Weterynarz z USA odkrył sekret kociego miauczenia

  Weterynarz z USA odkrył sekret kociego miauczenia

  Tom Whipple

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Weterynarz z USA odkrył sekret kociego miauczenia

  ©fot. Maciej Stanik

  Weitzman uważa, że każdy kot używa ponad tuzin rodzajów miauczenia. Koty porozumiewają się między sobą mową ciała, miauczenie odnosi się do ich dialogów z człowiekiem
  Weterynarz z USA odkrył sekret kociego miauczenia

  ©fot. Maciej Stanik

  Amerykański weterynarz twierdzi, że miauczenie miauczeniu nie jest równe. Jego zdaniem bowiem każdy kot posługuje się ponad tuzinem różnych rodzajów miauczenia.

  Kocie miauczenie może oznaczać np.: "Hej, nawet jakoś znoszę twój widok, dlatego przyjmij tę wypatroszoną mysz jako symbol mojego uczucia". Albo: "Jestem głodny, nakarm mnie". Albo zwyczajnie: "Nienawidzę cię i wszystkiego, co robisz, lecz potrzeba stałego dostępu do pokarmu i schronienia zmusza mnie do ciągłego poniżania się i udawania, że jest inaczej. Gdy umrzesz, zjem twoje zwłoki".

  Pewien amerykański weterynarz twierdzi, że rozszyfrował koci język. Gary Weitzman uważa, że każdy kot ma w słowniku ponad tuzin różnych rodzajów miauczenia o określonym, indywidualnym znaczeniu .

  Ponieważ między sobą koty porozumiewają się za pomocą mowy ciała, miauczenie zarezerwowane jest wyłącznie do dialogów z człowiekiem - każdy kot ma własny słownik.

  - Koty "mówią" tylko do ludzi - zauważa dr Weitzman, współautor książki "How to Speak Cat" ("Jak mówić po kociemu"). - Każdy kot dysponuje prawdopodobnie tuzinem, może dwoma tuzinami różnych odgłosów, które klasyfikujemy jako miauczenie. Nie ma co jednak liczyć, że do księgarń trafi słownik kociej mowy wyjaśniający poszczególne odgłosy, bo każdy kot ma swój własny, indywidualny zasób miauknięć.

  Doktor Weitzman, który napisał też książkę "How to Speak Dog" ("Jak mówić po psiemu"), w rozmowie z The Salon, portalem informacyjno-rozrywkowym, zauważył dwie zasadnicze różnice między kotami i psami - różnice, które być może nie zaskoczą osób, które miały do czynienia z tymi zwierzętami.

  - Oba gatunki można szkolić, choć zwykle szkolimy psy, by wykonywały nasze polecenia - powiedział. - Tymczasem koty szkolą nas, byśmy robili to, czego one chcą. Ich miauczenia mają określone, stałe znaczenie. Oczywiście ich ulubione to "daj śniadanie" rozlegające się o 4.30 nad ranem. Posługują się swoim językiem ze zdumiewającą konsekwencją.

  Nie wszystkie odgłosy są specyficzne dla indywidualnych osobników. Doktor Weitzman podkreśla, że niektóre sygnały znane są wszystkim kotom. Jeden z nich to ogon zadarty do góry, znak oznaczający: "Jak się miewasz?". Inny to powolne mruganie, które zdaniem weterynarza oznacza "uczucie i akceptację, delikatny fizyczny ruch świadczący o tym, że kot dobrze czuje się w naszym towarzystwie".

  Weterynarz zaznacza, że chce zerwać ze stygmatem "stukniętej kociej mamy" i przekonać, że osoby, które uważają, iż koty trzymają nas na dystans, wykorzystując nas do własnych celów, nie mają racji - a dowodzi tego fakt, że do nas mówią.
  Co świadczy o tym, że koty cenią ludzi i traktują ich jak coś więcej niż zwykłych służących? Doktor Weitzman radzi właścicielom, by zwracali uwagę na pewne charakterystyczne miauknięcia. Najpopularniejsze to "daj śniadanie", inne ważne to "pobaw się ze mną", czy świadczące o uczuciu i akceptacji "chcę wyjść na dwór".
  Jak mówić po kociemu?

  Miaau: "Na kołdrze czekają na ciebie zmaltretowane zwłoki wróbla".

  Miaaou: "Proszę, daj coś lepszego do jedzenia, bo przeprowadzę się do akademika, gdzie pozwalają mi czyścić talerze".

  Miau: "Spotkałam się z tym okropnym Puszkiem. Twój mąż ma rację, trzeba było mnie wysterylizować".

  Miaumiau: "A teraz poudaję, że cię lubię, żeby dostać jedzenie. Jesteś idiotą".

  Miiiiau: "Wykopałem niewielki dołek w żwirku w kuwecie, by higienicznie zakopać odchody. Wiedz, że cała kuchnia jest teraz w kocim żwirku".

  Miaoooou: "Chcę coś podrapać. Czy masz coś przeciwko temu, żebym wskoczył na antyczny stół?".

  Tłumaczenie: Lidia Rafa


  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mru

  miał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  no cóż kociaki inteligentne zwierzaki ,ba nawet posiadają i redagują własną prasę i media np.,,kocie sprawy ,,czy ,,świat kotów,, itp..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  mru

  miał (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  no cóż kociaki inteligentne zwierzaki ,ba nawet posiadają i redagują własną prasę i media np.,,kocie sprawy ,,czy ,,świat kotów,, itp..

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  :)

  nina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Fajny artykuł :) Tylko dlaczego mój Stefan mówi mhy, mha itd :) Coś jakby z gawroniego :)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hator,hator,hator

  RADEmenes (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5

  hahhahahahahmiamiamiamiahahahahaha....

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo