Archiwum Państwowe w Lublinie szuka miejsca dla 40...

  Archiwum Państwowe w Lublinie szuka miejsca dla 40 kilometrów akt

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  W Archiwum Państwowym przy ul. Jezuickiej w ciągu pięciu lat zabraknie miejsca na nowe akta
  1/2
  przejdź do galerii

  W Archiwum Państwowym przy ul. Jezuickiej w ciągu pięciu lat zabraknie miejsca na nowe akta ©Małgorzata Genca

  Pięciokondygnacyjny budynek do przechowywania zbiorów archiwalnych może stanąć przy Drodze Męczenników Majdanka.
  Kilkanaście milionów złotych może kosztować rozbudowa Archiwum Państwowego w Lublinie. Nowy pięciokondygnacyjny budynek m.in. do przechowywania zbiorów mógłby stanąć przy Drodze Męczenników Majdanka 70. Archiwum wystąpiło do ratusza o ustalenie warunków dla lokalizacji w tym miejscu takiej inwestycji. - Od tej decyzji będą zależały nasze dalsze kroki. To wstęp do realizacji inwestycji - przyznał dr Piotr Dymmel, dyrektor Archiwum Państwowego w Lublinie.


  Działka, na której archiwum chciałoby budować, nie jest jego własnością. Znajduje się w rękach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. - Chodzi o parcelę o powierzchni ok. pół hektara. Jeśli ratusz wyda pozytywną decyzję w naszej sprawie, to rozpoczniemy zabiegi o odkupienie nieruchomości - dodał dyr. Dymmel.

  Archiwum przekonuje, że w obecnej siedzibie przy ul. Jezuickiej 13 zaczyna brakować miejsca na magazynowanie przejmowanych dokumentów.

  - Jesteśmy pod presją czasu. Nasze zapasy magazynowe kurczą się w zastraszającym tempie. Zostało nam ok. pół kilometra półek na zbiory, a tymczasem w tym roku przejmiemy ok. 200 metrów bieżących akt. W ciągu pięciu lat należy się spodziewać zapełnienia wszystkich obecnych magazynów - wyliczał Dymmel.

  Nowy budynek miałby stanąć w rejonie pętli trolejbusowej na Majdanku. Obiekt miałby pięć kondygnacji. - Mogłoby w nich powstać ok. 40 kilometrów półek na akta. To rozwiązałoby problem z miejscem na składowanie dokumentów na okres co najmniej 30 lat - oceniał Dymmel.

  Przy Drodze Męczenników Majdanka obok pomieszczeń magazynowych mieściłyby się też m.in. pracowania konserwacji, biura, czytelnia akt. - To bardzo dobra lokalizacja. W tym miejscu naszym zbiorom nie grozi zniszczenie np. w wyniku powodzi. Będziemy musieli jeszcze przeprowadzić badania geologiczne gruntu. Papierowe akta są bardzo ciężkie, metr bieżący dokumentów o formacie A4 waży 40 kilogramów - mówił Dymmel.

  Koszt inwestycji jest szacowany na kilkanaście milionów złotych.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo