Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec zajezdni Helenów. Trolejbusy przeprowadzają się na ul. Grygowej

Małgorzata Szlachetka
Starszy mistrz Stanisław Zajączkowski pracował w Zakładzie Trolejbusowym MPK Lublin na Helenowie przez 41 lat
Starszy mistrz Stanisław Zajączkowski pracował w Zakładzie Trolejbusowym MPK Lublin na Helenowie przez 41 lat Małgorzata Genca
W weekend Zakład Trolejbusowy MPK Lublin przeprowadza się z wysłużonej zajezdni na Helenowie na ulicę Grygowej.

Trolejbusy wyjeżdżały w miasto z al. Kraśnickiej od 1963 roku. Budowa zajezdni rozpoczęła się w 1957 roku. Teraz jest właśnie zamykana. Kończy się pewien etap historii komunikacji miejskiej w Lublinie.

- Początki były ciężkie - przyznaje Stanisław Zajączkowski, starszy mistrz Zakładu Trolejbusowego MPK Lublin, który na Helenowie pracował przez 41 lat. Od 6 lutego 1974 roku.

- Praktycznie nic nie było. Kanały (samochodowe - dop. red.) musieliśmy sobie sami wykopać, tylko stolarz przyszedł i zrobił szalunki. Budowaliśmy też ściany działowe - opowiada i dodaje: - To były pionierskie warunki, ale jak się coś samemu zrobiło, to człowiek miał satysfakcję.

W nowej zajezdni trolejbusowej u zbiegu Grygowej i Pancerniaków jest nowoczesna hala napraw ze ścieżką diagnostyczną. Na miejscu znajdują się też m.in. lakiernia, spawalnia oraz myjnia. Hala ma powierzchnię ok. 2,5 tys. mkw. Trolejbusy będą parkować pod jedną z dwóch wiat zewnętrznych, których łączna powierzchnia wynosi ponad 8800 mkw. - W nowej zajezdni parkują już trolejbusy wyposażone w dodatkowy napęd. Od soboty, 9 maja z ul. Grygowej w trasy wyjeżdżają trolejbusy linii nr: 9, 56, 153 i 154 - wylicza Weronika Opasiak, rzeczniczka Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie.

Ostatni etap przeprowadzki z alei Kraśnickiej na ulicę Grygowej ma się odbyć w ten weekend. - Do zajezdni przeprowadzi się cały Zakład Trolejbusowy, a to oznacza, że w nowym tygodniu wszystkie trolejbusy będą wyjeżdżać już z ul. Grygowej - dopowiada Weronika Opasiak.

- Przeprowadzki na pewno nie odczują pasażerowie, logistycznie jesteśmy dobrze przygotowani - zapewnia rzeczniczka MPK.
Miejski przewoźnik ma w swoim taborze 102 trolejbusy. Ich średni wiek to 2,5 roku. Tabor został odmłodzony dzięki zakupom z unijnych dotacji.

Wielbiciele miejskiej komunikacji pożegnają wysłużoną zajezdnię w najbliższą sobotę podczas akcji Photoday, którą organizuje portal lublin.naszemiasto.pl. Relacja z tego wydarzenia pojawi się w poniedziałkowym wydaniu Kuriera Lubelskiego.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski