Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie Nowe rozdanie. Biznes z nauką ramię w ramię

Redakcja
archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Budowa nowoczesnych linii produkcyjnych, rozwijanie współpracy z nauką, wspieranie inwestycji i konkurencyjności. To tylko część działań, na których skorzystają małe i średnie przedsiębiorstwa. Na te cele w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 zarezerwowano ponad 392 mln euro. Konkursy ruszą w trzecim kwartale 2015 r.

Badania celowe

Do zwiększenia liczby patentów i wdrożonych wyników prac badawczo-rozwojowych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach ma doprowadzić dofinansowanie badań celowych. Firmy będą mogły starać się o fundusze m.in. na badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe, zakup środków trwałych, ale też ekspertyzy, analizy i pierwsze przemysłowe zastosowanie urządzeń. Jednak projekty nie obejmą wdrożenia wyników badań do masowej produkcji czy komercyjnej sprzedaży.

Nowa aparatura

Przedsiębiorstwa będą mogły się starać o dofinansowanie na stworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza badawczo-rozwojowego. W tym zakup aparatury i urządzeń laboratoryjnych, wartości niematerialnych i prawnych, na bazie których planowane jest prowadzenie badań w celu świadczenia usług. Ochronie uzyskanych wyników ma sprzyjać "bon na patent". Obejmie pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem i zgłoszeniem wynalazku z zakresu biogospodarki, medycyny i zdrowia, energetyki niskoemisyjnej, informatyki i automatyki.

Jednostki naukowe będą mogły się starać o dofinansowanie działań związanych ze zwiększeniem efektywności wykorzystania regionalnej infrastruktury badawczo-rozwojowej. Dofinansowanie będzie przeznaczone m.in. na zakup środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do świadczenia usług badawczo-rozwojowych na rzecz przedsiębiorstw i komercjalizację badań. Preferowane będą projekty realizowane w kooperacji i współfinansowanie ze źródeł prywatnych.

W nawiązywaniu współpracy między nauką i biznesem mają pomagać brokerzy innowacji. Ci "łącznicy" będą dbali o przepływ informacji, rozpoznawanie potrzeb przedsiębiorców i potencjału rynku, dysponowali wiedzą o ofercie uczelni i strategii rozwoju województwa. Instytucje otoczenia biznesu na ten cel mogą otrzymać minimum 500 tys. zł. Kolejne fundusze będą mogły wykorzystać na podniesienie jakości usług doradczych przedsiębiorcom i dostosowanie infrastruktury.

Infrastruktura dla firm

W tworzenie dogodnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości będą się włączać jednostki samorządu terytorialnego. Region przeznaczy w sumie 45 mln zł na organizację terenów pod inwestycje. Projekty będą dotyczyć m.in. rozbudowy sieci kanalizacyjnej, gazowej, teleinformatycznej, modernizacji budynków i dróg na obszarach dotychczas zaniedbanych.

Łatwiejsze będzie pozyskiwanie pieniędzy na start własnego biznesu. Inkubatory, akceleratory technologii i parki naukowo-technologiczne będą pośredniczyły w przyznawaniu wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw, które same nie są w stanie skomercjalizować swoich innowacyjnych pomysłów. Na fundusze będą mogły też liczyć spółki, powstałe na uczelniach w celu komercjalizacji innowacyjnych pomysłów lub technologii (tzw. spin-off i spin-out).

Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się też o zwiększenie zdolności firm już istniejących poprzez wyposażenie ich w infrastrukturę, zastosowanie nowoczesnych technologii i innych działań, których efektem będzie wdrażanie wyników badań naukowych i rozszerzenie działalności eksportowej.

W poprzednim RPO było dostępne wsparcie na doradztwo. Teraz po raz pierwszy pojawia się w postaci bonu. Dzięki niemu mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa dostaną bezgotówkową pomoc, którą przeznaczą na wybrane przez siebie doradztwo specjalistyczne z wybranych dziedzin.

Kontakt
Więcej na stronie: www.funduszeeuropejskie.gov.pl. Główny Punkt Informacyjny: Lublin - tel.: 0800 17 51 51, e-mail: [email protected]

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski