Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technologia z Hollywood na Politechnice Lubelskiej (ZDJĘCIA)

Piotr Nowak
Technologia z Hollywood na Politechnice Lubelskiej
Technologia z Hollywood na Politechnice Lubelskiej Małgorzata Genca
Sprawdzą nasze myśli, zbadają, jak się ruszamy i na co patrzymy. Instytut Informatyki Politechniki Lubelskiej otwiera nowe laboratoria.

Perłą w koronie Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii, w którym znajdują się laboratoria, jest pierwsze w regionie stanowisko motion capture. System czujników i kamer w czasie rzeczywistym rejestruje ruchy, a komputer odtwarza sposób, w jaki człowiek się porusza. W tej technologii wykreowano postać m.in. Gol-luma z "Władcy Pierścieni".

- My znaleźliśmy dla niej zastosowanie naukowe. Urządzenie będzie służyć ocenie dysfunkcji narządów ruchu człowieka i postępów rehabilitacji - zapowiada dr inż. Marek Miłosz z Instytutu Informatyki Politechniki Lubelskiej. Pierwszymi użytkownikami byli sportowcy, w tym mistrz świata w judo. Ich kondycja to informacja ściśle tajna, więc o wynikach badań naukowcy milczą.

W kolejnej sali znajduje się aparatura do rejestracji fal mózgowych i sprzęt do analizy ruchów gałki ocznej (ma być wykorzystywany do doświadczeń medycznych). - Przy chorobie Alzheimera oko nie porusza się tak jak powinno. W tym laboratorium będziemy mogli to wykryć. Będzie też służyło do badań nad reklamą i marketingiem - mówi prof. Dariusz Czerwiński, dyrektor instytutu.

W laboratorium znalazło się miejsce do badań nad kierowaniem komputerem za pośrednictwem myśli i doświadczeń z pogranicza informatyki i archeologii.

Programiści będą mieli pole do popisu przy kodowaniu zachowań dronów. Dzięki mocnym komputerom i robotom naukowcy będą pracować nad tzw. świadomością roju. W przypadku dronów chodzi o to, żeby podczas lotu nie zderzały się, tylko płynnie, naśladując ruch owadów, zmieniały kierunek.

Będą kolejne inwestycje
Laboratoria razem z wyposażeniem kosztowały ok. 3,2 mln zł. Większość środków pochodziła z funduszy europejskich. Będą służyły naukowcom i studentom, którzy prowadzą badania do prac magisterskich. Mają też ułatwić współpracę z biznesem. Tę tendencję wymusiła zmiana filozofii przyznawania funduszy europejskich. O środki będą mogły występować przedsiębiorstwa, więc politechnika podpisała z firmami ok. 50 porozumień dotyczących współpracy w przyszłości.

- Powstają konsorcja, które będą stanowiły podstawę do pisania projektów i występowania o dofinansowanie - wyjaśnia prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej i zapowiada kolejne inwestycje.

W wakacje uczelnia planuje zacząć rewitalizację kompleksu sportowego i budynku stołówki z biurami. Stara się też doposażyć laboratoria w za-awansowane urządzenia do badań informatycznych. Ubiega się też o fundusze na Centralne Laboratorium Wdrożeń. Konkurs będzie rozstrzygnięty jeszcze w maju.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski