Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2015: Głosowanie trwa (ZDJĘCIA, WIDEO, RELACJA)

JAXA, LUB
PKW przedłużyła ciszę wyborczą do godz. 22.30. Powodem jest śmierć kobiety w lokalu wyborczym na Śląsku Cieszyńskim, który z tego powodu przez półtorej godziny był zamknięty.

Godz. 20.25
Państwowa Komisja Wyborcza przedłużyła ciszę wyborczą do godz. 22.30. Powodem jest śmierć w lokalu wyborczym 80-letniej kobiety, która przyszła zagłosować w miejscowości Kowale koło Skoczowa. Przez blisko 1,5 godz. lokal był z tego powodu zamknięty. Głosowanie w tym jednym miejscu potrwa do godz. 22.30, stąd decyzja o przedłużeniu ciszy wyborczej.

Godz. 18.55
Frekwencja z godz. 17 w woj. lubelskim wyniosła 40,05 proc. Największa była w gminie Godziszów - 58,25.

Frekwencja w największych miastach woj. lubelskiego:
Lublin - 43,17 proc.
Biała Podlaska - 40,06
Chełm - 39,30
Zamość - 37,59
Kraśnik - 40,39
Puławy - 42,90
Świdnik - 43,33

Godz. 18.50
- Frekwencja w Polsce na godz. 17 wynosi 40,51 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza podczas konferencji prasowej. Frekwencja w Lublinie jest nieco wyższa i wynosi 43,17 proc. (na godz. 17).

Godz. 17.40
Krajowe Biuro Wyborcze: MSZ nie złamało ciszy wyborczej

MSZ nie złamało ciszy wyborczej publikując wyniki II tury wyborów prezydenckich z okręgów w Chicago - informuje Krajowe Biuro Wyborcze. - Każda obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek udostępnienia protokołu z obliczenia wyników - mówi Rafał Szymczak z biura prasowego Krajowego Biura Wyborczego. Jak zaznacza, powielanie tego typu informacji w Polsce może być uznane przez sąd jako złamanie ciszy wyborczej.

Protokół z wynikami głosowania w Chicago wywieszono na drzwiach konsulatu, zgodnie z procedurą. Protokół był także dostępny na internetowej stronie konsulatu.

Godz. 16.00
PKW: Znaczących incydentów nie odnotowano

Godz. 14.25
Frekwencja z godz. 12 w woj. lubelskim wyniosła 17,43 proc. Największa była (jak zwykle) w gminie Godziszów - 33,37.

Godz. 14.20
Frekwencja z godz. 12 w niektórych miastach woj. lubelskiego:
Biała Podlaska - 15,86 proc.
Chełm - 17,83
Zamość - 16,90
Kraśnik - 19,41
Puławy - 17,23
Świdnik - 17,37

Zobacz zdjęcia z głosowania w Kraśniku

Godz. 13.45
17,68 proc. wyniosła frekwencja wyborcza w Lublinie do godz. 12 - poinformował Wojciech Hermeliński, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. Przed dwoma tygodniami wskaźnik ten wynosił 17,7 proc.

W całym kraju frekwencja wyniosła ona 17,40 proc.

Godz. 12.15
Ludzie wrzucają do urn nie tylko karty do głosowania...
- Prawie przy każdych wyborach zdarzają się takie przypadki, kiedy wyborca razem z kartą wrzuca do urny dowód osobisty, albo jakieś inne przedmioty, na przykład obrączkę - opowiada Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego. - Z tym jest kłopot, ponieważ nie wolno otwierać urny aż do zakończenia głosowania. Osoba, która utraciła w ten sposób dokument czy inny przedmiot, musi cierpliwie czekać aż komisja otworzy urnę i dopiero wtedy może odzyskać zgubę - wyjaśnia pracownik KBW

Godz. 10.10
Do zakończenia głosowania do godz. 21.00 trwa cisza wyborcza. Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny do 5 tys. zł. W całej Polsce uprawnionych do głosowania jest ponad 30 mln wyborców; głos można oddać w ponad 27 tys. komisji wyborczych.

Godz. 8.50
Wybory na terenie woj. lubelskiego rozpoczęły się bez żadnych incydentów. - Nie mieliśmy sygnałów o jakichkolwiek nieprawidłowościach dotyczących otwarcia lokali wyborczych i rozpoczęcia głosowania - mówi mł. asp. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

źródło: TVN24/x-news

***
Na terenie Lublina jest 208 lokali wyborczych. - To te same punkty, gdzie głosowaliśmy w I turze wyborów - mówi Agnieszka Weremko, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów

Dokument tożsamości

Aby otrzymać kartę do głosowania, musimy potwierdzić swoją tożsamość. - Niezbędne będzie okazanie członkom komisji dokumentu z aktualnym zdjęciem. Może to być m.in. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy - wylicza Teresa Bichta, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.

Głos ważny

Wyborcy otrzymają jedną kartę do głosowania, w kolorze białym. Znajdą się na niej (po jednej stronie karty) nazwiska dwóch kandydatów walczących w II turze o urząd prezydenta RP. Z lewej strony nazwiska każdego z kandydatów będzie znajdowała się pusta kratka, w której umieścimy swój głos.

- Aby był ważny, możemy wskazać tylko jednego kandydata z listy. Robimy to, stawiając znak "X" lub "+" w kratce obok nazwiska. Istotne jest, żeby linie przecinały się w obrębie kratki - tłumaczy Bichta.

Głos nieważny

Będzie wówczas, gdy wskażemy na więcej niż jednego kandydata lub nie wskażemy na żadnego. Wszelkie inne znaki niż "X" czy "+" umieszczone w obrębie kratki powodują, że głos będzie nieważny.

Niepełnosprawni

W dniu wyborów niepełnosprawni mogą skorzystać z bezpłatnego transportu.

Aby zamówić transport, należy w niedzielę 24 maja zadzwonić na jeden z ratuszowych telefonów: 81/ 466 12 11; 466 12 14; 466 12 16; 466 12 17; 466 12 88; 466 12 99. - Osoby niepełnosprawne będą musiały we własnym zakresie zorganizować sobie dojście z mieszkania do pojazdu - dodaje Weremko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski