Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lublin: Piesi przestaną się potykać o krawężniki na przejściach

Artur Jurkowski
Pl. Łokietka. Wczoraj rozpoczęły się prace przy obniżaniu, do "poziomu zero centymetrów",  krawężników na przejściu dla pieszych na wysokości Bramy Krakowskiej
Pl. Łokietka. Wczoraj rozpoczęły się prace przy obniżaniu, do "poziomu zero centymetrów", krawężników na przejściu dla pieszych na wysokości Bramy Krakowskiej Anna Kurkiewicz
Ruszyła akcja "krawężnik zero centymetrów", ma ułatwić życie pieszym i niepełnosprawnym. Osoby niewidome są zaniepokojone: - Jak się zorientować, gdzie jest jezdnia, a gdzie chodnik?

- Jako pierwsze miasto w Polsce planujemy stosować krawężniki o wysokości "zero centymetrów". Poprawę odczują nie tylko osoby niepełnosprawne, ale też wszyscy, dla których obecne rozwiązania są dyskomfortowe - podkreślał wczoraj Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Zmiany mają objąć rejony przejść dla pieszych. Chodzi o obniżenie wysokości krawężników. Docelowo mają być na wysokości chodników i jezdni, aby nie było "przeskoku" między poziomami tych powierzchni.

Takie rozwiązanie budzi jednak zastrzeżenia. - To błąd. Zapomniano o osobach niewidomych. Aby pomóc im w orientacji, przy przejściach powinny pozostać krawężniki o wysokości do ok. 2 centymetrów - podkreślał Adam Orzeł z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

- W przeciwnym razie osoby niewidome idące z laską nie będą wiedziały, gdzie kończy się chodnik, a zaczyna jezdnia. To bardzo niebezpieczna sytuacja - precyzował Zbigniew Nastaj, dyrektor lubelskiego biura Polskiego Związku Niewidomych.

Ratusz zapewnia, że ma rozwiązanie tego problemu. - Nie zapomnieliśmy o osobach niewidomych. Przed przejściami dla pieszych zostaną zamontowane na chodnikach specjalne płytki z wypukłościami, tzw. guzikami, które pozwolą się zorientować, gdzie kończy się chodnik - przekonywał Aleksander Wiącek, oficer pieszy w lubelskim ratuszu.

Wiącek przyznał jednak, że nie na wszystkich przejściach dla pieszych takie płytki zostaną ułożone. Ratusz nie wie, ile przejść zostanie przebudowanych. - Na początek takim standardem będą objęte wszystkie remontowane ulice. Poprawiane będą też przejścia dla pieszych na terenie śródmieścia - dodawał Wiącek. Wczoraj ruszyła wymiana krawężników przy pl. Łokietka, na przejściu na wysokości Bramy Krakowskiej. Podobne prace są też na rondzie Dmowskiego przy Zamku. - Będą też na ul. Orlej - wskazywał Żuk.

Wymieniana ma być też nawierzchnia chodników. Kostka brukowa ma być zastępowana płytami z betonu lub granitu. Tak ma być m.in. na nowym placu przed CSK, na pl. Litewskim po jego przebudowie. - Ale też na chodnikach w śródmieściu czy np. na al. Kraśnickiej - uzupełniał Wiącek.

Ratusz czeka na podpowiedzi mieszkańców, gdzie obniżyć krawężniki. Propozycje można wysyłać na adres: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski