Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

3 maja w Lublinie: Święto Narodowe uczciliśmy w rytmie poloneza (ZDJĘCIA, WIDEO)

Piotr Nowak
Piotr Nowak
3 maja w Lublinie: Święto Narodowe uczciliśmy w rytmie poloneza
3 maja w Lublinie: Święto Narodowe uczciliśmy w rytmie poloneza Anna Kurkiewicz
224 lata temu polski sejm uchwalił Ustawę Rządową, która zapisała się w historii jako Konstytucja 3 maja. W uroczystościach patriotycznych, festynie i tradycyjnym tańcu wzięli udział lublinianie.

- Zapraszamy do poloneza – rozległo się na pl. Łokietka, po czym pochód prowadzony przez prezydenta Krzysztof Żuka ruszył w stronę Krakowskiego Przedmieścia.

W rytmie poloneza od ratusza do pl. Litewskiego przeszło 180 par. W tym władze miasta i województwa, zespoły pieśni i tańca w kontuszach, strojach krakowskich, łowickich oraz ułani z epoki napoleońskiej. Nie zabrakło też lublinian, którzy w ten sposób postanowili uczcić święto narodowe.

Wcześniej trwały oficjalne uroczystości. Najpierw odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym, później mszę świętą w intencji ojczyzny odprawił abp Stanisław Budzik, Metropolita Lubelski.

Około południa przed pomnikiem Konstytucji 3 Maja zaczęły się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta, województwa, posłów i senatorów, kompanii honorowych i kombatantów. Po odegraniu hymnu narodowego nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt.– Dumni z dzieła przodków gromadzimy się na pl. Litewskim, żeby wspólnie wyrazić wdzięczność za przekazane nam dziedzictwo – powiedział wojewoda Wojciech Wilk.

Wojewoda podkreślił, że Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 roku jest dla współczesnych symbolem siły, jedności i wielkości narodu. Ta pamięć powinna nam posłużyć do budowania wspólnego dobra. – Patriotyzm to nie tylko pamięć o przeszłości, ale też wyzwanie dla przyszłości – zaznaczył wojewoda.

Po oficjalnych uroczystościach mieszkańcy Lublina wzięli udział w festynie. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, wycieczek z przewodnikiem i pokazów uzbrojenia. Na pl. Litewskim stanęły pojazdy z okresu II wojny światowej, jazdy konnej i fechtunku w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych: ułanów i husarii. Na najmłodszych czekały kolorowanki i zabawa przy samodzielnym sklejaniu flagi państwowej.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski