Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystartowała Lubelska Biblioteka Wirtualna: wydania i zdjęcia Kuriera, pocztówki i starodruki

Małgorzata Szlachetka
Lubelska Biblioteka Wirtualna umożliwia dostęp do zasobów dziewięciu instytucji. Wystartowała we wtorek. Wystarczy wejść na lbw.lublin.eu.

Umieszczanie skanów zasobów bibliotek w internecie jest dziś ogólnoświatowym trendem. Lubelski projekt w to się wpisuje. Dla Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej zostało dodatkowo wykonanych ponad 7,5 miliona skanów. Tylko Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego zrobiła ich 860 tysięcy sztuk, co zajęło pół roku. Biblioteka Uniwersytecka KUL udostępniła on-linie m.in. carskie czasopisma z XIX wieku i siedemnastowieczne woluminy druków muzycznych.

W Lubelskiej Bibliotece Wirtualnej zostały umieszczone kolejne roczniki Kuriera Lubelskiego, od pierwszego numeru z 24 marca 1957 roku do końca 2002 roku. Poza tym skany około 21 tys. zdjęć i negatywów z naszego redakcyjnego archiwum. To często zdjęcia, które nie zostały ostatecznie opublikowane w papierowym wydaniu Kuriera. Na przykład z powodu cenzury.

- Pojechaliśmy na budowę olbrzymiego zakładu obuwniczego w Chełmie. Żeby pokazać jego skalę, sfotografowałem dach o powierzchni 2,5 ha - opowiada Jan Trembecki, fotograf Kuriera Lubelskiego od pierwszego numeru do 1998 roku.

- W tle była panorama Chełma. Cenzor kazał ją usunąć, bo nie mogło pójść do gazety zdjęcie miasta z wieżami kościołów - opowiada Jan Trembecki.

Więcej o udostępnionej właśnie kolekcji zdjęć z naszego archiwum przeczytają Państwo w piątkowym wydaniu Kuriera.

- To jest bezcenny zbiór pokazujący historię Lublina i Lubelszczyzny. Także codzienność miasta - podkreśla Łukasz Kowalski, koordynator działu Nowe Media w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN, który był pośrednikiem w publikacji zasobów Kuriera.

Uruchomienie Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej kosztowało prawie 19 milionów złotych, z czego niemal 16 mln dała Unia.

- Projekt był ambitny, ale rodził się w bólach przez przeszło trzy lata. W międzyczasie wycofali się partnerzy z Białej Podlaskiej i Chełma - przyznaje Grzegorz Hunicz, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji UM Lublin.

Partnerami Lubelskiej Biblioteki Wirtualnej są m.in.: UM Lublin, Zamość, Książnica Zamojska im. Stanisława Kostki Zamoyskiego w Zamościu, KUL, UMCS, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie, MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie oraz Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski