Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjenci lubelskiego centrum onkologii są już leczeni w nowym budynku

Gabriela Bogaczyk
Oficjalnie zakończył się pierwszy etap rozbudowy Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej. Od poniedziałku wszyscy chorzy znajdują się w nowym obiekcie przy ul. Jaczewskiego.

– Przenosiny trwały dwa dni. Wszystko poszło bardzo sprawnie. Zaczęliśmy w piątek, a w poniedziałek stary budynek stał już pusty – mówi prof. Elżbieta Starosławska, dyrektor COZL.

W nowym budynku nie trudno się zgubić, ponieważ liczy aż 60 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Chorzy leżą w salach 2-3 osobowych. Każdy oddział wyposażony jest w łóżka intensywnej terapii.

W tej chwili funkcjonują oddziały, które były strukturze starych budynków czyli anestezjologia, chirurgia onkologiczna, onkologia kliniczna, ginekologia onkologiczna i radioterapia. - W poprzednich budynkach wciąż brakowało miejsca. Borykaliśmy się z problemami lokalowymi. Pacjenci musieli nie raz leżeć na korytarzach. Natomiast, z roku na rok wzrasta zapotrzebowanie na leczenie nowotworów. Inicjatywa rozbudowy naszego centrum była poprzedzona rzetelnymi badaniami epidemiologicznymi w regionie – zaznacza Rafał Janiszewski, rzecznik COZL.

Od 1 lipca wystartuje 8 dodatkowych oddziałów. Są to otolaryngologia, chirurgia ogólna, urologia. Wszystkie w zakresach chirurgiczno-onkologicznych. W związku z rozszerzeniem działalności o dodatkowe świadczenia, centrum onkologii potrzebuje 22 mln złotych, które mają wystarczyć na ich funkcjonowanie do końca tego roku.

Jednym z pomysłów było przejmowanie przez COZL oddziałów lub ich części z innych lubelskich szpitali. Ta dyskusja jest już zakończona, ponieważ trwają rozmowy z przedstawicielami NFZ o zakontraktowaniu nowych świadczeń dla centrum onkologii.

Co się stanie jeśli, COZL nie otrzyma wsparcia NFZ? – Wtedy będziemy największą placówką, działającą ze środków publicznych w ochronie zdrowia, która nie ma pokrycia w finansowaniu świadczeń. Tym samym będziemy się zadłużać, bo nie zamierzamy odsyłać pacjentów, a nadal ich leczyć – mówi rzecznik COZL.

Marszałek Sosnowski skierował pismo do NFZ w tej sprawie. Jedynym rozwiązaniem jest ogłoszenie konkursów uzupełniających na leczenie w nowych zakresach. - Byłem dzisiaj w lubelskim NFZ. Otrzymaliśmy deklaracje ze strony Funduszu o zapewnieniu kontraktu na dodatkowe świadczenia. Mam słowo, że pieniędzy na leczenie nie zabraknie – mówi Arkadiusz Bratkowski, członek Zarządu Województwa Lubelskiego.

Obecnie na oddziałach jest 285 łóżek. Od 2017 roku ma liczyć już 507 miejsc dla chorych.

– Rozbudujemy wtedy głównie radioterapię oraz skupimy się na oddziale przeszczepowym dla celów onkologicznych – dodaje dyrektor Starosławska.

„Stara onkologia” w tej chwili jest przygotowywana do rozbiórki. Trwają prace zabezpieczające wewnątrz budynku. Do końca czerwca obiekt ma być gotowy do wyburzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski