Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Centrum Łodzi. Firma Enkev opuściła działkę przy Dworcu Fabrycznym [ZDJĘCIA]

Marcin Bereszczyński
W środę miasto zajęło działkę Enkev, na której powstanie Nowotargowa. Razem z działką zajęto maszyny firmy i zagrożono odcięciem mediów.

Budowa Dworca Łódź Fabryczna. Firma Enkev musi zwolnić działkę pod budowę Nowotargowej

Dla pracowników Zarządu Dróg i Transportu środa była bardzo udanym dniem, ponieważ udało się im podpisać porozumienie z firmą Enkev, na mocy którego miasto zajmuje teren pod budowę Nowotargowej. Dla pracowników Enkev był to koszmarny dzień, ponieważ nie było możliwe przeniesienie produkcji w inne miejsce.

Firmie grozi wstrzymanie produkcji, a pracownikom zwolnienia z pracy. Na bramie wjazdowej do Enkev zawisły plansze przygotowane przez związki zawodowe: "My też pracujemy na rzecz miasta i naszych rodzin. Nie zabierajcie nam tego!!!".

- Przejęliśmy teren Enkev na podstawie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). Wcześniej wyznaczyliśmy termin przejęcia tego terenu. Enkev przekazał go dobrowolnie. To, co znalazło się na przejętym terenie, stało się własnością miasta. Są to również maszyny - powiedział Grzegorz Nita, dyrektor ZDiT.

Chodzi dokładnie o 5 maszyn. ZDiT przejął je jako elementy budynków i gruntów, natomiast dla Enkev są to środki trwałe. Brak tych maszyn oznacza, że przestała funkcjonować jedna z trzech linii produkcyjnych. Na tej linii powstawały m.in. profesjonalne wkładki do obuwia sportowego dla dużej sieci sprzedającej asortyment dla sportowców.

Dwie kolejne linie produkcyjne będą działały, ale tylko w przypadku, jeśli dalej funkcjonować będzie magazyn. A ten znajduje się na terenie Enkevu. Miasto może odciąć media, które do niego prowadzą.

- Rok temu miasto zobowiązało się utrzymać sieć elektryczną, ale obecnie już takich deklaracji nie składa - mówi Czesław Grochulski, prezes Enkev Polska. - Brak prądu dotknie magazyn i logistykę od strony ul. Wodnej. Mam nadzieję, że nie spowoduje to konieczności wstrzymania produkcji i zwolnień załogi. Utrzymanie firmy i pracy jest dla mnie priorytetem. Liczę, że władze miasta jeszcze raz przemyślą swoje decyzje.

Zdaniem prezesa odcięcie Enkev od prądu odbije się na klimacie wokół przyszłych inwestorów. Nikt nie będzie inwestował w Łodzi, jeśli miasto nie sprzyja firmie z 50-letnim dorobkiem. Enkev zatrudnia 200 osób. Firma chciała stopniowo przenosić produkcję z ul. Targowej na Traktorową 139. Na Bałutach powstaje nowa linia produkcyjna. Ma być uruchomiona w listopadzie. Dopiero wtedy możliwe będzie przeniesienie linii produkcyjnych z Targowej. Cała przeprowadzka ma zakończyć się po przyszłorocznych wakacjach. O ile do tego czasu firma nie upadnie.

Pracownicy Enkev mówią, że na razie praca wre na trzy zmiany. Boją się przyszłości i dziwią się miastu, że dba o nowe firmy, a o istniejących zapomina.

- Negocjacje z Enkev trwały od 2008 roku. Firma chciała 2 lata na przeprowadzkę. Tych dwuletnich okresów było już kilka, więc nie rozumiem, dlaczego nie przeniosła się wcześniej . Firma widziała o tym, że będzie musiała się przeprowadzić. Po co czekała na ostatnią chwilę? - dziwi się Grzegorz Nita.

Jego słowa wywołały zdziwienie Czesława Grochulskiego.

- Za każdym razem prosiliśmy miasto o możliwość stopniowego przenoszenia produkcji, ale ciągle słyszeliśmy, że mamy wynieść się za miesiąc lub za trzy - mówi prezes Enkev. - Działkę przy Traktorowej pozyskaliśmy 30 czerwca ubiegłego roku. Dopiero od tego czasu przenosimy produkcję. Linie produkcyjne to skomplikowana infrastruktura. Odtworzenie jej w nowym miejscu to wydatek 10 mln zł. Te pieniądze trzeba było pozyskać, a później zdobyć dokumentację projektową dla zakładu w nowej lokalizacji. Kolejne etapy to pozwolenia na budowę, wyłonienie wykonawcy i jego praca. Niestety, niektórym urzędnikom wydaje się, że zakład przemysłowy można przenieść w ciągu tygodnia.

Działka wywłaszczona przez miasto na budowę drogi przechodzi przez środek nieruchomości należącej do Enkev. Pracownicy konsorcjum budującego dworzec Fabryczny od razu wysłali tam geodetów i geologów, aby zaczęli pomiary. Zaczęli też stawiać ogrodzenie, aby odgrodzić teren budowy od pracowników Enkev. Później zacznie się rozbiórka budynków firmy.

Wtedy można spodziewać się odcięcia zakładu od prądu. Dopiero w następnej kolejności zacznie się wylewanie asfaltu. Na terenie Enkev powstanie Nowotargowa od Fabrycznego do Tuwima i Nowowęglowa od Nowotargowej do Wierzbowej. Powstaną tam również rampy zjazdowe do dworca.

Nowe Centrum Łodzi. Enkev Polska musi się przenieść, by zrobić miejsce na Nowotargową

Nowe Centrum Łodzi. Nie ma porozumienia miasta z firmą Enkev

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki