Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legendy kobiecego sportu patronkami nowych ulic w Poznaniu

Joanna Labuda
Wanda Modlibowska licencję pilota uzyskała w Aeroklubie Poznańskim
Wanda Modlibowska licencję pilota uzyskała w Aeroklubie Poznańskim Aeroklub Poznański
Przez lata reprezentowały polski sport, teraz dostaną swoje ulice w Poznaniu. W ten sposób władze miasta uhonorują zasłużone sportsmenki.

Patronkami czterech nowych ulic na osiedlu Fabianowo-Kotowo będą wybitne polskie sportsmenki. Mowa o Halinie Konopackiej, Barbarze Lerczakównie, Wandzie Modlibowskiej oraz Jadwidze Wajsównie.

Z inicjatywą ich upamiętnienia wyszedł prezydent Jacek Jaśkowiak, a decyzja o nazwaniu ulic zapadła krótko po tym, jak projekt uchwały trafił na biurka poznańskich radnych. Wszystkie ulice powstały w trakcie przebudowy ulicy Głogowskiej.

– Pozytywnie zaopiniowaliśmy projekt na Komisji Kultury i Nauki. To świetna inicjatywa. Mieliśmy wielu wybitnych Wielkopolan i warto w ten sposób upamiętnić ich osiągnięcia – mówi Joanna Frankiewicz z Rady Miasta Poznania. – To uświadamia, że potrafimy zdobywać laury na różnych płaszczyznach i budzi lokalny patriotyzm – dodaje.

Patronką jednej z nich będzie najbardziej znana poznańska biegaczka lat 50. i 60. Barbara Lerczakówna była czternastokrotną mistrzynią Polski w biegach na 100 i 200 metrów, a na igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 r. zdobyła brązowy medal w sztafecie 4x100 metrów. Dwa lata wcześniej sięgnęła po mistrzostwo Europy w biegu na 200 metrów.

– Jestem bardzo dumny z Basi. Ona sama zawsze podkreślała swoje korzenie. Z rozrzewnieniem wspominam jej bieg na stadionie Szyca w 1958 roku, kiedy w meczu Polska-NRD była druga – opowiada Lechosław Lerczak, społecznik i brat biegaczki. Jak mówi, tydzień po tych zawodach, poznanianka zdobyła mistrzostwo Europy.

Lerczakówna zmarła w 2000 roku. Tak jak chciała, pochowano ją na Cmentarzu Junikowskim. Tablicę pamiątkową można zobaczyć na Wildzie.

Swoją ulicę dostanie też pierwsza Polka uhonorowana Srebrną Odznaką Szybowcową Międzynarodowej Federacji Lotniczej. Mowa o Wandzie Modlibowskiej, która od 1930 roku reprezentowała Aeroklub Poznański. Wielkopolanka ustanowiła pierwszy i jedyny przed wojną rekord świata w konkurencji długotrwałości (lotem trwał 24 godziny i 14 minut). To właśnie jej imię od 2003 roku nosi Aeroklub Poznański.

Patronkami dwóch kolejnych ulic będą olimpijki Halina Konopacka oraz Jadwiga Wajsówna.

Jak mówi przewodnicząca rady osiedla Fabianowo-Kotowo pomysł upamiętnienia zawodniczek ma przybliżyć ich osiągnięcia poznaniakom.

– Te kobiety rozsławiły polski sport. Większość młodych ludzi nie wie, kim są– mówi Czesława Wasielewska. Jak twierdzi, radni osiedlowi będą się teraz starać o upamiętnienie Antoniego Wojewody, człowieka, który działał w czasie okupacji i zginął w Forcie VII. – Nie chcemy, by to nazwisko zostało zapomniane – zapewnia Czesława Wasielewska.

Polskie olimpijki

Halina Konopacka i Jadwiga Wajsówna wielokrotne medalistki olimpijskie.

Konopacka startowała w wielu konkurencjach. Jako pierwsza polska lekkoatletka zdobyła złoty medal olimpijski. Była wielokrotną mistrzynią Polski w pchnięciu kulą, rzucie dyskiem, rzucie oszczepem, skoku wzwyż oraz 5-boju. Była też poetką i malarką.

Jadwiga Wajsówna największy sukces odniosła w rzucie dyskiem. Trzykrotnie reprezentowała Polsce w tej dyscyplinie na Igrzyskach Olimpijskich. W 1932 r. w Los Angeles zdobyła brązowy medal, a już cztery lata później w Berlinie sięgnęła po srebro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski