Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chełmska Bazylika odkrywa swoje największe tajemnice

Katarzyna Sobczuk-Wójciszyn naszemiasto.pl
W Bazylice NNMP w Chełmie nie odbywają się msze św. Obecnie w murach świątyni trwa remont i pracują archeolodzy
W Bazylice NNMP w Chełmie nie odbywają się msze św. Obecnie w murach świątyni trwa remont i pracują archeolodzy KS
W Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny trwa remont. Badacze z Polski i Ukrainy poszukują śladów po Danielu Romanowiczu.

Międzynarodowy zespół badaczy z Polski i Ukrainy prowadzi prace w chełmskiej Bazylice. Zdjęto niemal całą podłogę, odkrywając zabytkowe pozostałości po poprzednich świątyniach.

Prace prowadzone są niejako przy okazji. Proboszcz postanowił wymienić posadzki w Bazylice i zainstalować ogrzewanie podłogowe.

- W związku z planami księdza proboszcza orzeczono nadzory archeologiczne. Wiedzieliśmy, że na tej głębokości znajdziemy wszystkie zmiany architektoniczne różnych świątyń, od cerkwi katedralnej Daniela Romanowicza, poprzez kościół unicki, elementy prawosławne, do przedwojennych zmian budowy Bazyliki Fontanowskiej i powojennych zmian wystroju - wyjaśnia Stanisław Gołub, archeolog nadzorujący prace przy wykopaliskach.

Pracujący w Bazylice zdejmują z bocznych naw podłogę, która została zniszczona, gdy w świątyni urządzono stajnię dla koni wojsk austriackich. Jej fragmenty przekażą do muzeum, te, które uda się odnowić, ponownie trafią do Bazyliki. W bocznych nawach, między kolumnami znajdują się ołtarze boczne. W sumie jest ich 6 - trzy po jednej stronie świątyni i trzy po drugiej. Te zabytki zostaną udokumentowane i opisane.

Na środku Bazyliki zostaną ułożone płyty zbrojeniowe, to umożliwi w przyszłości dostęp do zabytkowych pozostałości świątyń w części podziemnej. Badacze wyeksponują jedno miejsce w nawie północnej. Zostanie tam wykonany dość duży świetlik, który będzie dawał wgląd do części podziemnej - na zabytkowe mury cerkwi.

- W tym roku z kolegami z Ukrainy prowadzimy wykopaliska w części środkowej Bazyliki i dawnej cerkwi. Tu właśnie mamy zlokalizowany pierwszy grób sarkofagowy z XIII wieku, w całości wykonany z cegły z czasów Daniela Romanowicza. Spodziewamy się, że tam może być pochowany jakiś książę lub wojownik - wyjaśnia Gołub. - Znaleźliśmy sporo sztukaterii ze złotymi zdobieniami, monety, fragmenty rzeźb natynkowych, renesansowych.

Archeolodzy przypuszczają, że pod Bazyliką pochowano księcia Daniela Romanowicza i jego dwóch synów. Jednak do tej pory nie odnaleziono ich grobowców.

Badacze będą prowadzili prace do przyszłego tygodnia. Później w Bazylice rozpocznie się wykonywanie zbrojenia, na którym będzie ułożona nowa podłoga.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski