Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2015: Czym różnią się kandydaci? Oto poglądy Dudy i Komorowskiego

Paulina Jęczmionka
Wybory prezydenckie 2015: Czym różnią się kandydaci? Oto poglądy Dudy i Komorowskiego
Wybory prezydenckie 2015: Czym różnią się kandydaci? Oto poglądy Dudy i Komorowskiego
W niedzielę ponownie pójdziemy do urn, by teraz już ostatecznie wskazać, kto zostanie prezydentem Polski na najbliższe lata. Według sondaży, wiele osób jeszcze nie zdecydowało, na kogo odda swój głos. Co różni Andrzeja Dudę i Bronisława Komorowskiego? Podejście do jakich tematów ich łączy? Jakie mają poglądy w sprawach społecznych, a jakie w zagranicznych czy w kwestii bezpieczeństwa? Poniżej przedstawiamy ich podejście do kilku wybranych zagadnień.

1. Praca. Jak zmniejszyć bezrobocie wśród młodych ludzi?

Andrzej Duda: Zwolennik ograniczenia zatrudnienia na umowach cywilnoprawnych, czyli tzw. śmieciówkach. Proponuje - bez konkretów - stworzenie "narodowego paktu wzrostu wynagrodzeń i zatrudnienia". Chce obniżyć podatek CIT dla mikroprzedsiębiorstw z 19 do 15 proc. pod warunkiem, że będą zatrudniały minimum trzech pracowników, którzy zarabialiby przynajmniej średnią krajową. Jego zdaniem, sposobem na powstrzymanie emigracji młodych jest odbudowa polskiej gospodarki i przemysłu, co da dobrze płatne miejsca pracy młodym ekspertom.

Bronisław Komorowski: Za ograniczeniem śmieciówek, ale nie całkowitą likwidacją, bo "często to szansa dla młodych, żeby w ogóle podjąć pracę". Sposobem na ograniczenie śmieciówek, ale i zatrudnienie ma być ogłoszony w trakcie kampanii program "Pierwsza praca". Ma dać gwarancję dwuletniego zatrudnienia na umowie o pracę dla ponad 100 tys. młodych osób - absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli 30 lat i bezskutecznie szukają pracy. Etaty mają być refundowane z Funduszu Pracy i Funduszy Europejskich.

2. Metoda zapłodnienia in vitro - dozwolona czy zakazana?

Andrzej Duda: Zmienia zdanie. W 2012 r. podpisał się pod projektem ustawy PiS, przewidującym karę więzienia dla lekarzy wykonujących in vitro. W kampanii początkowo wymijająco mówił, że jest sceptyczny wobec tej metody, ale rozumie rodziców pragnących dziecka. Dalej wskazywał, że jego opinia jest "zgodna ze stanowiskiem Episkopatu". Później stwierdził, że jako człowiek wierzący jest przeciwnikiem in vitro, bo to metoda nienaturalna i sprzeczna z nauką Kościoła. W trakcie debaty w TVP powiedział, że prezydent może podpisać ustawę o in vitro tylko wtedy, gdy jest zgodna z konstytucją, a selekcja eugeniczna zarodków nie gwarantuje ochrony życia.

Bronisław Komorowski: Jednoznacznie za metodą sztucznego zapłodnienia. W kampanii powtarzał, że opowiada się za życiem i szansą na posiadanie dzieci. Chwalił rządowy program refundacji in vitro, a także prace nad ustawą całościowo regulującą stosowanie tej metody. Jako prezydent zapewne ją podpisze.

3. W jakim wieku powinniśmy przechodzić na emeryturę?

Andrzej Duda: Obniżenie wieku emerytalnego - to jego sztandarowe hasło. Ustawa przywracająca poprzedni wiek emerytalny (60 lat u kobiet i 65 u mężczyzn) ma być pierwszą, która wyjdzie z jego kancelarii. Przekonuje, że pieniądze na to znalazłyby się m.in. dzięki dawaniu miejsc pracy młodym, skutecznej walce z oszustami podatkowymi, opodatkowaniu wielkich sieci handlowych czy banków.

Bronisław Komorowski: Pięć lat temu obiecywał, że nie podniesie wieku emerytalnego, ale później podpisał rządową ustawę. Dziś tłumaczy, że zmiana była konieczna, bo inaczej albo trzeba by było obniżyć emerytury, albo podnieść składki. Jakiś czas temu wyszedł z propozycją, by brać pod uwagę także staż pracy. A tuż przed drugą turą wyborów ogłosił, że ma gotowy projekt ustawy, który zakłada, iż po 40 latach pracy będzie można przejść na emeryturę. Niebawem ma trafić do Sejmu.

4. Wspólna waluta euro. Przyjąć?

Andrzej Duda: "TAK dla Unii Europejskiej, NIE dla euro" - to hasło z jego spotu wyborczego. Straszy drożyzną. Uważa, że złoty jest bezpiecznym amortyzatorem w dobie kryzysu. Jego zdaniem, wejście do strefy euro będzie można rozważać dopiero wtedy, kiedy Polacy będą zarabiać tak jak na zachodzie Europy.

Bronisław Komorowski: "Polska powinna zastąpić złotego walutą euro wtedy, gdy będzie to najbardziej korzystne dla polskiej gospodarki i społeczeństwa" - mówił w kampanii pięć lat temu. Jako prezydent podkreślał, że wejście do strefy euro jest docelowym interesem Polski, ale najpierw musi spełniać kryteria. Nie ma pośpiechu. Teraz proponuje przenieść debatę na ten temat na czas po wyborach parlamentarnych.

5. Bezpieczeństwo Polski i nasza polityka zagraniczna

Andrzej Duda: Silna armia z nowoczesnym uzbrojeniem, "twarda" infrastruktura NATO w Polsce wraz z jego wojskami - to główne założenia jego polityki obronnej. Początkowo mówił, że należy rozważyć wysłanie polskiego wojska na Ukrainę, później jednak zdanie zmienił. Chce stworzyć sieć diamentowych ambasad w państwach istotnych dla polskiego interesu, odmłodzić dyplomację i prowadzić aktywną politykę historyczną.

Bronisław Komorowski: Uważa, że filarem polskiego bezpieczeństwa jest armia. Opowiada się za polityką kontynuacji, czyli np. dalszym finansowaniem modernizacji technicznej wojska (w tym mieści się też postulat budowy tarczy antyrakietowej). Zwolennik jeszcze ściślejszej współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz NATO, obecności wojsk tego drugiego, zwłaszcza na wschodniej flance.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski