Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015: Na polskim Prus i Bishop. Teraz matura z matematyki 2015

Katarzyna Domagała-Szymonek, PAS
Matura 2015: Wystartowały matury. W województwie śląskim do matury przystąpi do nich ponad 44 tys. absolwentów szkół średnich
Matura 2015: Wystartowały matury. W województwie śląskim do matury przystąpi do nich ponad 44 tys. absolwentów szkół średnich Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
Matura 2015: Po pierwszym dniu matur z języka polskiego uczniowie w pozytywnych nastrojach. Także ci, którzy chcą rozpocząć studia na uczelniach za granicą. Jak wygląda matura międzynarodowa? Co czeka nas na maturze z matematyki?

MATURA BEZ TAJEMNIC. TUTAJ ZNAJDZIESZ KOMPLET INFORMACJI
Matura 2015 PYTANIA + ODPOWIEDZI + ARKUSZE
:

Maturzyści, którzy wczoraj zdawali maturę z języka polskiego musieli przypomnieć sobie epokę pozytywizmu. Główne pytanie egzaminacyjne dla licealistów, zdających maturę "po nowemu" dotyczyło "Lalki" Bolesława Prusa. - Nie było trudno, egzamin był do przejścia - mówili po wyjściu z sal egzaminacyjnych. Zaś uczniowie techników, którzy zdają egzamin "na starych" zasadach odnosili się do innego tekstu Prusa "Z legend dawnego Egiptu". Wybierali też temat: "Obraz matki na podstawie 'Dziadów' i 'Ziela na kraterze' Melchiora Wańkowicza". Dzisiaj uczniowie zmierzą się z matematyką.

Prus rządził na egzaminie

Na podstawie fragmentu "Lalki" uczniowie mieli odpowiedzieć na pytanie: wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne - co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie?

- Nawet jeśli ktoś dokładnie nie czytał "Lalki", to był w stanie sporo napisać na zadany temat - przyznawał Maciej Wróbel, uczeń V LO im. Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. - Jeśli chodzi o wiersz, to raczej dobrze, że nie była to Wisława Szymborska, bo w jej przypadku czasami trudno zrozumieć, co miała na myśli - komentował maturzysta z Dąbrowy Górniczej.

ZOBACZ KONIECZNIE:
MATURA Z MATEMATYKI ARKUSZE + PYTANIA + ODPOWIEDZI

Autorką wiersza "Ta jedna sztuka", który należało zinterpretować była amerykańska poetka, tłumaczka, powieściopisarka, laureatka Nagrody Pulitzera Elizabeth Bishop - kobieta uważana za jedną z najważniejszych poetek anglojęzycznych XX wieku. Maturzyści odnosili się również do tekstu językoznawcy Jerzego Bralczyka "Co się nosi w mówieniu?".

Także uczniowie kończący technikum po pierwszym dniu egzaminu wyszli w pozytywnych nastrojach. - Pytania i odpowiedzi nie wymagały szczegółowej wiedzy - mówiła po wyjściu z sali Angelika Oleszczuk, maturzystka z Zespołu Szkół Techniczno - Usługowych w Będzinie. - Także tekst w zadaniu dotyczącym czytania ze zrozumieniem był przystępny i na czasie - dodawała uczennica ZSTU w Będzinie.

MATURA BEZ TAJEMNIC. TUTAJ ZNAJDZIESZ KOMPLET INFORMACJI
Matura 2015 PYTANIA + ODPOWIEDZI + ARKUSZE
:

Międzynarodowa matura

Po pierwszym dniu nie narzekali również maturzyści z I LO w Gliwicach. Tam 35 osób zdawało maturę międzynarodową IB (za rok będzie to już 65 uczniów). Egzamin, który wieńczy lekcje prowadzone w większości w języku angielskim, jest dla nich przepustką na zagraniczne uczelnie. Polskie placówki zostawiają sobie w rezerwie.

ZOBACZ KONIECZNIE:
MATURA Z MATEMATYKI ARKUSZE + PYTANIA + ODPOWIEDZI

- Jeśli matura IB daje taką możliwość, to głupotą byłoby z niej nie skorzystać - mówi Justyna Szymańska, maturzystka z I LO pytana dlaczego nie chcą studiować w Polsce. A jak z powrotem do kraju po studiach?

- Ciężko to stwierdzić, nawet nie wiemy czy dożyjemy. Wiadomo, że jak się wyjedzie, to pewnie znajdziemy za granicą drugą połówkę, później zaczniemy pracę, trudno będzie zdecydować się na powrót do Polski - dodaje Igor Szymczyk, kolega z klasy Justyny, który również zdawał IB.

Justyna, która chce rozpocząć studia teatralne połączone z językiem francuskim, z dwóch uniwersytetów w Wielkiej Brytanii (Lancaster University oraz University of Kent) już dostała pozytywne informacje. Jeśli dobrze pójdzie jej matura to zostanie przyjęta i będzie musiała wybrać jeden z nich.

Igor nie miał tyle szczęścia. Nie dostał się na wymarzoną uczelnię w Szkocji. Planuje rozpocząć studia medyczne w Katowicach. Jednak specjalizację (pediatrię) chciałby kontynuować za granicą. Co ich ciągnie za granicę? Powodów jest kilka.
- W pierwszej kolejności o wiele przyjemniejsza atmosfera na uczelniach. Zagraniczne placówki troszczą się o swoich studentów, pomagają im z znalezieniu odpowiedniej drogi, nie zostawiają samemu sobie - mówią maturzyści. Zwracają też uwagę na większe zarobki po zakończeniu studiów, jakie umożliwia praca, np. w Wielkiej Brytanii. Liczą na wyższy standard życia. Przyznają, że kieruje nimi chęć poznania świata.

- Młodzi szukają alternatywy do polskiej edukacji, w której kładzie się nacisk na memorializację, czyli naukę na pamięć, a nie na rozwój i praktykę - podsumowuje Damian Kołtun, dyrektor I LO w Gliwicach.

Maraton trwa

Dzisiaj maturzyści zmierzą się z zadaniami z matematyki. Po południu rozpocznie się egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej. - Nie boimy się matematyki, liczymy, że skoro na polskim zadania były łatwe, to dzisiaj też tak będzie - mówi Angelika z będzińskiego ZSTU.

Matury zakończą się 29 maja. Wyniki poznamy 30 czerwca, kiedy do szkół zostaną przekazane świadectwa dojrzałości. wsp.

W tym roku na maturze z języka polskiego rządził Bolesaław Prus. A jakie lektury królowały w ubiegłych latach? Sięgnęliśmy do arkuszy. Oto kilka przykładów:

  • "Potop" Henryka Sienkiewicza: Żołnierskie emocje bohaterów Potopu . Na podstawie przytoczonego fragmentu powieści omów stany emocjonalne, zachowania i sytuacje ukazanych w nim postaci.
  • "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego: Co o autorytecie pisał w Przedwiośniu Stefan Żeromski i jaką mu wyznaczał
  • rolę w życiu społeczeństwa? "Lalka" Bolesława Prusa i "Ludzie bezdomni" Stefana Żeromskiego: Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach Lalki i Ludzi bezdomnych. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek.
  • "Granica" Zofia Nałkowska: Analizując podane fragmenty powieści przedstaw obraz Justyny i jej związku z Zenonem w oczach różnych bohaterów powieści. W kontekście całej powieści wyjaśnij, jakie konsekwencje wynikają z zestawienia odmiennych spojrzeń na bohaterów i relacje między nimi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!