku emerytalnego dla ludzi...rozwiń całość

  nie pamieta jak jejmezunio obrazał innych prymitywnymi i chamskimi słowami jak niedouczony kmiotek. na pewno też nie pamieta że jako lewicowiec głosował na wydłużenie wieku emerytalnego dla ludzi pracy, by mordy nasze mogły brac gigantyczne uposażenia po 20 latach przychodzenia do pracy. I ten "uczciwy" głosował za konfiskatą naszych emerytalnych oszczednosci. O tym paniusia pewnie też nie pamiętazwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Palikotowa

  fish1 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Podajcie która z kolei to jest jego żona, bo się już pogubiłem.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  wibrator z konferencji prasowej

  WC (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

  Jak się Pani czuła, kiedy Januszek pokazywał Pani łóżkowe akcesoria konferencji prasowej ?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie polityk.

  chleb szczawiowy. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  Dostał szansę na politykę,ale zidiociał .W tym momencie jest skończony i wróżę,marnie skończy jak każdy nowobogacki.On nie prowokuje to są rojenia chorego umysłu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Babo szykuj Januśkowi świeże kalesony.

  Okradek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 9

  Bo Ono chce zmieniać place , ulice im. Kaczora a Ono czyli ten Biłgorajczyk niech częściej zmienia osrane kalesony. Bo wśród nasich to smród jest modny ale w towarzystwie ludzi to śmierdzielów...rozwiń całość

  Bo Ono chce zmieniać place , ulice im. Kaczora a Ono czyli ten Biłgorajczyk niech częściej zmienia osrane kalesony. Bo wśród nasich to smród jest modny ale w towarzystwie ludzi to śmierdzielów gonią jak wściekłego psa.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  farsa

  znajomy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 7

  szkoda że jej nie widzieliście na samym początku, stała w kącie, ani słowa nie powiedziała, jakiś sweter na sobie, do tego spodnie i buty z innej bajki, a teraz proszę, ubrania projektuje....rozwiń całość

  szkoda że jej nie widzieliście na samym początku, stała w kącie, ani słowa nie powiedziała, jakiś sweter na sobie, do tego spodnie i buty z innej bajki, a teraz proszę, ubrania projektuje. Powiedzmy sobie wprost, odezwie się, jak jej właściciel pozwolizwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .....

  ..... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

  Patrzę na Panią, czytam wypowiedzi, widzę piękną, uśmiechniętą, mądrą kobietę.
  Z drugiej strony rozpoznawalny ,,polityk, cwaniak, nienasycony mamoną'',
  bezkompromisowy, chamski w stosunku do...rozwiń całość

  Patrzę na Panią, czytam wypowiedzi, widzę piękną, uśmiechniętą, mądrą kobietę.
  Z drugiej strony rozpoznawalny ,,polityk, cwaniak, nienasycony mamoną'',
  bezkompromisowy, chamski w stosunku do innych o odmiennych poglądach i zastanawiam się. Czy to miłość, jakże innych dwojga ludzi, czy też coś innego, marnego docześnie, pozbawionego miłości, prowadzi ich do związku małżeńskiego ???zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  330mln zł taka to miłość oficjalnego majątku

  piort (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

  jakby on był gołodupcem to też wyszła by za niego ?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  no tak

  majka z bajki (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  też bym się zakochała:)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo