Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej odmieni internet

Agata Wójcik
Nad stworzeniem w pełni optycznego przełącznika fotoniczne- go pracował prof. Piotr Kisała razem z doktorantami - inż. Jackiem Klimkiem i inż. Krzysztofem Skorupskim. W pracach od niedawna pomaga im Damian Harasim, pracownik techniczny
Nad stworzeniem w pełni optycznego przełącznika fotoniczne- go pracował prof. Piotr Kisała razem z doktorantami - inż. Jackiem Klimkiem i inż. Krzysztofem Skorupskim. W pracach od niedawna pomaga im Damian Harasim, pracownik techniczny
Prace nad wynalazkiem trwały przez dwa lata. Opracowywany przez naukowców z Politechniki Lubelskiej w pełni optyczny przełącznik fotoniczny pozwoli stukrotnie zwiększyć prędkość przesyłania danych w internecie. Możliwe, że w przyszłości skorzystają z niego nie tylko firmy, ale także indywidualni klienci, którzy, przykładowo, w ciągu sekundy będą mogli ściągnąć swój ulubiony film.

- Jednym z podstawowych problemów stawianych współczesnym sieciom informatycznym jest zwiększenie szybkości przesyłania informacji - wyjaśnia prof. Piotr Kisała, kierownik Zakładu Optoelektroniki i Sieci Teleinformatycznych, pod kierunkiem którego prowadzone są badania. I dodaje, że obecnie w celu przesyłania danych stosuje się przełączniki optyczne elektroniczne. Ich działanie to skomplikowany proces.

Ma go uprościć, ale także stukrotnie przyspieszyć, wynalazek opracowany przez naukowców z politechniki. Wszystko dzięki zmianie technologii przesyłu. Ponadto żywotność innowacyjnego przełącznika prosto z Lublina będzie większa niż tych wykorzystywanych obecnych.

Internet zwalnia przez "ciężar" stron

CNN Newsource/x-news

- Wprowadzenie do istniejących sieci naszych przełączników optycznych będzie równoznaczne z posiadaniem szybszych i nowocześniejszych elementów sieci teleinformatycznych - zapewnia prof. Kisała. - Już istniejące sieci wyposażone w takie przełączniki będą pracowały efektywniej. Spowoduje to wzrost innowacyjności firm, które zdecydują się na posiadanie tej technologii.

Badania, które są prowadzone na specjalistycznym sprzęcie w Centralnym Laboratorium Wdrożeń Politechniki Lubelskiej, potrwają do końca roku. Wtedy też będzie gotowy prototyp przełącznika. Naukowcy zajmują się teraz głównie sprawdzaniem działania nowego urządzenia, m.in. jego odporności na wysokie i niskie temperatury. Urządzenie czeka obecnie na przyznanie ochrony patentowej.

Lubelskim przełącznikiem zainteresowało się już kilka firm, które w przyszłości chcą się zająć jego dystrybucją.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wynalazek naukowców z Politechniki Lubelskiej odmieni internet - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski