Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wystawa przedwojennych fotografii na Zamku Lubelskim. Świat, którego już nie ma (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Dzieci, Wola Bobrowa, pow. Łuków. Fot. Jan Urbanowicz, 1961 r.
Dzieci, Wola Bobrowa, pow. Łuków. Fot. Jan Urbanowicz, 1961 r. Zbiory Muzeum Lubelskiego
"Świt i zmierzch. Dzieciństwo i starość na dawnej fotografii" to wystawa wyjątkowa. Na Zamku Lubelskim można ją oglądać do 14 czerwca.

Niektóre z prezentowanych zdjęć mają ponad 100 lat. Wiele zostało zrobionych przez niegdyś popularnych, a obecnie zapomnianych, lubelskich fotografów.

Wiktoria Sierocińska pod koniec XIX wieku miała swój zakład przy Krakowskim Przedmieściu. Jej nauczycielem był Aleksander Stepanoff, właściciel Zakładu Artystyczno-Fotograficznego (Krakowskie Przedmieście 4, a potem 44).

"Lubelski zakład A. Stepanoffa jak na owe czasy był niezwykle nowoczesny. Właściciel dbał o wysoką jakość usług. Odbywał liczne podróże zagraniczne w celu, jak głosiła reklama zamieszczona w Gazecie Lubelskiej w 1887 roku, udoskonalenia się w sztuce fotograficznej i za-opatrzenia zakładu w najnowsze eksponaty" - czytamy na stronie Muzeum Lubelskiego.

- Z kolei Michał Greim, który miał zakład fotograficzny w Kamieńcu Podolskim, został odkryty przez etnografów dopiero w ostatnich latach. Na wystawie prezentujemy portrety żebraków z Podola jego autorstwa - mówi Małgorzata Surmacz z Muzeum Historii Miasta Lublina, kuratorka wystawy.

W karierze tego fotografa jest też lubelski epizod, w latach 50. XIX wieku Greim pracował w drukarni rządowej w Lublinie. Jego pasją była jednak fotografia. - Posłał tekę swoich prac samej Elizie Orzeszkowej - dodaje kuratorka wystawy.

Na wystawie prezentowanej na Zamku Lubelskim wzrok przyciągają także portrety rodzin syberyjskich zesłańców, pochodzące z kolekcji dr. Wacława Lasockiego - uczestnika powstania styczniowego, sybiraka i współzałożyciela uzdrowiska w Nałęczowie.

Bliżej współczesności są zdjęcia autorstwa tak wybitnych lubelskich fotografów, jak Jan Urbanowicz, Janusz Świeży oraz ojciec i syn - Ludwik i Edward Hartwigowie.

Podpisy pod zdjęciami zostały przygotowane przez Muzeum Lubelskie, właściciela większości prezentowanych na wystawie zbiorów. Fotografie pochodzą z Oddziału Historii Miasta Lublina, Działu Etnografii oraz Biblioteki Muzeum Lubelskiego oraz z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej imienia Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski