Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turniej Nalewek w Dworze Anna. Zgłoś swój trunek

Gabriela Bogaczyk
archiwum Dworu Anna
Zbliża się Ogólnopolski Turniej Nalewek. Podczas wielkiego finału w "Dworze Anna" okaże się, kto w tym roku przyrządził najlepszą nalewkę.

Do 5 czerwca można jeszcze zgłosić swój udział w konkursie. Wystarczy dostarczyć dwie półlitrowe butelki jednej nalewki. Każda osoba może zgłosić dowolną ilość nalewek.

- Do tej pory przyjęliśmy około 30 zgłoszeń. Czekamy na kolejne. Im większa konkurencja, tym wyższy poziom turnieju - mówi Kazimierz Gajek, pomysłodawca turnieju.

Zgłoszone nalewki będzie oceniać jury. W tym roku w jego skład wejdą m.in.: książę Krzysztof Konstanty Radziwiłł, Karol Strasburger, Andrzej Supron, Iwona Guzowska, Zofia Czernicka i Marcin Zamoyski. Swoją obecność zapowiedziała też córka generała Andersa - Anna Maria Anders. Nagrodami za zwycięstwo będą zaszczytne tytuły, puchary, kosze oraz torby turystyczne.
Święto smakoszy nalewek odbędzie się w "Dworze Anna" w Jakubowicach Konińskich Kolonii już po raz dziewiąty. Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem. W ubiegłym roku na turnieju zaprezentowano prawie 100 rodzajów smakowitych nalewek.

- Zwycięskie nalewki stają się później legendarne w całym kraju. Trafiają na różne konkursy czy licytacje - mówi Kazimierz Gajek.

Ostatnio kilka butelek nalewek wzięło udział w charytatywnej licytacji na rzecz Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie. Ich ceny osiągnęły kilkaset złotych.

- Zdecydowałem się na stworzenie święta nalewki, bo chciałem powrotu do naturalnych składników. Nalewki są zdrowe i na pewno nam nie zaszkodzą - mówi pomysłodawca turnieju. Nalewka malinowa polecana jest na przeziębienia, bo działa rozgrzewająco. Nalewka o smaku aronii działa dobrze na serce, żurawinowa na nerki, a orzechowa na wrzody. - Sekret wybornej nalewki tkwi w jej aromacie i klarowności - twierdzi Kazimierz Gajek.

Podczas czerwcowego turnieju, oprócz wielu artystycznych wydarzeń, odbędzie się też zbiórka na rzecz Hospicjum Małego Księcia.

Zgłoś się do turnieju. Telefonicznie: 815012240, 500020187 lub mailem: [email protected]

Nalewka pigwowa Pani Anny

Składniki :
10 dużych owoców pigwy, 1 litr spirytusu, 2 laski cynamonu, 15 gorzkich migdałów, 1 łyżeczka mielonej gałki muszkatołowej, 10 goździków, 2 szklanki wody, 1 szklanka cukru

Sposób przygotowania:
Owoce pigwy przemrozić w zamrażarce, pokroić na ósemki, usunąć gniazda nasienne, ułożyć w dużym, czystym słoju. Dodać cynamon, migdały, goździki i gałkę muszkatołową, zalać spirytusem, szczelnie zamknąć, odstawić na dwa miesiące. Po tym okresie nalewkę przefiltrować i ponownie wlać do słoja. Wodę i cukier doprowadzić do wrzenia, gotować usuwając pianę, schłodzić. Połączyć w słoju z nalewem i odstawić na 1 dzień. Ponownie dokładnie przefiltrować tak, aby płyn był zupełnie klarowny, rozcieńczyć przegotowaną, zimną wodą do objętości około 2,5 litra, odstawić na kilka godzin, przelać do butelek. Odstawić w ciemne miejsce, aby nalewka nabrała smaku i aromatu.

Nalewka śliwkowa Pani Lucyny

Składniki:
3 kg śliwek węgierek, 1 l spirytusu, 250 g cukru

Sposób przygotowania:
Do gąsiora z szerokim otworem nakłaść pełno dojrzałych węgierek, zalać je spirytusem, zatkać korkiem i zostawić w cieniu przez 4 do 6 tygodni. Potem zlać spirytus ze śliwek, przesączając długo i starannie, a w miejsce spirytusu wsypać tyle cukru na śliwki, ile się tylko zmieści w gąsiorze. Cukier będzie wyciągać ze śliwek spirytus w miarę rozpuszczania się. Najwyżej po dwóch tygodniach cukier powinien się zupełnie rozpuścić. Wtedy należy zlać płyn i wymieszać z poprzednio zlanym spirytusem. Następnie przefiltrować przez szwedzką bibułę, zlać w butelki, zakorkować i zostawić przynajmniej na pół roku.

Nalewka gruszkowa Pana Andrzeja
Składniki:
2 kg dojrzałych gruszek, 1 l spirytusu, 250 g cukru

Sposób przygotowania:
Umyte gruszki pokroić w kostkę i wraz z gniazdami nasiennymi włożyć do słoika, zalać spirytusem i odstawić w ciepłe i nasłonecznione miejsce na trzy tygodnie. Następnie słoik przestawić do piwnicy na sześć miesięcy. Zawartość słoika przefiltrować, a owoce zasypać cukrem i odstawić, aby całkowicie rozpuścić cukier należy co jakiś czas poruszać słoikiem. Owoce w cukrze ponownie przefiltrować, połączyć obydwa nalewy, przelać do butelek i odstawić na trzy miesiące do piwnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski