Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Przejścia graniczne" w Galerii Białej: Nieskończona skala szarości

Sylwia Hejno
"Perygeum" Agaty Zbylut
"Perygeum" Agaty Zbylut Materiały Galerii Białej
Granica nie tylko dzieli. To także osobliwy obszar, w którym przenikają się różne rzeczywistości. Jest pełna nieuchwytnych niuansów.

"Przejścia graniczne" są dedykowane tej specyficznej przestrzeni, w której nie istnieje coś takiego jak ostry podział. Wystawę szczecińskich artystów w Lublinie uzupełnia wystawa lubelskich artystów w Szczecinie.
- Najbardziej oczywista interpretacja jest taka, że Lublin i Szczecin to dwa miasta położone blisko granic, miasta prowincjonalne, na swój sposób szczególne - mówi Ked Olszewski, kurator.

W Galerii Białej znalazło się kilkadziesiąt prac, które temat granic podejmują na różnych płaszczyznach. - Pojawiają się opozycje między męskością i kobiecością, życiem i śmiercią, ludzkim i zwierzęcym, powagą i fantazją, artystą i jego odbiorcą, wreszcie granice geograficzne czy zmysłowe - dodaje Ked Olszewski.

Większość artystów skupia się na tym, co "pomiędzy". Przenikanie się męskiego i kobiecego jest szczególnie niepokojące w "Perygeum" Agaty Zbylut. Artystka zadała bowiem pytanie: jak wyglądałaby suknia kobiety kardynała? Wprowadziła pierwiastek kobiecy w obszar typowo męski.

Punkty styku różnych opozycji budzą lęk o porządek świata. Tak jak w przypadku "13 minut" Jakuba Jasiukiewicza, prezentujących sesję pośmiertnego makijażu czy "Śmierci przed życiem" Keda Olszewskiego, zdjęcia nagrobka dziecka, które umarło zanim się urodziło. Ekologiczne "Urny biodegradowalne" duetu Dizeno dotykają śmierci w sposób wieloaspektowy - umierajmy ekologicznie, a zarazem elegancko, z pożytkiem dla środowiska, w towarzystwie ukochanej osoby (urny mają formę dwuosobowej, przedzielonej na pół kuli).

Z kolei tym, co dzieli ludzkie i zwierzęce jest nie tylko język, ale i dieta. Ze swoistego dialogu antropologa i kanibala w "Back to menu" Artura Malewskiego nie da się ustalić obowiązujących reguł, bo jaki status ma człowiek jedzący innych ludzi, jest człowiekiem czy raczej zwierzęciem? Czy nauczenie tego stwora języka pozwoli mu wejść w obszar kultury czy utknie w tym dziwacznym obszarze pomiędzy kulturą a naturą? Artyści nie dają nam żadnych jednoznacznych odpowiedzi.

"Przejścia graniczne", Galeria Biała, ul. Peowiaków 12 , wystawa do 26.06; wystawa lubelska w Szczecinie: Galeria 13 Muz, do 12.06

Sprawdź nasz serwis: Kulturalny Lublin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski