Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Lubelszczyźnie żyje 402 milionerów

Piotr Nowak
402 zeznania podatkowe powyżej miliona złotych złożyli podatnicy w urzędach skarbowych w regionie
402 zeznania podatkowe powyżej miliona złotych złożyli podatnicy w urzędach skarbowych w regionie archiwum
402 zeznania na kwotę wyższą niż milion złotych złożyli podatnicy w województwie lubelskim. - W urzędach skarbowych wciąż trwa wprowadzanie do systemu PIT-ów, więc ta liczba na pewno jeszcze wzrośnie - przyznaje Marta Szpakowska z Izby Skarbowej w Lublinie. 15 mln zł i to bez pomocy Lotto. Tyle w 2014 r. zarobił najbogatszy lublinianin.

Najwięcej milionerów jest wśród osób prowadzących działalność gospodarczą obłożoną 19-procentowym podatkiem dochodowym, zwanym podatkiem liniowym. Tacy podatnicy rozliczają dochody na formularzu PIT-36L.

- Wypełniają go wyłącznie osoby prowadzące działalność gospodarczą, wspólnicy spółek osobowych opodatkowanych podatkiem PIT - tłumaczy Marta Szpakowska.

359 zeznań tego typu przekroczyło kwotę miliona złotych.

Znacznie mniej krezusów jest wśród osób wypełniających PIT-36. Do lubelskich urzędów skarbowych wpłynęło jedynie 15 takich zeznań, przekraczających milion złotych. Niewiele mniej, bo 14 zeznań, złożyły osoby rozliczające swoje dochody z pracy za pośrednictwem PIT-37. Majątku na sprzedaży nieruchomości dorobiło się zaledwie dwóch lub dwoje podatników.

Miliony wpłynęły na konta osób, które sprzedały swoje kapitały pieniężne. W tej grupie znalazło się 12 zeznań podatkowych, w tym rekordzista. Największy PIT opiewał na niemalże 15 milionów złotych. To nadal daleko od rekordu z 2010 roku. Wtedy jeden z podatników zarobił na giełdzie prawie 18,5 miliona złotych. Półtora miliona do tego wyniku zabrakło w 2013 roku.

Do poniedziałku urzędy skarbowe z całego województwa wprowadziły do systemu informatycznego prawie 96 proc. zeznań.

Liczba milionerów na Lubelszczyźnie może się jeszcze zmienić, ale już teraz wiemy, gdzie było ich najwięcej. Prawie połowa mieszka w Lublinie i dwóch okolicznych powiatach.

Najbardziej majętni są podatnicy przyporządkowani do I Urzędu Skarbowego w Lublinie. W instytucji, która w swojej właściwości ma zachodnią część stolicy regionu i powiat świdnicki, złożono 125 zeznań, w których dochód podatników przekraczał milion złotych.

Na drugim miejscu pod względem liczby krezusów jest III Urząd Skarbowy. We wschodniej części Lublina jest co najmniej 39 milionerów. 35 zeznań wpłynęło do II Urzędu Skarbowego, obejmującego powiat lubelski.

Ponadto 28 zeznań z takimi dochodami złożyli podatnicy do urzędów w Białej Podlaskiej, 26 w Puławach, 23 w Chełmie i 22 w Zamościu. W pozostałych 14 urzędach liczba ta waha się od 1 do 15 zeznań.

Krezusi w normie
Milionerzy to zaledwie 0,05 proc. wszystkich płacących podatki w regionie. Ich liczba nieznacznie zmienia się na przestrzeni lat.
W ubiegłym roku na łącznie 763 tysięce zeznań, 414 osiągnęło dochody przekraczające milion złotych. W 2012 roku 402 osoby osiągnęły dochody powyżej miliona złotych, natomiast za 2011 rok takimi wynikami finansowymi mogło się pochwalić co najmniej 427 podatników.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski