Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lublinie odbędzie się pierwszy Festiwal Rzeźb Małych (Bardzo)

Małgorzata Szlachetka
Czy podobne prace, jak te studentów architektury krajobrazu UP w Lublinie, zobaczymy na Starym Mieście już w sobotę?
Czy podobne prace, jak te studentów architektury krajobrazu UP w Lublinie, zobaczymy na Starym Mieście już w sobotę? archiwum Uniwersytetu Przyrodniczego
Zgłosić do niego może się każdy. Wykonana przez uczestnika rzeźba musi mieć do 10 centymetrów wysokości i nawiązywać do postaci z lubelskich legend.

Wszystko zaczęło się od zadania, które studenci architektury krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego dostali na zajęciach. Mieli wykonać rzeźbę nie większą niż 10 centymetrów i związaną z legendami oraz przysłowiami o Lublinie i Lubelszczyźnie. Studenci często wykonywali diabełki, inspirując się legendą o czarciej łapie albo koziołki nawiązujące do herbu miasta.

- Liczyła się nie tylko jakość, ale i żartobliwość wykonania. Materiału nie narzucaliśmy, to może być na przykład plastelina albo modelina. Podobnie ma być w sobotę - tłumaczył i jednocześnie zachęcał do udziału w imprezie profesor Sławomir Marzec z Katedry Projektowania i Konserwacji Krajobrazu UP, pomysłodawca Festiwalu Rzeźb Małych (Bardzo).

Swoich sił może spróbować każdy. Bez żadnych ograniczeń, także ci, którzy koziołki z kasztanów czy plasteliny ostatni raz wykonali w przedszkolu.

Jaki jest scenariusz imprezy?

Start w sobotę o godzinie 10 przy Bramie Krakowskiej. Autorzy bardzo małych rzeźb wcześniej muszą zdecydować, gdzie ich prace będą się najlepiej prezentowały. - Powinny być umieszczane na przykład w szczelinach i pęknięciach staromiejskich murów. Docenimy intrygującą aranżację - zapewnił w środę prof. Sławomir Marzec.

Organizatorzy zastrzegają jedynie, że figurka nie może być umieszczona w miejskiej przestrzeni w sposób trwały, aby nie doszło do zniszczenia bruku lub elewacji zabytkowej kamienicy.

Jury przejdzie następującą trasą: Brama Krakowska - ulica Jezuicka - Brama Trynitarska - ulica Teodora Gruella - Rynek - ulica Grodzka - plac po Farze - Brama Grodzka. Nagrody dla autorów rzeźb, które zrobią na jury największe wrażenie, zostaną wręczone na moście prowadzącym do Zamku Lubelskiego. To ma być ostatni akcent niecodziennego spaceru po Starym Mieście.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski