Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo na drogach: Czytelnicy chwalą zaostrzenie przepisów (WIDEO)

Agnieszka Kasperska
Przy telefonie dyżurował nadkom. Robert Koźlak, naczelnik wydziału ruchu drogowego KWP w Lublinie
Przy telefonie dyżurował nadkom. Robert Koźlak, naczelnik wydziału ruchu drogowego KWP w Lublinie Małgorzata Genca
- Zaostrzenie prawa o ruchu drogowym to słuszna decyzja - powiedział Czytelnik ze Szwecji, który zadzwonił do Kuriera w czasie dyżuru naszego eksperta. - Polacy za granicą potrafią zdjąć nogę z gazu, bo wiedzą, że za zbyt szybką jazdę grożą im surowe konsekwencje. Może teraz także w Polsce na drogach będzie bezpieczniej.

Potwierdzają to inni rozmówcy, którzy dodzwonili się dziś do naszego eksperta. - Jedna z pań przyznała, że obserwuje od poniedziałku to, co dzieje się w Lublinie i zauważa, że kierowcy jeżdżą wolniej - mówi nadkom. Robert Koźlak, naczelnik wydziału ruchu drogowego KWP w Lublinie.

Immunitet już nie ochroni posłów piratów na drodze - o tym przeczytasz w czwartek, w papierowym wydaniu Kuriera

O czym jeszcze mówili nasi Czytelnicy? - Pytali, kiedy mamy do czynienia z wykroczeniem, a kiedy z przestępstwem w stosunku do osób siadających za kierownicę bez ważnych uprawnień - mówi Koźlak.

Przestępstwo popełnia osoba prowadząca samochód, gdy wcześniej straciła uprawnienia do kierowania. Wykroczeniem jest natomiast kierowanie samochodem przez osoby, które prawa jazdy nigdy nie posiadały. - Policja może ukarać taką osobę mandatem lub skierować sprawę do sądu z wnioskiem o wydanie zakazu prowadzenia pojazdów - tłumaczy nadkom. Koźlak. - Dopiero jeśli taka osoba nie zaniecha kierowania i nie dostosuje się do wyroku sądu, popełni przestępstwo.

Dużo emocji wzbudziło także zatrzymywanie na trzy miesiące prawa jazdy osobom, które przekroczyły dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h.

- Zatrzymując prawo jazdy wysyłamy informację do starostwa, a ono wydaje decyzję administracyjną. Czas zatrzymania liczony jest albo od momentu oddania prawa jazdy policjantowi lub w przypadku, gdy kierowca nie miał dokumentu przy sobie, od chwili zdania go w starostwie - mówi nadkom. Koźlak.

Po upływie trzech miesięcy prawo jazdy można odebrać w starostwie. - Zatrzymując uprawnienia wydajemy pokwitowanie, które umożliwia kierowcy prowadzenie auta jeszcze przez 24 godziny i powrót z trasy do domu - dodaje ekspert.

Immunitet już nie ochroni posłów piratów na drodze - o tym przeczytasz w czwartek, w papierowym wydaniu Kuriera.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski